חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

רשלנות במתן ייעוץ גנטי או פענוח בדיקות גנטיות

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה על ידי הרופאים לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות במתן ייעוץ גנטי

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>

למה הרופאים לא מסבירים תמיד על בדיקת מי שפיר?

מחבר: 19/04/2021 13:53

בדיקת מי שפיר הנה בדיקה שמאפשרת לאתר מגוון רחב של תסמונות ובעיות גנטיות בעובר עוד במסגרת מעקב ההריון ובכך לאפשר קבלת החלטה בדבר הפסקת ההריון במקרים המתאימים.

מדובר גם בבדיקה שמן החובה ליידע את הנשים ההרות על עצם קיומה במסגרת מעקב ההריון, כמו גם על בדיקות רבות נוספות לאיתור מומים ובעיות בעובר.

למרבה הפליאה ולמרות חובה זו, רופאים רבים עדיין נמנעים מליידע את הנשים ההרות שבטיפולן על קיומה של בדיקת מי השפיר, דבר ששולל מהן את האפשרות לאתר את המומים הגנטיים של העובר שלהן ולהחליט על הפסקת ההריון במקרים הרלוונטיים.

מחדל זה יכול להוות בסיס להגשת תביעת רשלנות רפואית ולקבלת פיצויים ניכרים בגין עילת הולדה בעוולה וכן בגין עילת פגיעה בזכות האוטונומיה של ההורים לקבל החלטה מושכלת לגבי גורל ההריון.

חשיבותה של בדיקת מי השפיר

בדיקת מי שפיר הנה בדיקה שמתבצעת באמצעות שאיבת דגימה של מי השפיר מרחם האם, שכוללים גם תאים שנשרו מהעובר ובדיקת החומר הגנטי של תאי העובר במעבדה באמצעות בדיקות שונות, ברמת חדשנות ורזולוציה עולה: קריוטיפ, צ'יפ גנטי ואקסום.

ככל שרמת הבדיקה גבוהה יותר, כך ניתן לאבחן באמצעותה מגוון רחב יותר של תסמונות ובעיות גנטיות.

בדיקת הקריוטיפ הנה בדיקה בסיסית מיושנת שהשימוש בה החל לראשונה בשנות ה-70 של המאה שעברה, ואשר מתבצעת תחת מיקרוסקופ. במסגרת בדיקה זו ניתן לאבחן בעיקר תסמונות טריזומיות שונות, שמתבטאות בקיומם של שלושה עותקים מכרומוזום מסויים במקום שניים, ובראשן תסמונת דאון.

בדיקת הצ'יפ הגנטי, שמכונה גם CMA, הנה בדיקה חדשנית בהרבה, שהחלו להשתמש בה החל משנת 2012 בערך.

מדובר בבדיקה בעלת רזולוציה גבוהה פי 100 מזו של בדיקת הקריוטיפ, אשר מתבצעת באמצעות קרן לייזר שסורק את החומר הגנטי שמונח על גבי שבב זכוכית שדומה לשבב מחשב, צ'יפ, ומכאן שמה.

הבדיקה מאפשרת לגלות מאות תסמונות ובעיות גנטיות שלא ניתן לזהות באמצעות בדיקת הקריוטיפ, לרבות תסמונת האיקס השביר, פיגור שכלי, ואף כ-200 מוטציות שונות שעלולות לגרום לאוטיזם.

בדיקת אקסום, או ריצוף אקסומי, הנה בדיקה גנטית חדשנית יותר, שמשלימה את בדיקת הצ'יפ הגנטי, ומאפשרת לבצע ריצוף של אלפי גנים בו זמנית במקום לבדוק בכל פעם רק גן אחד או קבוצה קטנה של גנים. הבדיקה משמשת לאבחון תסמונות גנטיות שנוצרות מגורם לא ידוע או ממספר רב של גנים, כגון אוטיזם, פיגור שכלי, חירשות, ניוון שרירים מסוג CMT ועוד.

יחד עם זאת, חשוב גם להבהיר שלהבדיל מבדיקת דם או בדיקות אולטראסאונד, בדיקת מי שפיר הינה בדיקה פולשנית שכרוכה בסיכונים מסויימים, כגון הפלה, ירידת מי שפיר, זיהום ועוד, אם כי מדובר במקרים נדירים.

