חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

רשלנות במתן ייעוץ גנטי או פענוח בדיקות גנטיות

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה על ידי הרופאים לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>
עורך דין עופר סולר מומחה רשלנות רפואית

רשלנות במתן ייעוץ גנטי

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>

מוטציה דה נובו - מה משמעותה וכיצד ניתן לאבחן בהריון?

מחבר: 13/12/2022 15:54

במשך עשורים ארוכים נערך מחקר רב בכל הנוגע למחלות תורשתיות, שהוביל להתקדמות רבה בתחום החקר הגנטי.

מחלות תורשתיות לא מסוגלות להסביר תסמונות נפוצות בהרבה, תסמונות גנטיות הנגרמות על ידי מוטציות דה נובו (מלטינית: "מחדש") או מוטציות טריות. המדובר על מוטציות שלא מועברות מההורים לצאצא. מוטציות חדשות אלה נוצרות בצורה ספונטנית במהלך חלוקת התא ושכפול ה-DNA בעובר או בתאי המין של ההורים.

לעיתים קרובות, למוטציות אלה אין כלל השפעה על מי שנושא אותם, אך לעיתים הן עלולות לגרום לתסמונות גנטיות שבאות לידי ביטוי בתסמינים משמעותיים, כבר במהלך ההריון או בסמוך לאחר הלידה. לאור העובדה שהמדובר על מוטציות חדשות, המתפתחות לראשונה אצל העובר, בדיקות הסקר הגנטי שעוברים ההורים לפני או במהלך ההריון אינן רלוונטיות ואינן מסוגלות לאבחן תסמונות דה נובו כמובן.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר, בשיתוף עם מומחה רפואי, אודות משמעותן של מוטציות דה נובו ובעיקר על החשיבות הרבה שבביצוע בדיקות גנטיות בהריון, בדיקות שעשויות לאבחן אלפי מוטציות דה נובו בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים.

מוטציות דה-נובו משחקות תפקיד מרכזי בהתפתחות של תסמונות נוירולוגיות-התפתחותיות נפוצות, בפרט פיגור שכלי, אוטיזם, אפליפסיה ומגוון רחב של הפרעות נפשיות מורכבות.

בעזרת שיטות כמו צ'יפ גנטי, ריצוף אקסום וריצוף כלל גנומי, אפשר לזהות אלפי מוטציות קטנות כגודל אות בודדת ב-DNA. למעשה, בעת יצירת תאי הזרע והביצית נוצרות עשרות מוטציות כאלה, אך רק מקצתן גורם למחלות.

בעוד שמוטציות תורשתיות הן די נדירות באוכלוסייה, מוטציות דה נובו מופיעות בצורה בלתי צפויה בשל כשלים אקראיים בתהליך שכפול ה-DNA, ולכן הן די נפוצות. הסיבות להופעתן של מוטציות חדשות אלו אינן ידועות נכון למועד כתיבת שורות אלו.

מוטציה דה נובו - חשוב לאבחן בתחילת ההריון!

אלפי תסמונות גנטיות מורכבות נגרמות בשל מוטציות דה-נובו שאינן עוברות בתורשה ולכן אינן ניתנות לאבחון לפני ההריון.

לצורך כך הומצאו שיטות שנועדו למצות חומר גנטי של העובר, אשר עלול לשאת את אותן מוטציות, ולמפות אותן. השיטות הנפוצות ביותר מזה למעלה מ-10 שנים הן ניקור מי שפיר או דגימת סיסי שליה, שאלה פרוצדורות שנעשות במהלך ההריון.

מטרתן של שיטות אלה היא גם להגיע לחומר הגנטי של העובר, שנמצא במי השפיר בשק ההריון ובשליה. לאחר מיצוי ה-DNA, הדגימה נבדקת בבדיקה גנטית שמטרתה לאתר מוטציות שעלולות לגרום לתסמונות גנטיות.

