חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן הניתוח וגרם לך לנזק פיזי ונפשי?

עברת ניתוח ונגרמו לך נזקים? הניתוח כשל ונותרה בגופך נכות קשה? יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה, ובכל מקרה מגיע לך לקבל תשובות ברורות!

פניה מהירה לעורך דין >>
עורך דין עופר סולר מומחה רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בזמן ניתוח

עברת ניתוח ונגרמו לך נזקים? הניתוח כשל ונותרה בגופך נכות קשה? יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה, ובכל מקרה מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

נזקים אחרי ניתוח מעקפים

מחבר: 30/12/2019 18:25

ניתוח מעקפים נועד לחדש את אספקת הדם ללב עקב התקף לב. במהלך הניתוח עוקף הרופא את כלי הדם, שיש בהם היצרות או חסימה על ידי חיבור עורק מאיברים אחרים בגוף, אל העורקים הכליליים.

העורקים המשמשים למעקף נלקחים מאזורים בגוף שיכולים להמשיך ולתפקד, גם בלי העורקים שנלקחו מהם, כמו עורקי החזה הפנימיים או עורקי הידיים והרגליים ולכן לא נגרם נזק לאיברים שבהם נעזרים לניתוח.

אצל מטופל אשר סובל מטרשת עורקי הלב, שהיא מחלה בה יש הצרויות משמעותיות בעורקים הכליליים, העורקים החלופיים לא מושפעים מכך וממשיכים להזרים אספקת דם טובה ללב.

ניתוח המעקפים מיועד לאנשים החולים בטרשת עורקי הלב – מחלה המתאפיינת בעיבוי דופן העורק והתקשחותו עקב שקיעת מרכיבים שומניים וכדוריות דם לבנות. הצטברות חומרים אלו מובילה להיצרות ואף לחסימה של העורקים, המובילים דם לשריר הלב והתוצאה היא תעוקת חזה ואוטם בשריר הלב, עקב מחסור באספקת החמצן.

שיטה נפוצה בעלת יעילות גבוהה ורמת סיכון נמוכה לטיפול בהיצרות כלי דם, היא פעולת הצינתור המבוססת על החדרת צינור אל כלי הדם, על מנת להרחיב את האזור החסום חלקית. בנוסף קיימת גם אפשרות של טיפול תרופתי, אולם צנתור ותרופות במקרים מסוימים אינם מספיקים ואז יש לבצע ניתוח מעקפים.

באילו מקרים מבוצע ניתוח מעקפים?

המקרים בהם יבוצע ניתוח מעקפים, כוללים תעוקת חזה בלתי יציבה, בה מופיעים כאבים בחזה בעת מנוחה, חסימה המתרחשת במספר כלי דם, מחלה בעורק הכלילי הראשי או העורק הקדמי השמאלי היורד, התקף לב הגורם לנזקים המסכנים את חיי החולה, כמו קרע בשריר הלב והפרעות במחיצה או במסתמים וכן טרשת בקרב חולי סכרת ואי ספיקת כליות .

רמת הדחיפות של ניתוח המעקפים  נקבעת לפי שלב התקדמות המחלה, אם מדובר במצב התחלתי של טרשת עורקים, הטיפול יהיה בעיקר תרופתי, להפחתת הקרישה, בשילוב משמעת של תזונה קפדנית ופעילות גופנית המותאמות למטופל.

>>> הפורום המשפטי לשירותך <<<

במצב מתקדם יותר של היצרות או חסימת העורקים, יומלץ על צינתור ואף על שילוב של צינתור עם ניתוח לב. רמה זו כוללת מצבים כגון היצרות רצינית של העורק השמאלי הראשי או בשלושת העורקים הכליליים, פגיעה בתפקוד החדר השמאלי, היצרות בעורקים הכליליים יחד עם בעיה באחד ממסתמי הלב ובמצב של מחלה כלילית מורכבת. ניתוח מעקפים דחוף יתבצע לאחר התקף לב משמעותי.

האחריות לקבלת ההחלטה לבצע ניתוח מעקפים, מוטלת על הקרדיולוג ומנתח הלב, כאשר השאלה המכריעה היא מהו הטיפול שיתרום לחולה, באופן מרבי ולאורך זמן, ברמת הסיכון הנמוכה ביותר.