מהן הסיבות למחדל לגבי בדיקת מי שפיר והדרכים לתיקונו?

ככלל, על רופאי הנשים שמנהלים את מעקב ההריון בארץ מוטלת החובה ליידע את הנשים בהריון שבטיפולן לגבי כל מגוון הבדיקות הגנטיות שקיימות לצורך איתור מומים בעובר, כולל בדיקות פרטיות שאינן נמצאות בסל הבריאות הממלכתי, ואף בדיקות מעבר לים וזאת גם כשמדובר בהריון תקין לכאורה וללא אינדיקציה לסיכון, כך נקבע על ידי בית המשפט העליון בפסק הדין החשוב בהליך ע"א 4960/04 סידי נ' קופת חולים כללית.

ברם, רבים מרופאי הנשים שמנהלים את מעקב ההריון אינם מקיימים חובה זו במלואה, ובין היתר גם אינם מיידעים את הנשים ההרות על קיומה של בדיקת מי שפיר וממילא אינם מפנים אותן לביצוע הבדיקה.

כפי הנראה, מחדל זה נובע מההנחיות הבעייתיות של משרד הבריאות לגבי המקרים שבהן מומלץ לדעתו לבצע בדיקת מי שפיר. מדובר בהנחיות שמפורסמות באתר האינטרנט של המשרד, ואשר נכון לאוקטובר 2020 עדיין ממליצות על ביצוע בדיקת מי שפיר במקרים הבאים בלבד:

  • לנשים עם סיכון מוגבר ללידת תינוק עם תסמונת דאון לפי תוצאות של בדיקות הסינון
  • כאשר מתגלים ממצאים בלתי תקנים באולטרסאונד ומומלץ על ידי גנטיקאי
  • כשקיים סיכון יתר למחלה תורשתית הניתנת לבדיקה כפי שנקבע במסגרת ייעוץ הגנטי

הבעייתיות שטמונה בהנחיות הללו של משרד הבריאות הנה כפולה.

ראשית, מדובר בהנחיות מיושנות שאינן מתאימות למצב העדכני ובמיוחד ההנחיה הראשונה שנוקבת בתסמונת דאון בלבד ועל כן ניכר בה שהוא מושפעת מבדיקת הקריוטיפ הבסיסית שמאפשרת לגלות בעיקר את התסמונת הנ"ל.

נקל לראות שההנחיות מתעלמות מהבדיקות החדשניות והעדכניות שנוצרו מאז, קרי, הצ'יפ הגנטי והאקסום, אשר מאפשרות לגלות מגוון רחב בהרבה של בעיות ומומים גנטיים בזמן ההריון, שלא מצויינות בהנחיות הללו, ולרבות אוטיזם, שהפך ליותר ויותר נפוץ בשנים האחרונות ולפי ההערכה נגרם בכ-15% מהמקרים בשל מוטציות גנטיות שאת רובן ניתן לגלות בבדיקת צ'יפ גנטי.

שנית, בעוד שמשרד הבריאות מציין את המקרים שבהם מומלץ לדעתו לערוך בדיקת מי שפיר, הוא אינו טורח גם לציין כי על כל רופא נשים שמנהל מעקב הריון מוטלת בכל מקרה החובה ליידע את הנשים ההרות שבטיפולו על כל הבדיקות השונות שקיימות לאיתור מומים בעובר, ולרבות בדיקת מי שפיר.

יחד עם זאת, חשוב גם להבין שההנחיות של משרד הבריאות אינן בעלות מעמד מחייב, אלא המדובר במעין קווים מנחים בלבד, בעוד שהרופאים מחוייבים לפעול לפי הכללים המקצועיים וההנחיות המתעדכנות של איגודי הרופאים המקצועיים שלהם.

למרבה המזל, נייר העמדה של איגוד הגניקולוגיים בארץ לגבי ניהול מעקב הריון דווקא קובע שיש להביא לידיעת כל הנשים ההרות את כל מגוון הבדיקות שניתן לבצע במסגרת מעקב ההריון, כולל בדיקת מי שפיר.

