חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

עקרונות הבסיס לפיצוי נפגעי תאונות דרכים

מחבר: 30/12/2019 18:11

החיים מתנהלים כשורה. יש עבודה שמפרנסת בכבוד למרות שהשכר עומד על הממוצע במשק. יש משפחה אוהבת ותומכת, העתיד נראה מבטיח, חלומות ותוכניות לא חסרות. חסר זמן בלוח השנה להוציא אותם לפועל.

ואז, בוקר חורפי אחד, בדרך לעבודה, רכב מסחרי שלא ציית לתמרור עצור, נכנס בך בעוצמה, מעיף אותך מהאופנוע. הפגיעה כל כך קשה שמותירה אותך נכה מהמותניים ומטה לצמיתות.
נניח שתצליח להשתקם במקצת במהלך השנים, מה עם השיקום הכלכלי, מי יפצה אותך ואת משפחתך על אובדן ההכנסות מעבודה ועל הוצאות הטיפולים הנלוות למשך שנים.
מהו גובה הפיצוי שמגיע לך ואיך מחשבים אותו.

שובבו נתן, יליד יולי 1980 נפגע בתאונת דרכים ביום 29.6.2003 שעה שרכב על אופנוע שבבעלותו. הוא נפגע קשה בכל חלקי גופו ואושפז למשך 8 חודשים בבית החולים תל-השומר שם עבר שורה ארוכה של ניתוחים.

לאחר מכן הועבר להמשך שיקום במרכז הרפואי רעות שם חלה הידרדרות במצבו והוא הוחזר שוב לבית החולים תל השומר לביצוע מספר ניתוחים, אך מצבו לא השתפר.

לפי החלטת בית המשפט ובניגוד לעמדת החברה המבטחת (המאגר הישראלי לביטוחי רכב) נקבע כי מצבו של מצדיק ביצוע ניתוח דחוף במרכז הרפואי בקולרדו ארצות הברית. במהלך החודשים אוקטובר-נובמבר 2008 עבר שני ניתוחים בארצות הברית וחזר לארץ. בהמשך אושפז לביצוע ניתוחים נוספים. סה"כ היה המשיב מאושפז תקופה של כ-20 חודשים.

כתוצאה מהתאונה נותר משותק בפלג גופו התחתון, עם חולשה והפרעה בתחושה בידיים בעיקר בצד ימין.

הנפגע ישוב בכסא גלגלים, נזקק לצנתורים בגין אי שליטה על הסוגרים ונקבעה לו דרגת נכות לצמיתות בשיעור 100%.

הנפגע הגיש תביעה נגד חברת הביטוח. ביום 13/05/13 ניתן פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע ת.א. 313/04.   הנפגע והחברה הנתבעת לא הסכימו עם חלק מרכיבי הפסיקה וערערו לבית המשפט העליון, ע"א 4767/13.

חברת הביטוח הלינה בעיקר על הנקודות הבאות: בסיס השכר, אובדן כושר השתכרות, ניכוי הוצאות נחסכות בתקופת האשפוז, שיעור הריבית וניידות. הנפגע הלין בעיקר על: קיצור תוחלת חיים, עזרת צד ג' דיור, ניכוי מלוא תגמולי המל"ל, שכר טירחה עו"ד.

לקריאה נוספת: מדריך ביטוח רכב

קריטריונים לחישוב גובה הפיצוי

בסיס השכר
בית המשפט קיבל את הכרעת בית המשפט המחוזי שקבע בסיס שכר של 8,548 ₪ נטו לחודש לחישוב הפסדי שכר בעבר. בית המשפט יכול לקבוע את הבסיס לפי השכר הממוצע במשק שהוא במעט יותר נמוך ממה שקבע בית המשפט ולכן לא נמצא מקום להתערבות של העליון.

עם זאת הסכים בית המשפט עם הצורך לבדוק בזהירות את האותנטיות של תלושי השכר שמגיש תובע כאשר מקום העבודה בבעלותו או בבעלות משפחתו. זאת לאור החשש הסביר שאולי ינפחו את התלוש לצורך התביעה.

עוד נקבע כי בית המשפט בערכאה הדיונית רשאי להתרשם מכישוריו ויכולותיו המקצועיות והאישיות של הנפגע. אם התרשם לחיוב יכול הוא להעירך את השתכרותו העתידית במעט יותר מהשכר הממוצע במשק. וכך אכן קרה. בית המשפט המחוזי העריך את השכר העתידי בסך 9,500 ₪ נטו לחודש ובית המשפט העליון לא התערב וקיבל את הסכום הנקבע.

