חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

חוות דעת פסיכיאטרית בתביעות נזיקין – אימתי?

מחבר: 30/12/2019 19:14

מסמך של חוות דעת פסיכיאטרית לבית משפט מסכם את מצבו הפסיכיאטרי של נשוא חוות הדעת. מצב פסיכיאטרי זה נבחן באמצעות בדיקה רפואית - קלינית אצל עורך חוות הדעת ועל סמך התיק הרפואי של הנבדק ופרטי האירוע בגינו התביעה.

חוות דעת פסיכיאטרית לבית משפט נדרשת לצורך הוכחת מצבו הנפשי של הנבדק. היא משמשת למגוון מצבים, כגון שאלת אי שפיות ואחריות פלילית, תביעות לביטוח לאומי, בחינת כשירות הנבדק בעת קבלת רישיון נהיגה או עריכת צוואה, תאונות עבודה או אבדן כושר עבודה, ובתביעות נזיקין שונות. מסמך זה בנוי בהתאם לרשות אליה מגישים, ושכיח בוועדות רפואיות של משרד הביטחון,  ביטוח לאומי, ובבית משפט במקרים של פלילים ושל תביעות נזיקין.

על מנת להבין לעומק את המקרים בהם נדרשת חוות דעת מעין זו וכיצד נעשית נפגשנו עם ד"ר אילן טל, פסיכיאטר מומחה, מנהל מרכז ד"ר טל.

מה בעצם המשמעות של חוות דעת מומחה מבחינה משפטית?

חוות דעת מומחה נותנת את הדעת על נושא בו לבית משפט אין מספיק ידע מקיף. זה מסמך המהווה המלצה לבית משפט. ההכרעה הסופית היא בידי השופטים המסתמכים על המלצות חוות הדעת ועל מיומנותם. לרוב, ככל שחוות הדעת יותר מהימנה, מפורטת ותקפה בית משפט יטה לאמץ את המלצותיה

באילו מקרים נדרשת חוות דעת של פסיכיאטר בתביעות נזיקין?

חוות דעת פסיכיאטרית בתביעות נזיקין נדרשת כאשר עולה חשד לפגיעה נפשית שנגרמה כתוצאה מאירוע מעורר דחק. האירוע יכול להיות כל מאורע בו הייתה פגיעה נפשית אשר הובילה לפגיעה תפקודית. מקרים נפוצים של תביעות נזיקין הן סביב תאונות דרכים, תאונות עבודה, פגיעות במהלך השירות הצבאי וכמובן במקרים של חשש מפני רשלנות רפואית.

>>> פורום רשלנות רפואית ונזקי גוף <<<

בדיני נזיקין קיימות שתי אפשרויות לאופן הגשת חוות דעת מומחים. בראשונה, כל צד מביא חוות דעת רפואית מטעמו המתייחסת לאפשרות של קביעת אחוזי נכות, כאשר בית משפט מכריע בין חוות הדעת. באפשרות השנייה בית המשפט ממנה מומחה מטעמו ומוגשת חוות דעת אחת.

לקריאה נוספת: כיצד מוכרע מקרה בו מוגשות שתי חוות דעת סותרות?

מה בעצם עושים בבדיקה הפסיכיאטרית? איך בעצם פסיכיאטר עורך חוות דעת מעין אלו?

חוות דעת רפואית פסיכיאטרית מסתמכת על בדיקה קלינית של הנבדק ועל חומרים רפואיים המתייחסים למצבו הבריאותי לפני ואחרי האירוע. במהלך הבדיקה מנסים לאמוד את תפקודו של הנבדק, מצבו הנפשי, והקשר שלהם לאירוע בגינו נערכת תביעת הנזיקין. החומר הרפואי הקיים מאפשר לבסס את ממצאי הבדיקה ולחזק את תקפות חוות הדעת.

ואיך בכלל הפסיכיאטר יכול לדעת כמה פיצויים מגיעים למי שהוא בודק או האם הוא זקוק לאחוזי נכות מסויימים? לצורך קבלת פיצויים יש לבחון שלושה דברים עיקריים: מצבו הנפשי של הנבדק, הקשר של מצבו הנפשי לאירוע בגינו מתקיימת התביעה, ומידת התפקוד שנפגמה עקב המצב הנפשי.

גובה הפיצויים נקבעים בהתאם לאחוזי הנכות הנפשית שנגרמה, המהווים נגזרת של תפקוד הנבדק. הערכת אחוזי הנכות הנפשית נקבעים לרוב בידי הפסיכיאטר ובשיתוף פעולה עם עובדת סוציאלית.

למידע נוסף: פיצוי כספי בעקבות נזק נפשי שנגרם כתוצאה מתאונת דרכים

מידת התקפות של חוו"ד פסיכיאטרית בבימ"ש

גם כאשר מדובר במומחה שנקבע דרך מינוי מטעם בית משפט, חוות דעת של מומחים נבדקת בקפידה בידי שני הצדדים ובידי השופט בעת הדיון. כמובן שבמקרים בהם חוות הדעת הוגשה מטעם צד אחד, הצד השני ינסה להוכיח כי היא אינה תקפה.

