חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

התמודדות עם סוגי פגיעות של דיירי בית אבות

מחבר: 30/12/2019 18:16

בית אבות הוא בניין המתוכנן למגורים של בני הגיל השלישי ואמור לכלול את כל המתקנים, הפעילויות ואנשי הצוות הנדרשים על מנת לאפשר סביבת מגורים בטוחה ונוחה בגיל הזהב. פגיעה בבית אבות יכולה להיות מסוכנת בשל הנסיבות המיוחדות של הניזוקים.

חלק מהדיירים בבית אבות יכולים להיות קשישים שעדיין מתפקדים באופן עצמאי ולא זקוקים לעזרה מיוחדת אבל מעדיפים את סביבת המגורים הזו משום הנוחיות שהיא מציעה. הם עשויים להזדקק לטיפול רפואי אך עדיין לדאוג לצורכיהם באופן עצמאי.

לעומתם יש דיירים קשישים אחרים במצב סיעודי, קרי המזדקקים לעזרה והשגחה רוב שעות היממה וסיוע בפעילות היומיומיות. אדם הנמצא במצב סיעודי הוא מי שצריך סיוע במעבר משכיבה לעמידה, לבישת בגדים והורדתם, שליטה בסוגרים, שתייה ואכילה ויכולת ניידות עצמאית.

הדייר הסיעודי יזדקק בדרך כלל להליכון או כיסא גלגלים לצורך ניידות או שיהיה מרותק למיטתו. הסטטוס שלו יוגדר כסיעודי מורכב אם מלבד לעזרה בפעילויות היומיומיות הרגילות הוא נזקק גם לטיפולים נוספים.

דיירים שיוגדרו בסטטוס זה יהיו בדרך כלל עם פצעי לחץ שנגרמים כתוצאה מהשכיבה הממושכת או חולי דיאליזה. הדיירים המצויים במצב סיעודי או מצב סיעודי מורכב עלולים לסבול ממחלות רקע מסובכות, תפקוד קוגניטיבי ירוד והיבטים נפשיים בעיתיים אחרים. כל אלו גם מעלים את הסיכון שלהם להיפגע בבית האבות ושהנזק מהפגיעה יהיה חמור יותר.

אחריות בית האבות

בבית האבות אמור להיות כוח אדם מיומן ובעל ההשכלה המתאימה, לרבות רופא עם התמחות ברפואה פנימית או התמחות בגריאטריה, צוות סיעודי, כוח עזר, מטפלים מתחום בריאות הנפש ועוד.

בית אבות חייב כמו כן להכיל את כל הריהוט והאמצעים הנדרשים למחיה יומיומית, תרופות, מכשירים רפואיים ואמצעי עזרה ראשונה בשביל להגיש סיוע במצבי חירום. בנוסף לכל אלה, רצוי שבית אבות יחזיק בביטוח מתאים שיוכל לכסות את הנזק במקרה שנגרמה פגיעה לאחד הדיירים.

לאור המורכבות והחשיבות של ניהול בית האבות באופן תקין, הפעלתו כרוכה בקבלת רישיון מטעם משרדי הבריאות והרווחה. על מנת לאפשר לדיירים בו לשמור על מצב נפשי תקין למרות גילם המתקדם, הצוות במקום צריך להקפיד גם על סדר יום שיכלול פעילויות מגוונות כדי שהדייר הקשיש יוכל להרגיש שיש לו עדיין שליטה ועצמאות.

עילות לתביעה בשל פגיעה בבית אבות

תביעה נגד בית אבות על פגיעה בדייר יכולה להיות מבוססת על מספר עילות. בית המשפט ייטה לקבל את התביעה נגד בית האבות בעילה הנזיקית אם הוכחו היסודות הרלבנטיים לעוולת הרשלנות שבפקודת הנזיקין: (נוסח חדש) תשכ"ח-1968: חובת זהירות מושגית, חובת זהירות קונקרטית, נזק, וקשר סיבתי בין הפרת חובת הזהירות לנזק שנגרם.

בית האבות חב לדיירים שלו חובת זהירות מושגית משום שמעצם הגדרתו קיימים יחסי תלות מובנים בין הנהלת בית האבות והגורמים המטפלים בו לבין הדיירים שגרים בו, כאשר לגבי הדיירים שנמצאים במצב סיעודי התלות גדולה אף יותר.

