חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

התיישנות עילה לאחר תאונת דרכים - אימתי?

מחבר: 30/12/2019 17:18

עולם המשפט יצר חסמים מסוגים רבים שנועדו להשגת מגוון תכליות החשובות לקיומה של מערכת משפטית ראויה והולמת. התיישנות משמע כי הזמן שחלף מאז היווצרותה של עילת התביעה כנגד הצד השני יצר חסם מהותי או פרוצדוראלי מפני בירורה על ידי בית המשפט. כאשר ההבדל בין התיישנות מהותית ופרוצדוראלית נובע בעיקרו בעובדה שבהתיישנות הפרוצדוראלית עדיין קיימת לתובע עילת התביעה אך קיים מחסום מפני בירורה.

סוגיית ההתיישנות מוסדרת בעיקרה בחוק ההתיישנות תשי"ח-1958. ההתיישנות נוצרה בין השאר כדי להגן על הנתבע מהצורך להחזיק בראיות תקופה ארוכה מדי ולאפשר לו להמשיך לקיים את עסקיו מבלי לתהות לעבר.

לאור שאלות ופניות רבות שהגיעו למשרדנו, מביא עורך דין עופר סולר הסבר מפורט בנושא התיישנות עילת תביעה לאחר פגיעה בתאונת דרכים, או בשפה פשוטה יותר: מהי התקופה שלאחריה כבר לא ניתן להגיש תביעה משפטית לפיצויים בעקבות נזקי גוף בתאונת דרכים?

התיישנות עילה בתביעת נזיקין לאחר תאונת דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל"ה-1975 אינו כולל התייחסות מיוחדת לסוגיית התיישנות העילה ולכן בהתאם לסעיף 5(1) לחוק ההתיישנות, תביעה שלא הוגשה לבית המשפט בנושא אזרחי שאינו מקרקעין תתיישן לאחר 7 שנים.

סעיף 6 לחוק קובע שתחילת התקופה היא ביום בו נוצרה עילת התביעה. בעניין תאונות דרכים יש להדגיש כי תקופת ההתיישנות תיעצר רק בעת הגשת תביעה לבית המשפט ולא ברגע הגשת תביעה לחברת הביטוח.

יחד עם זאת, לכלל האמור לגבי התחלת ההתיישנות ישנם מספר חריגים הרלבנטיים לתאונות דרכים. סעיף 10 לחוק ההתיישנות קובע שבמקרה של קטין תתחיל תקופת ההתיישנות בהגיעו לגיל 18.

>>> פורום משפטי בניהולו של עו"ד עופר סולר <<<

מלבד זאת קובע החוק בסעיף 11 כי גם במקרה של פסול דין יתחיל מרוץ ההתיישנות במועד שבו מונה לפרט אפוטרופוס או שפסקה הפגיעה שאינה מאפשרת לו להגיש תביעה.

חריג אחר מתייחס לנזק שהתגלה באיחור. סעיף 89 (2) לפקודת הנזיקין (נוסח חדש) תשכ"ח-1968 קובע שבמקרים בהם עילת התובענה היא נזק שגילויו אירע באיחור, תתיישן התביעה אחרי 10 שנים מהיום שבו התרחש הנזק ולכן במקרים בהם הנזק כתוצאה מהתאונה התגלה מאוחר יותר, מתארכת התקופה משבע לעשר שנים מהיום בו התרחשה התאונה.

קיראו גם בנושא: התיישנות עילת התביעה במקרי רשלנות רפואית

פסק דין שעוסק בנושא ההתיישנות לדוגמא

המדובר בהליך ע"א 1254/99 המאירי נ' הכשרת היישוב חברה לביטוח - המערער הגיש בשנת 1993 תביעת פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לו כתוצאה של תאונת דרכים שהתרחשה בשנת 1980, בעקבותיה כך טען - נגרמה לו טרשת נפוצה שהשלכותיה הרפואיות חמורות.

לאור הזמן שחלף מהתאונה ביקשה המשיבה לדחות את התביעה בטענת התיישנות, בית המשפט המחוזי קיבל בהתחלה את התביעה ולכן הוגש ערעור לבית המשפט העליון שביטל את פסק הדין והורה למחוזי לתת החלטה לאחר שתינתן תשובה לקשר הסיבתי בין המחלה והתאונה. בית המשפט המחוזי עדיין קבע כי התביעה התיישנה ולכן הוגש הערעור.

