חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

התיישנות עילה לאחר תאונת דרכים - אימתי?

מחבר: 30/12/2019 17:18

עולם המשפט יצר חסמים מסוגים רבים שנועדו להשגת מגוון תכליות החשובות לקיומה של מערכת משפטית ראויה והולמת. התיישנות משמע כי הזמן שחלף מאז היווצרותה של עילת התביעה כנגד הצד השני יצר חסם מהותי או פרוצדוראלי מפני בירורה על ידי בית המשפט. כאשר ההבדל בין התיישנות מהותית ופרוצדוראלית נובע בעיקרו בעובדה שבהתיישנות הפרוצדוראלית עדיין קיימת לתובע עילת התביעה אך קיים מחסום מפני בירורה.

סוגיית ההתיישנות מוסדרת בעיקרה בחוק ההתיישנות תשי"ח-1958. ההתיישנות נוצרה בין השאר כדי להגן על הנתבע מהצורך להחזיק בראיות תקופה ארוכה מדי ולאפשר לו להמשיך לקיים את עסקיו מבלי לתהות לעבר.

לאור שאלות ופניות רבות שהגיעו למשרדנו, מביא עורך דין עופר סולר הסבר מפורט בנושא התיישנות עילת תביעה לאחר פגיעה בתאונת דרכים, או בשפה פשוטה יותר: מהי התקופה שלאחריה כבר לא ניתן להגיש תביעה משפטית לפיצויים בעקבות נזקי גוף בתאונת דרכים?

התיישנות עילה בתביעת נזיקין לאחר תאונת דרכים

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים תשל"ה-1975 אינו כולל התייחסות מיוחדת לסוגיית התיישנות העילה ולכן בהתאם לסעיף 5(1) לחוק ההתיישנות, תביעה שלא הוגשה לבית המשפט בנושא אזרחי שאינו מקרקעין תתיישן לאחר 7 שנים.

סעיף 6 לחוק קובע שתחילת התקופה היא ביום בו נוצרה עילת התביעה. בעניין תאונות דרכים יש להדגיש כי תקופת ההתיישנות תיעצר רק בעת הגשת תביעה לבית המשפט ולא ברגע הגשת תביעה לחברת הביטוח.

יחד עם זאת, לכלל האמור לגבי התחלת ההתיישנות ישנם מספר חריגים הרלבנטיים לתאונות דרכים. סעיף 10 לחוק ההתיישנות קובע שבמקרה של קטין תתחיל תקופת ההתיישנות בהגיעו לגיל 18.

>>> פורום משפטי בניהולו של עו"ד עופר סולר <<<

מלבד זאת קובע החוק בסעיף 11 כי גם במקרה של פסול דין יתחיל מרוץ ההתיישנות במועד שבו מונה לפרט אפוטרופוס או שפסקה הפגיעה שאינה מאפשרת לו להגיש תביעה.

חריג אחר מתייחס לנזק שהתגלה באיחור. סעיף 89 (2) לפקודת הנזיקין (נוסח חדש) תשכ"ח-1968 קובע שבמקרים בהם עילת התובענה היא נזק שגילויו אירע באיחור, תתיישן התביעה אחרי 10 שנים מהיום שבו התרחש הנזק ולכן במקרים בהם הנזק כתוצאה מהתאונה התגלה מאוחר יותר, מתארכת התקופה משבע לעשר שנים מהיום בו התרחשה התאונה.

קיראו גם בנושא: התיישנות עילת התביעה במקרי רשלנות רפואית

פסק דין שעוסק בנושא ההתיישנות לדוגמא

המדובר בהליך ע"א 1254/99 המאירי נ' הכשרת היישוב חברה לביטוח - המערער הגיש בשנת 1993 תביעת פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לו כתוצאה של תאונת דרכים שהתרחשה בשנת 1980, בעקבותיה כך טען - נגרמה לו טרשת נפוצה שהשלכותיה הרפואיות חמורות.

לאור הזמן שחלף מהתאונה ביקשה המשיבה לדחות את התביעה בטענת התיישנות, בית המשפט המחוזי קיבל בהתחלה את התביעה ולכן הוגש ערעור לבית המשפט העליון שביטל את פסק הדין והורה למחוזי לתת החלטה לאחר שתינתן תשובה לקשר הסיבתי בין המחלה והתאונה. בית המשפט המחוזי עדיין קבע כי התביעה התיישנה ולכן הוגש הערעור.

בית המשפט העליון בראשותו של השופט אליעזר ריבלין מורה לבטל את פסק הדין ולקיים דיון בגוף התביעה.

אליבא דה השופט ריבלין משום שהמערער מסתמך על סעיף 8 לחוק ההתיישנות שמתייחס להיעלמות עובדות העילה מן התובע הכוללות לפי פרשנות הפסיקה גם את הקשר הסיבתי וגרסת המערער לפיה למרות הזמן שחלף מהתאונה וגילוי הנזק לא היה בכוחו להצליח לגלות את הקשר הסיבתי העובדתי לא נסתרה על ידי ראיות המשיבה הכף נוטה יותר לכיוון המערער והוא מחזיר את הדיון לבית משפט קמא.

ליחצו כאן לקבלת יעוץ משפטי לאחר פגיעה בתאונת דרכים

לשיחה אישית עם עורך הדין עופר סולר חייג/י למשרדנו: 03-7369253

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
נזק גופני או נפשי שהתגלה באיחור לאחר תאונת דרכים - כיצד ניתן לקבל פיצויים במקרים שבהם נזקיה של תאונת דרכים מתגלים באיחור, תקופה ארוכה לאחר מועד התאונה?

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות דרכים התיישנות עילה

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

19 באפריל 2021

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

19 באפריל 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

19 באפריל 2021

סיכונים וסיבוכים במתן טיפ...

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית טיפל ומטפל במאות מקרים של תביעות פיצויים בשל כשלים חמורים במתן טיפול נמרץ, במקרים שבהם הרופאים ה...

קרא עוד

19 באפריל 2021

חובת הזהירות או Duty of c...

עורך דין עופר סולר מסביר על חובת הזהירות או Duty of care בטיפול רפואי ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

03 במאי 2021

שיתוק מוחין cp - האם יש ע...

שיתוק מוחין הינה פגיעה נוירולוגית במוח העובר או היילוד אשר עלולה לגרום לפגיעות ונכות קשה, ולעיתים בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

03 במאי 2021

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

03 במאי 2021

גידול סרטני שמקורו ברקמות...

עו"ד עופר סולר מסביר על סרקומה sarcoma - תסמינים, אבחון מוקדם ושיטות טיפול בסרקומה...

קרא עוד

10 במאי 2021

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

10 במאי 2021

הרופאים לא הפנו אותך לנית...

אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת רשלנות רפואית...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36