חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

פציעת ילד בקייטנה - מי אחראי ומתי ניתן לקבל פיצויים?

מחבר: 30/12/2019 17:57

לאורך השנים טיפל משרדנו בעשרות תביעות פיצויים שהוגשו בגלל גרימת נזקי גוף לילדים שנפגעו במסגרת קייטנה. בין אם המדובר בקייטנת קיץ, קייטנה בחו"ל או בכל תקופה אחרת בשנה, ילדינו אמורים להיות מוגנים ובטוחים מפני פציעות.

במקרים שבהם הילד נפצע בזמן שהייה בקייטנה ונגרמים לו נזקי גוף משמעותיים, ניתן וצריך לפנות אל הגורם האחראי בדרישת פיצויי והכל לפי חוק. אם הבן או הבת נפגעו במהלך החופשה ובזמן שהיו בקייטנה, ניתן לפנות ולהתייעץ באופן אישי עם עורך דין מנוסה בפציעות ילדים ובנושאי ביטוח, על מנת להעריך את מצבכם המשפטי בכל הנוגע לתשלום פיצויים.

עברנו את החופש הגדול של שנת הלימודים ואנו בפתחה של שנה חדשה. את החופשה בילו חלק מהתלמידים בקייטנות שהציעו חוגים ופעילויות מיוחדות למשתתפים. מרבית המשתתפים עברו בשלום את הקייטנה ומיעוטם נפגע ונזקק לטיפול רפואי שהותאם לפי חומרת המקרה.

הפגיעה יכולה להיות קלה, חמורה ובמקרים חריגים אף קטלנית. מה עושים במקרה של פציעת ילד בקייטנה? מי נושא באחריות לשלומו? מי משלם עבור הטיפול הרפואי< האם המשתתפים בקייטנות השונות ברחבי הארץ מבוטחים ועל ידי מי?

הקייטנות מאורגנות ומופעלות בדרך כלל על ידי עמותות פרטיות וציבוריות מוכרות בשיתוף חברות כלכליות של הרשויות המקומיות והערים בהם מתקיימות הקייטנות. ישנם מקרים חריגים של הפעלה על ידי גורמים פרטיים שאינם מפוקחים והורים השולחים את ילדיהם לקייטנות מסוג זה, לוקחים סיכון לשלום ילדיהם.

הפעלת קייטנות בישראל מוסדרת בחוק. בשנת 1990 חוקקה הכנסת את חוק הקייטנות (רישוי ופיקוח), התש"ן–1990. החוק קובע כי קייטנה היא עסק הטעון רישוי עסקים. במקרים חריגים ניתן לקבל פטור מרישוי בתנאי שהמבקש עומד בתנאי סף הקבועים בחוק. משרד החינוך הוא הגורם הממונה על ביצוע חוק זה.

בחודש מאי 2012 פורסם חוזר מנכ"ל משרד החינוך המתייחס בין השאר לפציעת ילד במהלך השתתפות בקייטנה.

החוזר נסמך על הוראות החוק והתקנות הרלבנטיות ומנסח את הפרוצדורה המחייבת למקרה של תאונה בקייטנה ופגיעה באחד החניכים. האירוע, נסיבותיו ותפקוד הגורמים האחראיים לתאונה יבדקו על ידי מנהל הקייטנה.

>>> הפורום לסיוע משפטי לשירותך! <<<

לאחר השלמת הבדיקות יפורטו כל הממצאים על גבי טופס "דוח תאונה שנגרמה בקייטנה".

הטופס ישלח למינהל החברה והנוער במחוז ולמחלקת החינוך של הרשות המקומית. במקרה של תאונה קשה ידווח מנהל הקייטנה על האירוע לרשות המקומית ולמפקח על הקייטנות במחוז ויפעל בהתאם להנחיותיו.

מה קורה עם הפיצוי הכספי בגין פציעת ילד במהלך קייטנה?

מרבית התלמידים בישראל מבוטחים בביטוח תאונות אישיות. הפרמיה משולמת על ידי ההורים. הכיסוי הביטוחי תקף 24 שעות ביממה גם כאשר התלמיד נמצא מחוץ לשטח בית הספר. כל עוד שהוא תלמיד במסגרת חוק לימוד חובה הוא מבוטח גם כאשר הוא משתתף בקייטנה או שהוא בחופשה מהלימודים. 

קיראו בהרחבה על: ביטוח ילדים

במרבית המקרים סכום הביטוח אינו מכסה את הנזק שנגרם. במקרים אלו ניתן להשלים את הפיצוי באמצעות תביעת נזיקין נגד מפעיל הקייטנה, הבעלים שלו והגורמים הממסדיים האחראים עליו כמו, רשות מקומית ומשרד החינוך, בכפוף לנסיבות המוכחות שגרמו לתאונה.