לקריאה מורחבת: הפרת דרישת הסכמה מדעת לפני צינתור לב

כך למשל במצב של היצרות שהיא מעבר ל – 75% בעורק השמאלי הראשי, כשלא ניתן לפתוח את החסימה על ידי תרופות או צנתור והשתלת תומכן, יופנה החולה לניתוח מעקפים. מטופלים נוספים אשר יופנו לניתוח, הם חולים שעברו אירוע אוטם בשריר הלב, הידוע גם כהתקף לב, כשהעורק נחסם לחלוטין ולא ניתן להחדיר את הצנתר.

מי מבצע את הניתוח?

האדם המוסמך לבצע ניתוח מעקפים, הוא רופא מנתח בעל התמחות בתחום הלב והתמחות בכירורגיה של ניתוחי לב. חשוב שהמנתח יהיה בעל עבר עשיר של התמחויות בבתי חולים שונים ובעל ניסיון רב שנים במחלקה בבית חולים .רצינותו של הרופא המנתח, נמדדת בכמות רבה של שעות בהן ביצע ניתוחי לב מכל הסוגים וכמובן בהמלצות המטופלים שנותחו אצל הרופא.

ניתוח מעקפים מנוהל על ידי כירורג מומחה בסיוע מתמחים והוא מתבצע גם בבתי חולים פרטיים וגם בבתי חולים ציבוריים. קיימים הבדלים בין בתי החולים לדוגמא, בבית חולים ציבורי המטופל לא ידע מראש מי המנתח ולא יוכל לבחור את מועד הניתוח ובנוסף, החדרים אינם אישיים, לעומת זאת, בשל ריבוי המחלקות וענפי ההתמחות בבית חולים ציבורי, יש מערך תומך רחב של צוותים זמינים במקרה של הסתבכות, כמו יחידת טיפול נמרץ נשימתי, מערך מעבדות ופתולוגיה, כירורגים במגוון התמחויות ועוד.

בבית חולים פרטי ניתנת אפשרות לבחור את הרופא המנתח ואת זמן ומקום הניתוח. חדר הניתוח הוא פרטי והשירות שניתן אישי ובאווירה נעימה. עם זאת, במקרה של סיבוך בניתוח, המערך התומך הוא מצומצם יותר ואף קשה יותר לתבוע את הקופה, שהפנתה לבית החולים.

יחד עם זאת, בשני המקרים מדובר על אותו אופן פעולה, אשר תבוצע על ידי מנתחים מקצועיים ביותר.

סיבוכים ופגיעות אפשריות בניתוח מעקפים

כמו בכל ניתוח גם כאן קיימים סיבוכים ופגיעות שאת חלקם ניתן למנוע על ידי מסירת רקע אישי והיסטוריה רפואית מלאה, למנתח ולמרדים טרם הניתוח.

סיבוכים  אפשריים עקב ניתוח מעקפים, כוללים דימום או זיהום בחתך הניתוח, התקף לב כתוצאה מחסימה בעורק הכלילי, שבץ מוחי הנגרם מקריש דם, הפרעות קצב והפרעות בחשיבה ובזיכרון.

מועמדים לניתוח אשר עברו אירוע אוטם שריר הלב, חולים הסובלים מפגיעה בתפקוד החדר השמאלי וכאלו החולים במחלת ריאות כרונית, נמצאים בסיכון גבוה יותר לסיבוכים. שיעור התמותה עקב ניתוח מעקפים הוא 1%.

לחצו לקריאה על: רשלנות רפואית באבחון וטיפול באירוע מוחי

השלב הראשון בתהליך ההתאוששות מהניתוח והחזרה לשגרה הוא העברת המטופל עם תום ניתוח המעקפים ליחידה לטיפול נמרץ ניתוחי לב. 
ביחידה זו, נמצא המטופל במעקב המוניטור במשך יממה מסיום הניתוח. תוך מספר שעות, עם התייצבות הנשימה, מוציאים את צינור ההנשמה מקנה הנשימה.

כאשר מסתיים המעקב בטיפול נמרץ, מועבר המנותח למחלקת האשפוז בה הוא נמצא במעקב רציף של א.ק.ג ושם יסייעו לו לעבור למצב ישיבה, לשתות ולאכול תזונה קלה. במקרה של כאבים, יקבל המטופל תרופות לשיכוך הכאב. השהות במחלקת האשפוז נמשכת כחמישה עד שבעה ימים.