פגיעה אפשרית של דייר בבית אבות יכולה להיות  מצב חירום רפואי שנגרם כתוצאה מהעדר אבחנה של סימנים למחלה או החמרה שלה אצל הקשיש, או פציעה כתוצאה מנפילה בשל אי נקיטת אמצעי הגנה מתאימים למניעתן כדוגמת מחסום למיטה או מעקה בחדר האמבטיה והשירותים. 

חובת הזהירות הקונקרטית, היא היכולת של הצוות שמועסק בבית אבות לצפות באופן התואם לסטנדרט של אנשי צוות סבירים באותו מקצוע, את האפשרות לגרימת פגיעה לקשיש בנסיבות המקרה הקונקרטי.

דוגמאות לפסקי דין

בפסק הדין הבא, אנשי הצוות הניהולי והרפואי של בית האבות היו יכולים לצפות שהיעדר השגחה צמודה ואמצעים מתאימים למניעת נפילות יובילו לפגיעה של הקשישה לאור מצבה הסיעודי המורכב.
   
ת"א 37479-05 עיזבון מזל סייג ז"ל ואח' נ' בית הורים רחל ליציק ואח'- תביעה של העיזבון לפיצוי בגין רשלנות של בית האבות שגרמה לפי הנטען לנזקי גוף ומוות.

קיראו על: קיצור תוחלת חיים - ראש נזק לפיצוי בתביעת נזיקין

הגברת מזל סייג ז"ל סבלה ממחלות רקע רבות ונטלה תרופות שונות. בשנת 2000 לאור אבחנה של דמנציה החליטו ילדיה להעבירה לבית האבות הנתבע. בית אבות זה לא נוהל על ידי אדם עם הכשרה סיעודית רפואית כלשהי ולמקום שניהל לא היה רישיון מטעם משרד הבריאות להפעיל מחלקה סיעודית.

בחודש אוגוסט 2001 אחרי שנכנסה למחלקה הרגילה של בית האבות שונה הטיפול הרפואי של המנוחה. מספר חודשים לאחר מכן היא החלה לסבול מנפילות, כאשר מהנפילה הרביעית בשנת 2002 כבר לא התאוששה.

שופטת בית משפט השלום בתל אביב יעל הניג קבעה שהקשישה נכנסה לבית האבות כשהיא תשושה נפשית אך לא סובלת מבעיה בניידות. בית האבות הבטיח לילדי הקשישה לאחר הנפילה השלישית שהיא תועבר למחלקה סיעודית עם השגחה מוגברת.

בפועל מלבד נוכחות של מטפלת נוספת למספר שעות, לא ננקטו שום אמצעים נוספים למניעת נפילה. לדידה, בית האבות חב חובת זהירות מושגית כלפי דייריו וחובת זהירות קונקרטית ומשום שידע שהקשישה זקוקה אחרי הנפילה השלישית להשגחה מוגברת ולא סיפק אותה האחריות מוטלת עליו. השופטת קבעה לעיזבון פיצויים בסך 52,000 שקלים.

קראו בהרחבה על: תחשיב נזק בתביעת פיצויים בגין נזקי גוף

בדומה בפסק הדין הבא בית האבות היה יכול לצפות גם כן שיגרם לקשישה נזק כתוצאה מהעדר טיפול מתאים בפצעי הלחץ.

ת"א 58379/99 פרובר מיכאל נ' חדוות הורים בע"מ, הכללית שירותי בריאות בע"מ, התובעים הם היורשים והבנים של המנוחה שנפטרה בשנת 1997.

לפני הפטירה שלה גרה בבית האבות חדוות הורים. ביולי 1997 המנוחה אושפזה בבית החולים שבבעלות הכללית שירותי בריאות בע"מ שהיא הנתבעת השנייה. בבית החולים אובחנו שברים ופצעי לחץ והיא נפטרה באוגוסט 1997.

התביעה הראשונית לרשלנות בטיפול ואי מניעת הפצעים והזיהום הוגשה נגד בית האבות בלבד, כאשר מאוחר יותר התובעים ביקשו לתקנו ולהוסיף את הנתבעת השנייה.