ישנם מספר קריטריונים שמסייעים לחיזוק התוקף של חוות הדעת:

  • ישנה חשיבות לפסיכיאטר הבודק עצמו. כדאי שהפסיכיאטר יהיה מוכר בתחום הפסיכיאטריה המשפטית ויבין בתחום בו הוא ערך את חוות הדעת. בית המשפט מתייחס לעובדה שהפסיכיאטר כתב או לא כתב חוות דעת בעבר, מה תחום עיסוקו, ועד כמה הוא מכיר את התחום המקצועי הקשור בשאלה המשפטית.
     
  • כאשר חוות הדעת נערכת לאור הסתכלות רב מקצועית, כלומר, על ידי יותר מאיש מקצוע אחד מתחום בריאות הנפש, וכאשר יש בין המומחים תמימות דעים, חוות הדעת תחשב ליותר תקפה.
     
  • ניסיון הפסיכיאטר במתן עדות וחקירה בבית המשפט. לא פעם אחד הצדדים עלול לזמן את הפסיכיאטר לבית משפט לצורך מתן עדות והגנה על החוות דעת שערך. גם כאן חשובים המקצועיות והניסיון של הפסיכיאטר בתחום המשפטי.

    למידע נוסף: עדות יחיד אינה מספיקה לחיוב בתביעת נזיקין

לסיום מבקש ד"ר טל להדגיש כי בתביעות נזיקין קביעת הקשר הסיבתי בין מצב נפשי לאירוע בגינו מתרחשת התביעה חשוב ביותר והוא למעשה קובע אם יש או אין זכאות לפיצוי,  ולכן הקשר הסיבתי הוא הבסיס לחוות הדעת הפסיכיאטרית וקבילותה בידי בית המשפט.

חשוב שהפסיכיאטר יהיה בעל ניסיון היכול לאבחן קשר סיבתי זה ולהגן על חוות הדעת במקרה של חקירה בבית משפט.

פעמים רבות יכולות להיות במקביל שתי אבחנות פסיכיאטריות הפוגעות בתפקוד הנבדק, כאשר רק אחת מהן קשורה לאירוע בגינו מתנהלת התביעה. אולם, יש לציין כי גם במקרים בהם היה נזק נפשי קודם אשר הוחמר כתוצאה מהאירוע, עדיין בית המשפט יכול לפסוק פיצוי כזה או אחר בהסתמך על חוות הדעת.

צריך וחשוב לזכור כי הפניה אל פסיכיאטר לצורך הכנת חוות דעת, טוב שתעשה באמצעות עורך הדין שמייצג את הנפגע ובכפוף להמלצתו, ושיחה מקדימה בין עורך הדין למומחה הפסיכיאטרי.

לקבלת מידע נוסף ובכל שאלה נוספת, אל תהססו לפנות אל עורך דין עופר סולר.

זקוקים לסיוע עורך דין המתמחה בתחום הנזיקין? חייגו עכשיו: 03-7369253

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי חוות דעת פסיכיאטרית

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

14 בינואר 2021

נגרמו לך נזקים בעקבות נית...

עברת ניתוח שאיבת שומן ונגרמו לך נזקים? יש לך זכויות וכדאי להכיר אותן!

קרא עוד

14 בינואר 2021

עברת ניתוח פלסטי להצמדת א...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית בניתוח הצמדת אוזניים או otoplasty....

קרא עוד

14 בינואר 2021

תביעת רשלנות רפואית בגין ...

רשלנות בביצוע ברית מילה גרמה נזקי גוף לתינוק - היכנסו לקריאה אודות היקף חובת הזהירות שחב מוהל כלפי נמהלים, ועל פסיקת הפיצויים במק...

קרא עוד

14 בינואר 2021

הפחתת הסיכון לרשלנות רפוא...

ניתוחים פלסטיים אסתטיים הפכו פופולאריים, אך יש בהם גם סיכון לרשלנות רפואית בטיפול ולנזק וחשוב לדעת איך ניתן לנסות ולצמצם אותו.

קרא עוד

14 בינואר 2021

רשלנות רפואית בניתוחי הרמ...

עו"ד עופר סולר מסביר על רשלנות רפואית בניתוח הרמת חזה Breast Lift...

קרא עוד

14 בינואר 2021

ניתוחי השתלת שיער ומקרי ר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית במהלך או לאחר ניתוח השתלת שיער...

קרא עוד

18 בינואר 2021

עורכי הדין שלנו עונים לשא...

שאלות בנושא רשלנות רפואית ותשובותיהם המקצועיות והמפורטות של עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי, מומחים לענייני רשלנות רפואית.

קרא עוד

25 בינואר 2021

שיטות לביצוע ניתוח להסרת ...

משרד עו"ד עופר סולר - הסברים ופרטים על שיטות לביצוע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר...

קרא עוד

25 בינואר 2021

רשלנות רפואית בניתוח הסרת...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית בעת ניתוח הסרת משקפיים בלייזר ועל דרכי התמודדות משפטיות בדרך לתביעת פיצויים.

קרא עוד

25 בינואר 2021

האם רשלנות רפואית בלידה ג...

האם רשלנות בהערכת משקל בלידה והחלטה שלא לבצע ניתוח קיסרי גרמו לשיתוק ע"ש ארב אצל תינוקת? להלן תקציר פס"ד והחלטת בית המשפט.

קרא עוד

25 בינואר 2021

לידת תינוק פגוע בשיתוק מו...

רשלנות בלידה עלולה לגרום פגיעות קשות ובכל מקרה של לידת ילד פגוע מומלץ להתייעץ עם עו"ד כדי לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36