במהלך תקופת ההחלמה, שנמשכת בדרך כלל כ–6 שבועות, יש להקפיד על רחצת אזור הניתוח פעמיים ביום ועל נטילת התרופות שנרשמו על ידי המנתח. במקרה של סחרחורת או חולשה יש להימנע מנהיגה.

כשבועיים לאחר הניתוח מגיע המטופל לביקורת אצל הרופא המנתח, שלושה שבועות לאחר הניתוח יכול המטופל לשוב בהדרגה לשגרה ולאחר 6 שבועות ניתן לחזור לעבודה ואפילו לעבודה פיזית.

פסקי דין - רשלנות בניתוח מעקפים

תביעה שהגישו עיזבון המנוח מר טוקרב ואלמנתו נגד אסותא מרכזים רפואיים, קופת חולים מכבי והרופא.

המנוח, שסבל ממחלת לב כלילית אושפז במאי 1992 בבית החולים סורוקה ונמצא סובל מאוטם חריף בשריר הלב והפרעה בתפקוד שריר הלב. מהצנתור עלה כי קיימת מחלה חסימתית קשה של העורקים הכליליים, המחייבת ניתוח מעקפים.

ב – 27.8.1992 עבר המנוח ניתוח מעקפים בבית חולים רמת מרפא - נתבע מס' 1, שבמהלכו או בשעות שאחריו, לקה המנוח בשבץ מוחי איסכמי ונותר עם חסר נוירולוגי קשה בדרגת נכות של 100%. בתאריך 9.8.2003 נפטר המנוח.

פרופ' יצחק ווירגין – מומחה בתחום הנוירולוגיה שמונה על ידי בית המשפט – קבע בחוות דעתו, שככל הנראה מר טוקרב לקה בשבץ עקב תסחיף סב ניתוחי - סיבוך העלול לקרות בשכיחות של עד 5% מניתוחי מעקפים. לדבריו, אין סיכוי גבוה לכך שמחדל של הרופאים הוא שגרם לתוצאות הטרגיות, אך עם זאת אין גם עדות מוצקה לכך שאיכות הטיפול עמדה בסטנדרטים מקובלים לתקופה.

בתגובה לחוות דעת זו טענו התובעים שגם אם הרקע לפגיעה המוחית היה תסחיף, הרופאים התרשלו בכך שנתנו למנוח את תרופת הניפריד ובכך הגדילו את היקף הפגיעה המוחית ושני הנזקים ביחד, גרמו לתוצאה החמורה.

קראו על: מקרה רשלנות של רוקח בהנפקת תרופה

לטענת הנתבעים השבץ המוחי נגרם עקב תסחיף סב ניתוחי בלתי נמנע ולא תרופת הניפריד היא שפגעה במנוח.

לאור טענות הצדדים הסיקה השופטת כי הנתבעים אינם אחראים לאירוע השבץ המוחי בו לקה המנוח, אך כן מוטלת עליהם אחריות בשיעור של 30% להחמרת היקף הפגיעה המוחית אשר נגרמה למנוח עקב מתן תרופת הניפריד, בזמן ובאופן בו ניתנה.

לפיכך נפסק שהאחריות בין הנתבעים תחולק באופן שווה, כך שסכום הפיצוי בו יזכו התובעים הינו 350,000 ₪.

דוגמה נוספת לפסק דין הדן ברשלנות בניתוח מעקפים, היא תביעה של מנותח במחלקת ניתוחי לב חזה, נגד המרכז הרפואי רבין. במהלך הניתוח שבוצע במרכז, נשכחה בגוף החולה צינורית באורך 15 ס"מ, בין הווריד החלול העליון והעלייה הימנית של הלב.

הצינורית, שהתגלתה במהלך צנתור, רק 4 שנים לאחר הניתוח הוצאה בצנתור נוסף. בית המשפט פסק לתובע פיצויים בגובה 1,500,000 ₪.

קיראו בהרחבה על: השארת גוף זר בגוף המטופל במהלך ניתוח

במקרה של פגיעה בניתוח מעקפים יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, עו"ד יכול לסייע לך באיסוף חומרי התביעה במציאת רופאים מומחים ובהשגת פיצוי מקסימאלי.

לשיחה אישית עם עורך הדין עופר סולר חייג/י: 03-7369253

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: עופר סולר רשלנות רפואית בניתוח ניתוח מעקפים

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24