לצורך כך נדרש מהתובע להוכיח רשלנות מצד הגורמים המפקחים במוסד החינוכי תוך הישענות על העיקרון שחובת הזהירות של המורים והמדריכים חייבת להיות רבה יותר כאשר מדובר בתלמידים צעירים.

במקרה שהפגיעה בילד במהלך קייטנה נגרמה בגלל התנהגות חריגה ולא ממושמעת של הילד גם במקרה זה, קיימת זכאות לפיצוי כספי אך בשיעור נמוך יותר. מדריך הקייטנה שהיה אחראי על הילד שנפגע לא יכול לרחוץ בניקיון כפיו ולטעון להגנתו שהילד לא נשמע להוראותיו ולכן נפגע בתאונה. טענה זו אינה יכולה להגן על מארגני הקייטנה ומפעיליה מפני תביעה.

לפי הפסיקות של בתי המשפט, על המבוגר האחראי לצפות התנהגות של ילדים העלולים לסכן עצמם ולהיפגע ומשלא צפו את הנולד חוטאים הם ברשלנות. ומקרים שכאלו לא חסרים במחוזותינו.

בשנת 2000 השתתף ילד מאשדוד בקייטנת קיץ שהפעילה החברה למתנ"סים. הילדים התארחו בבריכה של מתנ"ס לברון באשדוד. באותו יום הוצב מתקן גלישה מתנפח על הדשא במתחם הבריכה. ילדים רבים עלו בו זמנית על המתקן וקפצו עליו בפראות מבלי שמדריכי הקייטנה נכחו במקום כדי להשליט סדר.

אחד הילדים קפץ למתקן מסולם חבלים, נתקל בילד אחר שקפץ באותו זמן ומעוצמת ההיתקלות שבר את ידו. רק לאחר התקרית הגיע למקום אחד המדריכים. הילד שנפגע הובהל לבית החולים. עבר ניתוח והוחדרו מסמרים לקיבוע השבר.

הורי הילד הגישו תביעה כנגד החברה למתנ"סים ונגד החברה העירונית של העיר אשדוד שהיתה אחראית על הפעלת הקייטנה. מומחה רפואי מטעם התובע העריך את נכות הילד הנפגע בשיעור 5 אחוזים ולצמיתות.

שופט בית המשפט שבפניו התבררה התביעה (ת.א. 1075-05) דחה את טענת ההגנה של הנתבעים וקבע שנמצאה רשלנות בהתנהלותם והיה עליהם לצפות את האינטנסיביות בפעילות הילדים על אותו מתקן העלולה לגרום לפגיעה. האחריות לרשלנות ולפיצוי הכספי התחלקה בהוראת השופט בין שני הנתבעים. לתובע נקבע סכום פיצוי בסך 172,579 שקלים. החברה העירונית נתבעה לשלם 80 אחוז מהסכום והחברה למתנ"סים את היתרה.  

בתביעה זו נתבע גם משרד החינוך שטען להגנתו כי "עצם התקנת תקנות בעניין קייטנות - אין בהן כדי להטיל חבות על משרד החינוך בכל הקשור לתאונות המתרחשות במהלך השהות בקייטנה ו/או חובת פיקוח צמוד על ידו ואין הדבר בא להחליף את החובה המוטלת על צוות הקייטנה...".

כל מפעיל קייטנה מחויב לבטח את משתתפיו. יכול שזו תהיה פוליסת ביטוח צד ג' או תאונות אישיות. אין זה משנה לעניין הביטוח אם זו קייטנת מחשבים, סריגה, הישרדות, רכיבה על סוסים, טיפוס קיר וכדורגל. לפי מבחן הסבירות, הסיכוי להיפגע מקייטנת כדורגל גבוה לאין שיעור מקייטנת מחשבים אך אין בהסתברות זו כדי לוותר במודע על ביטוח משתתפים בקייטנת מחשבים.

באחד המקרים שנדונו בפני בית המשפט, הוגשה תביעה על ידי ילד ואביו בעקבות שבירת ידו מכדור שנבעט אל התובע כאשר עמד בשער במסגרת פעילות בקייטנת כדורגל. בית המשפט קבע שאין לייחס רשלנות למדריך או למארגני הקייטנה בשל העמדת התובע בשער כי להבנת בית המשפט, משחק על מגרש כדורגל טומן בחובו סיכונים לפגיעה ואביו של הילד אמור היה לקחת זאת בחשבון בעת שרשם את בנו לקייטנה זו. 