שיעור הריבית
בעניין חישוב גובה הריבית קיבל בית המשפט את ערעור חברת הביטוח. בית המשפט המחוזי (קמא) קבע ריבית לפי "הלכת כהן"(ע"א 563/89 כהן נ' הסנה חברה לביטוח) בשיעור 4% שם נקבע השיעור לפי חוק פסיקת ריבית והצמדה. בית המשפט העליון החליט אחרת וקבע כי הריביות ב"הלכת כהן"  הן הריביות שנקבעו בשעתו בחוק.

עד ליום 12.4.1989 הריבית עמדה על 4%, מיום 13.4.1989 ועד 31.5.1993 הריבית עמדה על 8% ולאחר מכן עמדה על 4% ריבית צמודה ומצטברת. אך החל מיום 1.4.2003 נכנסו לתוקפן תקנות פסיקת ריבית והצמדה (קביעת שיעור הריבית ודרך חישובה), הקובעות ריבית משתנה ע"פ טבלת החשכ"ל, כך שמיום 1.4.2003 החישוב נעשה ע"פ טבלת החשכ"ל "ריבית צמודה".

ניכוי הוצאות נחסכות בתקופת האשפוז
לפי הפסיקה הנהוגה, כאשר הנפגע שוהה בבי"ח סיעודי, כל צרכיו  מסופקים על ידי אותו מוסד סיעודי כך שאין לו הוצאות שוטפות המתקיימות מחוץ למוסד ולכן יש לנכות הוצאות נחסכות בשיעור של 70% מבסיס השכר שנקבע לחישוב.  התובע במקרה דנן לא הסכים עם החישוב שתקופת אשפוזו עמדה על פחות מהנטען 20 חודש.

בית המשפט לא קיבל טענתו לפי הראיות שהוצגו בפניו. עם זאת, לא מצא בית המשפט העליון להחיל את הפסיקה הקובעת את ניכוי 70% מההוצאות הואיל ולטעמו, ניתן להחיל את העקרון רק על אשפוזי קבע במוסד סיעודי ולא לגבי "אשפוז לשעה" כהגדרתו, שנועד למעשה לטפל בנפגע לאחר התאונה, "גם אם השעה התארכה למספר רב של חודשי טיפול ושיקום".

שיעור הנכות התפקודית
מדובר בעצם באובדן כושר עבודה. בימ"ש קמא העמיד את שיעורו על  80%. בית המשפט העליון לא מצא הצדקה להתערב בקביעה זו, הואיל וקביעה זו כלשון פסק הדין, היא מהנושאים המובהקים שנמצאים בליבת שיקול הדעת של הערכאה הדיונית אשר מתרשמת ישירות מהנפגע ומהראיות שבפניה. מסיבה זו קיבל את הערעור של חברת הביטוח בסוגיה זו.

ניידות
נכות בשיעור 100% כפי שנקבעה למשיב (שובבו) מזכה אותו בקצבת ניידות מטעם הביטוח הלאומי. לגישת בית המשפט, דרך המלך היא לקבוע תחילה את שיעור הפיצוי ברכיב הניידות ולהפחית את קצבת הניידות המשתלמת ע"י הביטוח הלאומי מהסכום הכולל של הפיצוי, אלא אם נראה על פניו כי הסכומים כמעט זהים.

לעמדת בית המשפט, נהג נכון בית משפט קמא, אשר קיזז מול הפיצוי בראש נזק זה את קצבת הניידות בסך של 798,000 ₪. בהתחשב בעלות רכישת רכב ראשון בצירוף הוצאות עודפות של כ-2,000 ₪ לחודש לעבר ולעתיד, הסכום שנפסק אינו מצריך התערבות, גם אם הוא על הצד הגבוה.

>>> הפורום המשפטי לשירותך! <<<

קיצור תוחלת חיים
קיצור תוחלת חיים לנפגע, ידועה כסוגיה סבוכה, המורכבת משיקולים ומשתנים רבים. רק הערכאה הדיונית יכולה לדון ולהכריע בה ולא ערכאת הערעור. בית המשפט העליון ער לעובדה הידועה שאין לקבוע כלל אצבע אחיד לכל הנפגעים.  גם אם קיימות אסכולות שונות ודעות שונות בנושא, הן בקרב הרופאים העוסקים בתחום השיקום והן בין הרופאים מומחי השיקום לבין הרופאים המומחים בתחומם, ההכרעה הסופית מסורה לביהמ"ש ששמע את המומחה השיקומי, והתרשם מניסיונו ומהאסמכתאות והמחקרים עליהם הסתמך.

