חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

התמודדות עם סוגי פגיעות של דיירי בית אבות

מחבר: 30/12/2019 18:16

בית אבות הוא בניין המתוכנן למגורים של בני הגיל השלישי ואמור לכלול את כל המתקנים, הפעילויות ואנשי הצוות הנדרשים על מנת לאפשר סביבת מגורים בטוחה ונוחה בגיל הזהב. פגיעה בבית אבות יכולה להיות מסוכנת בשל הנסיבות המיוחדות של הניזוקים.

חלק מהדיירים בבית אבות יכולים להיות קשישים שעדיין מתפקדים באופן עצמאי ולא זקוקים לעזרה מיוחדת אבל מעדיפים את סביבת המגורים הזו משום הנוחיות שהיא מציעה. הם עשויים להזדקק לטיפול רפואי אך עדיין לדאוג לצורכיהם באופן עצמאי.

לעומתם יש דיירים קשישים אחרים במצב סיעודי, קרי המזדקקים לעזרה והשגחה רוב שעות היממה וסיוע בפעילות היומיומיות. אדם הנמצא במצב סיעודי הוא מי שצריך סיוע במעבר משכיבה לעמידה, לבישת בגדים והורדתם, שליטה בסוגרים, שתייה ואכילה ויכולת ניידות עצמאית.

הדייר הסיעודי יזדקק בדרך כלל להליכון או כיסא גלגלים לצורך ניידות או שיהיה מרותק למיטתו. הסטטוס שלו יוגדר כסיעודי מורכב אם מלבד לעזרה בפעילויות היומיומיות הרגילות הוא נזקק גם לטיפולים נוספים.

דיירים שיוגדרו בסטטוס זה יהיו בדרך כלל עם פצעי לחץ שנגרמים כתוצאה מהשכיבה הממושכת או חולי דיאליזה. הדיירים המצויים במצב סיעודי או מצב סיעודי מורכב עלולים לסבול ממחלות רקע מסובכות, תפקוד קוגניטיבי ירוד והיבטים נפשיים בעיתיים אחרים. כל אלו גם מעלים את הסיכון שלהם להיפגע בבית האבות ושהנזק מהפגיעה יהיה חמור יותר.

אחריות בית האבות

בבית האבות אמור להיות כוח אדם מיומן ובעל ההשכלה המתאימה, לרבות רופא עם התמחות ברפואה פנימית או התמחות בגריאטריה, צוות סיעודי, כוח עזר, מטפלים מתחום בריאות הנפש ועוד.

בית אבות חייב כמו כן להכיל את כל הריהוט והאמצעים הנדרשים למחיה יומיומית, תרופות, מכשירים רפואיים ואמצעי עזרה ראשונה בשביל להגיש סיוע במצבי חירום. בנוסף לכל אלה, רצוי שבית אבות יחזיק בביטוח מתאים שיוכל לכסות את הנזק במקרה שנגרמה פגיעה לאחד הדיירים.

לאור המורכבות והחשיבות של ניהול בית האבות באופן תקין, הפעלתו כרוכה בקבלת רישיון מטעם משרדי הבריאות והרווחה. על מנת לאפשר לדיירים בו לשמור על מצב נפשי תקין למרות גילם המתקדם, הצוות במקום צריך להקפיד גם על סדר יום שיכלול פעילויות מגוונות כדי שהדייר הקשיש יוכל להרגיש שיש לו עדיין שליטה ועצמאות.

עילות לתביעה בשל פגיעה בבית אבות

תביעה נגד בית אבות על פגיעה בדייר יכולה להיות מבוססת על מספר עילות. בית המשפט ייטה לקבל את התביעה נגד בית האבות בעילה הנזיקית אם הוכחו היסודות הרלבנטיים לעוולת הרשלנות שבפקודת הנזיקין: (נוסח חדש) תשכ"ח-1968: חובת זהירות מושגית, חובת זהירות קונקרטית, נזק, וקשר סיבתי בין הפרת חובת הזהירות לנזק שנגרם.

בית האבות חב לדיירים שלו חובת זהירות מושגית משום שמעצם הגדרתו קיימים יחסי תלות מובנים בין הנהלת בית האבות והגורמים המטפלים בו לבין הדיירים שגרים בו, כאשר לגבי הדיירים שנמצאים במצב סיעודי התלות גדולה אף יותר.

פגיעה אפשרית של דייר בבית אבות יכולה להיות  מצב חירום רפואי שנגרם כתוצאה מהעדר אבחנה של סימנים למחלה או החמרה שלה אצל הקשיש, או פציעה כתוצאה מנפילה בשל אי נקיטת אמצעי הגנה מתאימים למניעתן כדוגמת מחסום למיטה או מעקה בחדר האמבטיה והשירותים. 

חובת הזהירות הקונקרטית, היא היכולת של הצוות שמועסק בבית אבות לצפות באופן התואם לסטנדרט של אנשי צוות סבירים באותו מקצוע, את האפשרות לגרימת פגיעה לקשיש בנסיבות המקרה הקונקרטי.

דוגמאות לפסקי דין

בפסק הדין הבא, אנשי הצוות הניהולי והרפואי של בית האבות היו יכולים לצפות שהיעדר השגחה צמודה ואמצעים מתאימים למניעת נפילות יובילו לפגיעה של הקשישה לאור מצבה הסיעודי המורכב.
   