עם זאת החליט השופט לפסוק פיצויים לטובת התובעים הואיל והקייטנה נוהלה ללא ביטוח תאונות אישיות ועל מפעילי הקייטנה לצפות לפגיעות שונות ולבטח את המשתתפים בכיסוי ביטוחי הולם. אשר על כן נפסקו 3,500 ש"ח פיצוי לתובעים.

הקאנטרי קלאב, פארק המים ימית 2000 בחולון הפעיל קייטנה מטעמו למנויים בתאריכים שבין 01/07/2003 ועד 21/07/1003. באחד הימים ילדה בת תשע בת להורים שהיו מנויים, עלתה על אחת ממגלשות האבן ונדחפה על ידי ילדים אחרים כתוצאה מהדחיפה גלשה במהירות ונתקלה באבן צהובה שנמצאת במרכז המגלשה. כתוצאה מהמכה נשברו לה מספר שיניים.

ההורים, שושי ושאול כהן הגישו תביעה (ת.א 038375/04) לבית משפט השלום בתל אביב כנגד המועדון והחברה המבטחת. לפי כתב התביעה בקרות האירוע הנטען לא נכחו במקום מדריכים של הקייטנה או מצילים. לא ננקטו אמצעים למניעת התקהלות וויסות הגולשים שעמדו בתורם לגלוש. הנתבעת טענה מנגד כי לא הוכחה כל רשלנות מצדה והתובעת נדחפה על ידי ילדים אחרים והדחיפה היא הגורם לנזק.

בית המשפט קיבל את טענת התובעת לרשלנות מצד הנתבעת וקבע שלא עמדה בחובת הזהירות המושגית הנדרשת במקרה זה ממפעיל קייטנות, שלא בחן כנדרש את טיב ואופי הסיכון הטמונים בהפעלת מגלשה מהסוג המדובר.

הוכח שהסיכון לא הוערך נכון ולא ננקטו אמצעים מיוחדים כדי למנוע אותו ולכן הוטלה על הנתבעת חובת זהירות קונקרטית שנועדה למנוע הישנות המקרה בעתיד. לאור האמור קבע השופטת בפסק דינה כי: הוכחו במידת ההוכחה הדרושה כל יסודות עוולת הרשלנות בהתייחס לנתבעת. בהתאם לכך, הנתבעות חייבות לפצות התובעת בגין הנזקים שנגרמו לה בארוע".

ראשי נזק בגינם נפסק פיצוי: על הוצאות שיניים נפסק סכום של 6088 ₪ על הוצאות עתידיות לשיניים 42,445 ₪ ועל כאב וסבל 53,000 ₪.

על ההורים מוטלת החובה לוודא לפני שהם רושמים את ילדיהם לקייטנה כלשהי, שהמארגנים רכשו פוליסת ביטוח צד ג' ברת תוקף. במקרים שאין ביטוח כזה וארעה תאונה, עומדת להורים הזכות לתבוע את מפעילי הקייטנה. אם למפעילים אין כסף ונכסים לשלם עבור הפיצוי שנקבע, מה הטעם בהגשתה למרות צדקת הגשתה.

מאידך, ניתן לתבוע את החברה המבטחת את משרד החינוך במסגרת ביטוח פוליסות תאונות אישיות שבה מבוטח כל תלמיד. כך, לדוגמה, במקרה של ילד שנפגע בתאונה שאירעה לפני עשר שנים במהלך קייטנת רכיבה על סוסים. הילד נפל מהסוס ונפגע בראשו. נקבעה לו נכות בשיעור 10%. בתביעה נטען לרשלנות של מפעילי הקייטנה בגין התרשלות בפיקוח על המשתתפים.

במהלך המשא ומתן עם חברה הביטוח של הקייטנה שולמו במסגרת פשרה 100 אלף ₪. משפחת הילד הנפגע לא הסתפקה בפיצוי זה ותבעה את חברת הביטוח שביטחה את הילד שהיה אז תלמיד במסגרת בפוליסות ביטוח תאונות אישיות לתלמידים.

לשיחה אישית עם עורך דין עופר סולר בעקבות
פגיעת ילד בקייטנה חייג/י: 03-7369253

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
זכויות במקרה של פציעת ילד במסגרת בית הספר - מי ישלם פיצויים במקרה שהילד נפגע כתוצאה מפגיעת סל שקרס בחצר בית הספר? הילדה שלך החליקה במדרגות רטובות ופונתה לבית החולים בגלל פציעה לא קלה בזמן הלימודים? בואו להכיר את הזכויות שלכם לפי חוק...
נפגעת בגלל נפילה בבריכת השחיה? - באילו מקרים ניתן להגיש תביעת פיצויים בעקבות פציעה אישית בעת שהייה בבריכת שחיה עירונית או פרטית? מה קובע החוק בנושא?