בזמן ההליכים המשפטיים חזרו בהם התובעים מהטענות נגד בית האבות והתביעה נגדו בלבד נדחתה על ידי בית משפט השלום בהסכמת התובעים והמשיכה להתנהל נגד קופת החולים שהייתה הבעלים של בית החולים בו אושפזה המנוחה. בית המשפט קיבל לבסוף את תביעת הרשלנות נגד בית החולים

עלות הנזק כתוצאה מפגיעה שנגרמה בבית האבות יכולה להיות גבוהה מאד. לכן על מנת להגדיל את הסיכויים שהתביעה תתקבל כדאי להיעזר בעורך דין בעל ניסיון המומחה בדיני נזיקין.

לסיוע אישי לאחר פגיעה בבית אבות חייג/י: 03-7369253

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף פגיעה בבית אבות

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

30 בדצמבר 2019

עברת טיפול אורטודנטי ונגר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרה של רשלנות חמורה בטיפול אורטודונטי וקבלת פיצויי עתק...

קרא עוד

30 בדצמבר 2019

פיצויי של מיליונים על רשל...

עורך הדין עופר סולר ייצג תובע שנגרם לו נזק חמור בניתוח פריצת דיסק שעבר, ובית המשפט המחוזי פסק לטובתו מיליוני שקלים כפיצויי...

קרא עוד

07 בינואר 2020

רשלנות באבחון נגע סרטני מ...

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצויים של מאות אלפי שקלים בשל רשלנות רפואית חמורה באבחון נגע סרטני ממאיר בגופו של אדם!

קרא עוד

12 בינואר 2020

הגשת תביעה בגלל רשלנות רפ...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרים של רשלנות רפואית בהריון ופגיעה משמעותית בעובר ובאם ההריונית...

קרא עוד

12 בינואר 2020

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

12 בינואר 2020

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית: המשרד המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה עומד לרשותך!

קרא עוד

19 בינואר 2020

הרופא לא אבחן מום בלב העו...

משרדנו הגיש כמה תביעות פיצויים גדולות בשל רשלנות רפואית, שהובילה ללידת תינוק עם מום לבבי נדיר ונכות קשה! אם נולד לך ילד/ה עם מום ...

קרא עוד

20 בינואר 2020

אודות עורך דין עופר סולר

הכירו את הניסיון המקצועי של עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל שעוסקים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית...

קרא עוד

23 בינואר 2020

מידע מקיף בנושא רשלנות רפ...

עו"ד סולר וקפלינסקי מתמחים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית למעלה מ-19 שנה וישמחו לעמוד לצדך בדרך לבירור זכויותיך והגשת תביעת פיצו...

קרא עוד

03 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון - יי...

בדיקה ואבחון רשלניים - כיצד יש לפעול על מנת להגיש תביעה ברשלנות רפואית...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

כיצד ניתן להוכיח רשלנות ר...

פסק דין אשר מבהיר את הסוגיה ומסייע להורים להבין האם במקרה שלהם יש עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה וכיתד ניתן להוכיחה.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

טעויות ואיחור בזיהוי ואבח...

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מתי ולמה עלולות להתרחש טעויות שמובלות לאיחור בזיהוי ואבחון של סרטן השד...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בטיפול במחל...

עו"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מה היקף חובת ההסבר המוטלת על רופאים כשמדובר במחלת בירגר בה הפסקת העישון חיונית.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח עלולה לגרום למוות כפי שיוסבר במקרה לדוגמא אצל ילדה שמתה בעקבות אבחון מאוחר של המחלה...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון היפר...

רשלנות רפואית באבחון הפרדות רשתית - האם איחור באבחון היפרדות רשתית הינו רשלנות רפואית?

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח השתל...

עו"ד סולר וקפלינסקי מסבירים על רשלנות רפואית בניתוח השתלת קרנית ומהי חובת מתן הסבר לפני הניתוח המוטלת על מנתח בתחום העיניים.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח אורט...

עוה"ד סולר וקפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא לפסק דין שעוסק ברשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח אורטופדי אצל ילד...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36