ת"א 37479-05 עיזבון מזל סייג ז"ל ואח' נ' בית הורים רחל ליציק ואח'- תביעה של העיזבון לפיצוי בגין רשלנות של בית האבות שגרמה לפי הנטען לנזקי גוף ומוות.

קיראו על: קיצור תוחלת חיים - ראש נזק לפיצוי בתביעת נזיקין

הגברת מזל סייג ז"ל סבלה ממחלות רקע רבות ונטלה תרופות שונות. בשנת 2000 לאור אבחנה של דמנציה החליטו ילדיה להעבירה לבית האבות הנתבע. בית אבות זה לא נוהל על ידי אדם עם הכשרה סיעודית רפואית כלשהי ולמקום שניהל לא היה רישיון מטעם משרד הבריאות להפעיל מחלקה סיעודית.

בחודש אוגוסט 2001 אחרי שנכנסה למחלקה הרגילה של בית האבות שונה הטיפול הרפואי של המנוחה. מספר חודשים לאחר מכן היא החלה לסבול מנפילות, כאשר מהנפילה הרביעית בשנת 2002 כבר לא התאוששה.

שופטת בית משפט השלום בתל אביב יעל הניג קבעה שהקשישה נכנסה לבית האבות כשהיא תשושה נפשית אך לא סובלת מבעיה בניידות. בית האבות הבטיח לילדי הקשישה לאחר הנפילה השלישית שהיא תועבר למחלקה סיעודית עם השגחה מוגברת.

בפועל מלבד נוכחות של מטפלת נוספת למספר שעות, לא ננקטו שום אמצעים נוספים למניעת נפילה. לדידה, בית האבות חב חובת זהירות מושגית כלפי דייריו וחובת זהירות קונקרטית ומשום שידע שהקשישה זקוקה אחרי הנפילה השלישית להשגחה מוגברת ולא סיפק אותה האחריות מוטלת עליו. השופטת קבעה לעיזבון פיצויים בסך 52,000 שקלים.

קראו בהרחבה על: תחשיב נזק בתביעת פיצויים בגין נזקי גוף

בדומה בפסק הדין הבא בית האבות היה יכול לצפות גם כן שיגרם לקשישה נזק כתוצאה מהעדר טיפול מתאים בפצעי הלחץ.

ת"א 58379/99 פרובר מיכאל נ' חדוות הורים בע"מ, הכללית שירותי בריאות בע"מ, התובעים הם היורשים והבנים של המנוחה שנפטרה בשנת 1997.

לפני הפטירה שלה גרה בבית האבות חדוות הורים. ביולי 1997 המנוחה אושפזה בבית החולים שבבעלות הכללית שירותי בריאות בע"מ שהיא הנתבעת השנייה. בבית החולים אובחנו שברים ופצעי לחץ והיא נפטרה באוגוסט 1997.

התביעה הראשונית לרשלנות בטיפול ואי מניעת הפצעים והזיהום הוגשה נגד בית האבות בלבד, כאשר מאוחר יותר התובעים ביקשו לתקנו ולהוסיף את הנתבעת השנייה.

בזמן ההליכים המשפטיים חזרו בהם התובעים מהטענות נגד בית האבות והתביעה נגדו בלבד נדחתה על ידי בית משפט השלום בהסכמת התובעים והמשיכה להתנהל נגד קופת החולים שהייתה הבעלים של בית החולים בו אושפזה המנוחה. בית המשפט קיבל לבסוף את תביעת הרשלנות נגד בית החולים

עלות הנזק כתוצאה מפגיעה שנגרמה בבית האבות יכולה להיות גבוהה מאד. לכן על מנת להגדיל את הסיכויים שהתביעה תתקבל כדאי להיעזר בעורך דין בעל ניסיון המומחה בדיני נזיקין.

לסיוע אישי לאחר פגיעה בבית אבות חייג/י: 03-7369253

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף פגיעה בבית אבות

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

19 באפריל 2021

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

19 באפריל 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

19 באפריל 2021

סיכונים וסיבוכים במתן טיפ...

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית טיפל ומטפל במאות מקרים של תביעות פיצויים בשל כשלים חמורים במתן טיפול נמרץ, במקרים שבהם הרופאים ה...

קרא עוד

19 באפריל 2021

חובת הזהירות או Duty of c...

עורך דין עופר סולר מסביר על חובת הזהירות או Duty of care בטיפול רפואי ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

03 במאי 2021

שיתוק מוחין cp - האם יש ע...

שיתוק מוחין הינה פגיעה נוירולוגית במוח העובר או היילוד אשר עלולה לגרום לפגיעות ונכות קשה, ולעיתים בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

03 במאי 2021

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

03 במאי 2021

גידול סרטני שמקורו ברקמות...

עו"ד עופר סולר מסביר על סרקומה sarcoma - תסמינים, אבחון מוקדם ושיטות טיפול בסרקומה...

קרא עוד

10 במאי 2021

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

10 במאי 2021

הרופאים לא הפנו אותך לנית...

אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת רשלנות רפואית...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36