למותר לציין שהפער בין נייר העמדה של איגוד הגניקולוגיים להנחיות משרד הבריאות, מדגיש אף הוא את האבסורד שטמון בהנחיות משרד הבריאות, אבסורד שניתן לתקנו על נקלה באמצעות עדכון ההנחיות הללו, כך שהן יכללו גם את ציון החובה החוקית שמוטלת על כל רופא נשים לעדכן את הנשים ההרות שבטיפולו על כל מגוון בדיקות ההריון הקיימות, לרבות בדיקת מי שפיר, וכן יפרטו את המגוון הרב של הבעיות הגנטיות הספציפיות שניתן לאתר במסגרת בדיקה מי השפיר בנוסף לתסמונת דאון וזאת באמצעות הבדיקות החדשניות.

בהקשר זה יש לקחת בחשבון שישנם רופאי נשים ותיקים בארץ שלא טורחים להתעדכן בחידושי עולם הרפואה ובנייר העמדה של איגוד הגניקולוגיים ועקב כך גם אינם מודעים כלל לקיומן של הבדיקות החדשניות הללו, ועל כן עדכון הנחיות משרד הבריאות עשוי להביא את קיומן גם לידיעת הרופאים הללו. 

נקודה נוספת שיש לשים לב אליה הינה שלמרות שיש חובה ליידע כל אשה על קיומה של בדיקת מי השפיר, אזי הזכאות למימון ציבורי של בדיקה זו מוגבלת כיום רק למקרים בהם גיל האשה ההרה הנו לפחות 35, או במקרים בהם גיל האשה הינו מתחת ל-35 וקיים חשד לבעיה גנטית בצירוף המלצה של יועץ גנטי לביצוע הבדיקה.

ביתר המקרים ניתן לבצע את הבדיקה במימון פרטי בלבד, אם כי יש לבדוק אפשרות להשתתפות באמצעות הביטוחים המשלימים של קופות החולים וביטוחי הבריאות הפרטיים.

מטבע הדברים, הרציונאל להגבלת זכאות זו נובע מטעמים כלכליים, ומהשאיפה לחסוך במשאבים הציבוריים שכרוכים במימון ביצוע בדיקת מי שפיר.

אולם, דווקא הסיבה הזו היא שאולי צריכה להביא להרחבת הזכאות למימון בדיקות מי שפיר, מתוך מחשבה שמימון זה יסייע הרבה יותר לקופה הציבורית, מאחר שהוא יגדיל את אחוז איתור העוברים שלוקים בבעיות גנטיות, וכפועל יוצא מכך יחסוך ממנה את כל המשאבים והכספיים הציבוריים הרבים שנדרשים לצורך גידול ילדים ובוגרים שלוקים בבעיות גנטיות, וכפי הנראה עולים בהרבה על עלויות מימון בדיקות מי השפיר.

לחילופין, מן הראוי לפחות לשקול את סבסוד עלות הבדיקה, תחת מימונה המלא באופן ציבורי.

תשובות של עורכי דין לשאלות שלכם

באתרנו תוכלו לקרוא אלפי סקירות רפואיות ומשפטיות. כל התוכן באתר נכתב על ידי מומחים רפואיים ועורכי דין וזאת על סמך ניסיון פרקטי בטיפול וייצוג נפגעי רשלנות רפואית.
 
עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב במשך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל סוגיה של רשלנות רפואית וזאת כמובן בכל מקרה לגופו.
 
לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא אי יידוע על בדיקת מי שפיר ובפרט אי הפניה לבדיקת מי שפיר והזכויות המגיעות לכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות במעקב ההריון, שגרמה ללידת תינוק לא בריא.

עוד בנושא: מעקב הריון רשלני הוביל לאי-אבחון תסמונת דאון בעובר.

כמה זמן לוקח לקבל תשובה לבדיקת צ'יפ גנטי במי שפיר?