הבדיקה הגנטית הנפוצה ביותר היא בדיקת הצ'יפ הגנטי CMA, שבודקת חסרים והכפלות גנומיות, אשר מהווים גורם מרכזי לחלק ניכר של התסמונות הגנטיות הטריות.

לצערנו הרב, הבדיקה נמצאת בסל הבריאות רק עבור נשים בהריון מעל גיל 34 ובמצבים נוספים, למשל כאשר בדיקות הסקר בהריון מעלות חשד גבוה לנוכחות של תסמונת גנטית. חשוב להדגיש כי מחקרים מקיפים שבדקו את איכותה של בדיקת הצ'יפ הגנטי ויכולותיה האבחנתיות, מצאו כי הבדיקה מומלצת לביצוע לכל אישה בהריון, בשל היעילות הרבה שבה היא מזהה תסמונות גנטיות, ובפרט תסמונות דה נובו.

שיטה נוספת היא בדיקת אקסום, אשר מספקת רזולוציה גבוהה יותר לזיהוי מוטציות, הפעם ברמה של אות בודדת ב-DNA אשר "נמצאת לא במקום". כלומר, שיטה זו יכולה לזהות סל רחב יותר של מוטציות ומוסיפה אחוז גילוי של עד 12.5% לאיתור תסמונות גנטיות. בדיקת האקסום יקרה משמעותית מבדיקת הצ'יפ הגנטי, כך שהראשונה היא בדיקת ברירת המחדל הנהוגה לאחר בדיקת סיסי שליה או ניקור מי שפיר.

בכל מקרה, בכל הריון ללא יוצא מן הכלל, חובה על רופא הנשים שמלווה את ההורים במסגרת מעקב ההריון להסביר בהרחבה על חשיבותן של הבדיקות הגנטיות הנ"ל, ולו בשל יכולות האבחון הגנטי שלהן ואפשרות לאבחן באמצעותן מוטציות גנטיות דה נובו, שלא ניתן לאבחן בשום דרך אחרת ועלולול לפגוע בעובר בצורה קשה.

זכותם המלאה של ההורים לדעת את העובדות, להכיר את הסטטיסטיקה לגבי שכיחותן של המוטציות החדשות ויכולות האבחון של הבדיקות הגנטיות הזמינות עבורן. רק הורים אשר קיבלו את ההסברים המלאים מהרופא, יוכלו לקבל החלטה שקולה וחשובה לגבי ניהול ההריון וביצוע בדיקות גנטיות או הימנעות מהן.

הילד/ה שלך אובחנ/ה עם מוטציה דה נובו לאחר הלידה?

לצערן של משפחות רבות, ישנם לא מעט מקרים שבהם הילדים מאובחנים לאחר הלידה עם תופעות כמו אוטיזם, אפילפסיה, פיגור שכלי, מומי לב ושלד וכדומה, ולאחר אבחון גנטי של הילד/ה מתברר כי הסיבה לכך הנה פגיעה גנטית מוכרת, כזאת המוגדרת מוטציה דה נובו שלא עברה בתורשה מההורים.

במקרים כאלה, אם יתברר כי לא ניתן להורים הסבר ברור ומפורט אודות חשיבותן של הבדיקות הגנטיות בהריון, תקום להורים הזכות המלאה להגיש תביעת פיצויים בעילת רשלנות רפואית.

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מייצג מאות משפחות, הורים לילדים שאובחנו רק לאחר הלידה עם פגיעות גנטיות דה נובו, מקום שבו הוריהם לא זכו לקבל הסבר על האפשרות לאבחן פגיעות גנטיות במהלך ההריון ומשכך, לא ידעו שניתן לעבור בדיקות גנטיות אבחנתיות כבר בחודשי ההריון הראשונים.

צוות עורכי הדין במשרד עומד לרשותך בכל מקרה של אבחון ילד/ה עם מוטציה דה נובו, בכל שאלה ולצורך הערכת האפשרות להגיש תביעת פיצויים בעילת רשלנות רפואית.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24