בימ"ש קמא מצא לאמץ את חוות דעתה של המומחית שמינה ולפיה העריכה את קיצור תוחלת החיים של המשיב ב-13-12 שנה, ולא נמצא לסטות מקביעה זו. לכן, ערעורו של הנפגע המשיב נדחה.

עזרת צד ג'
במקרה הנדון בית משפט קמא פסק 9,500 ₪ פיצוי על עזרה סיעודית תוך הסתמכות על "הלכת פת" שניתנה בשנת 2008. ככלל, בנושא זה אין דרכה של ערכאת ערעור להתערב. למרות זאת מצא בית המשפט מקום להתערב ולהצמיד את הסכום הנ"ל עד ליום פסק הדין (13/05/13) לסך של 11,000 ₪ לחודש.

לגישת בית משפט קמא, אין מקום להעלות את הסכום מעבר למה שקבע הואיל ושכרו של מטפל זר נקוב בדולרים ושער הדולר לא עלה.

בית המשפט העליון החליט אחרת וקבע כי שכרו של מטפל זר אינו הרכיב היחיד בסכום שנפסק בראש הנזק של עזרת צד ג', וסכום זה כולל גם מחליף ישראלי לסופי שבוע וכולל גם את ההוצאות הנלוות הכרוכות בהעסקת השניים.

"יש לקחת בחשבון את הרצון הטבעי של הנפגע להוסיף לשכר המטפל הזר מעבר לשכר הבסיס, על מנת לחזק את המוטיבציה שלו להתמיד בטיפולו בנפגע לאורך זמן", פסק בית המשפט והוסיף, כי יש הסכום שקבע בסך 11,000 ₪ לחודש כולל גם עזרה בעבודות משק הבית ואין לקבל את טענת הנפגע המשיב שמגיע לו סכום נוסף.

דיור
הנפגע דרש פיצוי עבור בית צמוד קרקע עם פתחים רחבים ותשתית מיוחדת למעבר עם כיסא גלגלים. בית משפט קמא פסק לו פיצוי בגין דיור על סך 450,000 ₪. הנפגע ערער על הסכום. בית המשפט העליון קיבל את פסיקת בית משפט קמא וקבע שיש לקחת בחשבון את ההפרש בין דירה רגילה לבין הצורך של הנפגע בדירה בקומת קרקע (להבדיל מבית צמוד קרקע) או בדירה בקומה גבוהה עם מעלית.

לכך יש להוסיף את שווי השטח הנוסף הנדרש לנפגע בשל מצבו לאחר התאונה, בצירוף עלות התאמת הדירה למגבלותיו ובצירוף האצת הצורך ברכישת דירה. בהתחשב בפרמטרים אלו, הסכום של 450,000 ₪ שנפסק הוא סביר, לטעמו של בית המשפט בהתחשב גם במקום מגוריו במרכז הארץ.

בית המשפט העליון קבע שיש לאמץ ולקבל את ראשי הנזק שנקבעו בבית משפט קמא ועליהם לא היתה מחלוקת בין הצדדים וגם לא הוגש ערעור עליהם.
לאור הקביעות השונות בעניין הריבית ועזרת צד ג', קבע בית המשפט, " יש לתקן את רכיב הפסדי השכר לעבר ועזרת צד ג' לעבר ולעתיד".

קיראו בהרחבה על: פיצויים בגין תאונת דרכים

למידע נוסף לחץ  - עורכי דין רשלנות רפואית

לקבלת סיוע לחץ - יעוץ משפטי

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות דרכים עקרונות בסיס לפיצוי

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

19 באפריל 2021

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

19 באפריל 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

19 באפריל 2021

סיכונים וסיבוכים במתן טיפ...

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית טיפל ומטפל במאות מקרים של תביעות פיצויים בשל כשלים חמורים במתן טיפול נמרץ, במקרים שבהם הרופאים ה...

קרא עוד

19 באפריל 2021

חובת הזהירות או Duty of c...

עורך דין עופר סולר מסביר על חובת הזהירות או Duty of care בטיפול רפואי ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

03 במאי 2021

שיתוק מוחין cp - האם יש ע...

שיתוק מוחין הינה פגיעה נוירולוגית במוח העובר או היילוד אשר עלולה לגרום לפגיעות ונכות קשה, ולעיתים בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

03 במאי 2021

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

03 במאי 2021

גידול סרטני שמקורו ברקמות...

עו"ד עופר סולר מסביר על סרקומה sarcoma - תסמינים, אבחון מוקדם ושיטות טיפול בסרקומה...

קרא עוד

10 במאי 2021

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

10 במאי 2021

הרופאים לא הפנו אותך לנית...

אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת רשלנות רפואית...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36