בעבר כאשר בוצעה בעיקר הבדיקה הגנטית הוותיקה של קריוטיפ במי השפיר, לקח בדרך כלל 3 שבועות עד שהתקבלה תשובה. בדיקת הצ'יפ הגנטי המתקדמת יותר נעשית במהירות רבה יותר וניתן לקבל בדרך כלל תשובות בתוך כעשרה ימים ממועד הבדיקה.

עשיתי בדיקות גנטיות עוד לפני ההיריון (בדיקות סקר גנטי), האם זה מחליף את בדיקת הצ'יפ הגנטי?

לא, בדיקות הסקר הגנטי הינן בדיקות דם שמבצעים לרוב לאישה לפני ההריון או בתחילתו, כדי לגלות אם האישה נשאית של גנים שיכולים לגרום למספר מחלות גנטיות שכיחות באוכלוסייה הכללית וכן לפי המוצא של בני הזוג. 
 
בדיקות הסקר הגנטיות אינן מחליפות את בדיקת הצ'יפ הגנטי, משום שבדיקת הצ'יפ הגנטי בודקת עוד מגוון רחב וגדול של מחלות גנטיות אפשריות בעובר, שכלל לא ניתן לבדוק באמצעות בדיקת דם לאם.  

מה ההבדל בין בדיקת הצ'יפ הגנטי שנעשית על מי השפיר לבדיקה הרגילה של מי שפיר שהיא יותר זולה?

בדיקת צ'יפ גנטי CMA היא בדיקה מתקדמת בהרבה מהבדיקה הגנטית הישנה שעשו בעבר במי השפיר שנקראת קריוטיפ. היתרון של בדיקת צ'יפ גנטי הינו בכך שהיא מסוגלת לבדוק בעיות גנטיות רבות מאוד (מעל 150 בעיות גנטיות שונות מוכרות!) שבדיקת הקריוטיפ לא מסוגלת לזהות כלל. 
 
בדיקת הצ'יפ הגנטי היא הבדיקה המומלצת היום במי שפיר ואכן כאשר היא נעשית במסגרת פרטית היא יקרה מעט יותר מבדיקת קריוטיפ.

האם הרופא צריך להסביר על האפשרות של מי שפיר אצל אישה צעירה גם שאין מחלות ידועות במשפחה?

כן.
 
חלק גדול מהבעיות הגנטיות בעוברים שניתן לגלות בבדיקת מי שפיר הכוללת צ'יפ גנטי אינן מורשות כלל מההורים, אלא מדובר במוטציות חדשות שהתפתחו בעת יצירת העובר (מוטציות דה נובו). 
 
לכן העובדה שבמשפחות ההורים אין מחלות תורשתיות מוכרות או אנשים שסובלים מבעיות בריאות קשות, אינה פוטרת את הרופא מהחובה להסביר לאישה על האפשרות לבצע בדיקת מי שפיר בהריון.
 

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית ייעוץ גנטי החובה להסביר על מי שפיר

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

25 בינואר 2021

לידת תינוק פגוע בשיתוק מו...

רשלנות בלידה עלולה לגרום פגיעות קשות ובכל מקרה של לידת ילד פגוע מומלץ להתייעץ עם עו"ד כדי לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

19 באפריל 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

19 באפריל 2021

סיכונים וסיבוכים במתן טיפ...

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית טיפל ומטפל במאות מקרים של תביעות פיצויים בשל כשלים חמורים במתן טיפול נמרץ, במקרים שבהם הרופאים ה...

קרא עוד

19 באפריל 2021

חובת הזהירות או Duty of c...

עורך דין עופר סולר מסביר על חובת הזהירות או Duty of care בטיפול רפואי ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

03 במאי 2021

שיתוק מוחין cp - האם יש ע...

שיתוק מוחין הינה פגיעה נוירולוגית במוח העובר או היילוד אשר עלולה לגרום לפגיעות ונכות קשה, ולעיתים בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

03 במאי 2021

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

03 במאי 2021

גידול סרטני שמקורו ברקמות...

עו"ד עופר סולר מסביר על סרקומה sarcoma - תסמינים, אבחון מוקדם ושיטות טיפול בסרקומה...

קרא עוד

10 במאי 2021

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

10 במאי 2021

הרופאים לא הפנו אותך לנית...

אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת רשלנות רפואית...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36