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות ילדים פציעת ילד בקייטנה

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

11 במאי 2020

רשלנות רפואית בקופת חולים

עורך הדין עופר סולר מסביר כיצד לפעול במקרה של רשלנות רפואית בטיפול במסגרת קופת חולים...

קרא עוד

11 במאי 2020

קשר סיבתי בתביעות רשלנות ...

קשר סיבתי בתביעות רשלנות רפואית - סקירה ופרשנות משפטית מאת עו"ד עופר סולר...

קרא עוד

11 במאי 2020

האם רשלנות רופא מתמחה הוב...

האם השתהות רופא מתמחה בקריאה לרופא בכיר הובילה לפטירתה של תינוקת בעקבות מצוקה עוברית בלידה? - לחצו לקריאת תקציר פסק הדין באתר משר...

קרא עוד

11 במאי 2020

רשלנות במתן תרופה שהמטופל...

מוות בעקבות מתן תרופה שהמטופל רגיש אליה - רשלנות רפואית?

קרא עוד

12 במאי 2020

סיבוכים בלידה - דברים שחש...

עו"ד עופר סולר מציג לפנינו סיבוכים שעלולים להתרחש בזמן הלידה וכן אמצעי זהירות בתקווה למנוע סיבוכים ומקרי רשלנות רפואית בלידה.

קרא עוד

12 במאי 2020

לדעת יותר: על אבחון רעלת ...

עו"ד עופר סולר מסביר על: אבחון רעלת הריוןPre-Eclampsia Toxemia - סיכונים וסיבוכים אפשריים...

קרא עוד

12 במאי 2020

כאב וסבל - ראש נזק בתביעו...

עו"ד סולר מסביר על כאב וסבל Pain and Suffering - ראש נזק בתביעות רשלנות רפואית...

קרא עוד

12 במאי 2020

תשניק סב לידתי - חשוב לדעת!

עורך דין עופר סולר מסביר על תשניק סב לידתי ומקרי רשלנות רפואית. ליחצו כאן למידע...

קרא עוד

12 במאי 2020

מצוקה עוברית Fetal Distre...

עורך דין עופר סולר מסביר על מצוקה עוברית Fetal distress ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

12 במאי 2020

רשלנות רפואית - איחור באב...

רשלנות רפואית בלידה - איחור בביצוע ניתוח קיסרי אצל יולדת אשר ילדה בעבר בניתוח קיסרי כאשר התינוק גילה סימני מצוקה..

קרא עוד

12 במאי 2020

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

12 במאי 2020

פגיעה בעובר וביולדת בבית ...

סקירה של פסק דין בנושא פגיעה בעובר וביולדת בבית החולים לניאדו - מקרה אמיתי...

קרא עוד

12 במאי 2020

סיבוכים במהלך הריון - חשו...

סיבוכים בהריון ומקרי רשלנות רפואית בטיפול במגוון סיבוכי הריון - סקירה משפטית מאת עו"ד עופר סולר...

קרא עוד

12 במאי 2020

נזק קשה ליילוד בעקבות רשל...

הוריה של תינוקת אשר נולדה עם פגיעה מוחית ונזקי גוף קשים תבעו את בית החולים בגין רשלנות רפואית בלידה - לחצו לקריאת תקציר פסק הדין ...

קרא עוד

12 במאי 2020

האם שיתוק על שם ארב נגרם ...

סקירת פסק דין אשר עוסק באחריות הצוות המטפל בבית החולים ללידת תינוק הסובל משיתוק על שם ארב.

קרא עוד

19 במאי 2020

איחור בהפניה לקולונסקופיה...

דוגמא למקרה של טיפול רשלני של רופא משפחה שלא הפנה מטופלת לבדיקת קולונסקופיה בזמן, מה שהביא לאיחור באבחון סרטן מעי הגס...

קרא עוד

19 במאי 2020

אבחון מאוחר של מחלה - לאו...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - על אבחון מאוחר של מחלה - לאו דווקא רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 במאי 2020

רשלנות של אורתופד שלא אבח...

פסק דין המתאר רשלנות רפואית בביצוע בדיקות לאבחנת גידול סרטני בברך, אשר גרמה להתפשטות גרורות והחמרה של המחלה...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36