בית המשפט העליון בראשותו של השופט אליעזר ריבלין מורה לבטל את פסק הדין ולקיים דיון בגוף התביעה.

אליבא דה השופט ריבלין משום שהמערער מסתמך על סעיף 8 לחוק ההתיישנות שמתייחס להיעלמות עובדות העילה מן התובע הכוללות לפי פרשנות הפסיקה גם את הקשר הסיבתי וגרסת המערער לפיה למרות הזמן שחלף מהתאונה וגילוי הנזק לא היה בכוחו להצליח לגלות את הקשר הסיבתי העובדתי לא נסתרה על ידי ראיות המשיבה הכף נוטה יותר לכיוון המערער והוא מחזיר את הדיון לבית משפט קמא.

ליחצו כאן לקבלת יעוץ משפטי לאחר פגיעה בתאונת דרכים

לשיחה אישית עם עורך הדין עופר סולר חייג/י למשרדנו: 03-7369253

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
נזק גופני או נפשי שהתגלה באיחור לאחר תאונת דרכים - כיצד ניתן לקבל פיצויים במקרים שבהם נזקיה של תאונת דרכים מתגלים באיחור, תקופה ארוכה לאחר מועד התאונה?

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות דרכים התיישנות עילה

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

30 בדצמבר 2019

עברת טיפול אורטודנטי ונגר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרה של רשלנות חמורה בטיפול אורטודונטי וקבלת פיצויי עתק...

קרא עוד

30 בדצמבר 2019

פיצויי של מיליונים על רשל...

עורך הדין עופר סולר ייצג תובע שנגרם לו נזק חמור בניתוח פריצת דיסק שעבר, ובית המשפט המחוזי פסק לטובתו מיליוני שקלים כפיצויי...

קרא עוד

07 בינואר 2020

רשלנות באבחון נגע סרטני מ...

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצויים של מאות אלפי שקלים בשל רשלנות רפואית חמורה באבחון נגע סרטני ממאיר בגופו של אדם!

קרא עוד

12 בינואר 2020

הגשת תביעה בגלל רשלנות רפ...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרים של רשלנות רפואית בהריון ופגיעה משמעותית בעובר ובאם ההריונית...

קרא עוד

12 בינואר 2020

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

12 בינואר 2020

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית: המשרד המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה עומד לרשותך!

קרא עוד

19 בינואר 2020

הרופא לא אבחן מום בלב העו...

משרדנו הגיש כמה תביעות פיצויים גדולות בשל רשלנות רפואית, שהובילה ללידת תינוק עם מום לבבי נדיר ונכות קשה! אם נולד לך ילד/ה עם מום ...

קרא עוד

20 בינואר 2020

אודות עורך דין עופר סולר

הכירו את הניסיון המקצועי של עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל שעוסקים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית...

קרא עוד

23 בינואר 2020

מידע מקיף בנושא רשלנות רפ...

עו"ד סולר וקפלינסקי מתמחים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית למעלה מ-19 שנה וישמחו לעמוד לצדך בדרך לבירור זכויותיך והגשת תביעת פיצו...

קרא עוד

03 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון - יי...

בדיקה ואבחון רשלניים - כיצד יש לפעול על מנת להגיש תביעה ברשלנות רפואית...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

כיצד ניתן להוכיח רשלנות ר...

פסק דין אשר מבהיר את הסוגיה ומסייע להורים להבין האם במקרה שלהם יש עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה וכיתד ניתן להוכיחה.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

טעויות ואיחור בזיהוי ואבח...

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מתי ולמה עלולות להתרחש טעויות שמובלות לאיחור בזיהוי ואבחון של סרטן השד...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בטיפול במחל...

עו"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מה היקף חובת ההסבר המוטלת על רופאים כשמדובר במחלת בירגר בה הפסקת העישון חיונית.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח עלולה לגרום למוות כפי שיוסבר במקרה לדוגמא אצל ילדה שמתה בעקבות אבחון מאוחר של המחלה...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון היפר...

רשלנות רפואית באבחון הפרדות רשתית - האם איחור באבחון היפרדות רשתית הינו רשלנות רפואית?

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח השתל...

עו"ד סולר וקפלינסקי מסבירים על רשלנות רפואית בניתוח השתלת קרנית ומהי חובת מתן הסבר לפני הניתוח המוטלת על מנתח בתחום העיניים.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח אורט...

עוה"ד סולר וקפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא לפסק דין שעוסק ברשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח אורטופדי אצל ילד...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36