חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

תלמידה נפטרה ממכת חום - עקב רשלנות נהג אוטובוס

מחבר: 27/12/2019 15:58

האם כל מקרה בו מעורב רכב ונגרמים נזקי גוף ואף מוות, יש לסווגו כתאונת דרכים? כיצד בית המשפט מבחין בין מקרה שהוא תאונת דרכים לכזה שאינו? שאלות אלה התעוררו בהליך המשפטי ת"א 2463-05 עז' אושר רחימי ואח' נ' חריזי עמיר ואח'.

נסיבות המקרה

תביעה זו מגוללת סיפור טראגי. התובע הוא עזבון המנוחה א.ר, ילדה אשר מצאה את מותה עקב מכת חום לאחר שהושארה שעות ארוכות בתוך אוטובוס שהיה אמור להביאה לבית הספר בו היא לומדת.

הילדה עלתה על האוטובוס לפני השעה 8 בבוקר ומסיבה עלומה לא ירדה לבית הספר עם שאר התלמידים. הנהג לא הבחין בכך שהיא נשארה באוטובוס והמשיך לחניון.

לאחר שהחנה את האוטובוס סגר את דלתותיו מבלי שערך סריקה, ולכן לא הבחין בכך שהילדה נשארה באוטובוס. לאחר כ 9 שעות נמצאה גופת הילדה שנפטרה עקב מכת חום - הטמפרטורה באוטובוס הגיעה ל 63 מעלות צלזיוס בזמן שהותה בו.

לחצו לקריאה מורחבת בנושאים:

נפילה ממשאית בשעת טעינה - האם תאונת דרכים?

האם נפילה בתור לאוטובוס הוכרה כתאונת דרכים?

מות תלמידה באוטובוס עקב מכת חום - טענות הצדדים ופסיקת בית המשפט

הנתבעים טענו כי לא אירעה "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וברצונם לתבוע בעילה נזיקית מספר גורמים המעורבים במקרה. התובעים טענו מנגד כי האירוע נכלל בגדרי תאונת דרכים, כהגדרתה בחוק.

כדי לקבוע אם אירוע מסוים הוא תאונת דרכים אם לאו, יש לפנות לסעיף 1 לחוק הפיצויים ולבחון את התקיימות הגורמים הבאים בהגדרת תאונת דרכים: מאורע; נזק גוף; עקב; שימוש; רכב מנועי; למטרות תחבורה. במקרה נשוא התביעה עיקר המחלוקת נסב סביב הגדרת המונחים: מאורע, עקב ושימוש.

לטענת הנתבעים המקרה אינו "מאורע". כדי שייחשב כמאורע על המקרה להוות התרחשות מוגדרת העומדת בפני עצמה. במקרה הזה ההתרחשות היתה ארוכה והדרגתית ולא חד פעמית או פתאומית.

בית המשפט קבע כי למרות שמאורעות ברורים הינם כאלה בהם נגרם נזק עקב תאונה במובנה "הקלאסי", דוגמת התנגשות בין מכוניות, הרי שגם המקרה דנן הינו בגדר מאורע. לשיטת בית המשפט, עצם נעילת דלת האוטובוס היא שגרמה בסופו של יום למותה של המנוחה ולכן מדובר במאורע שנמשך מרגע הנעילה ועד למוות. נימוק נוסף שהביא בית המשפט הוא כי מדובר באירוע קשה שהסתיים בסמיכות זמנים באופן יחסי לתחילתו, ולכן קשה שלא להכריע כי מדובר במאורע.

יסוד נוסף במסגרת הגדרת תאונת דרכים הוא "שימוש". גם בשאלה זו התעוררה מחלוקת בין הצדדים. הנתבעים טענו כי לא נעשה שימוש ברכב. לשיטתם, שימוש מתייחס רק לפעולות המנויות בחוק במפורש - נסיעה ברכב, כניסה לרכב או ירידה ממנו, החניית רכב, דחיפתו או גרירתו, לכן, שהייה ברכב משך שעות אינה עולה בקנה אחד עם הגדרות אלה ומכאן שאינה בגדר שימוש.

לצורך כך הפנו הנתבעים את בית המשפט לפסקי דין רבים אשר קובעים בדרך זו או אחרת כי שהייה ברכב אינה עולה כדי תאונת דרכים כהגדרתה בחוק. לדוגמא, מקרה בו ילדים שהו ברכב בזמן שאביהם יצא ממנו כדי להביא משהו מביתם, ובינתיים אירעה שריפת רכב כשהילדים בתוכו. התובעים טענו מנגד, כי מדובר בשימוש וניסו להפריך אחד לאחד את כל פסקי הדין שהביאו הנתבעים, בטענה כי המקרה דנן מובחן מהם בנסיבותיו.

בית המשפט הכריע כי נעילת הדלת כך שנוסע מנוע לרדת מהרכב הינה המשך הנסיעה. התובעת עלתה על הרכב במטרה להגיע לבית הספר, לאחר שננעלה לא היה בכוחה לצאת מהאוטובוס ומשכך, נסיעתה לא הסתיימה.

לבסוף, היה על בית המשפט להכריע האם המוות נגרם עקב הנסיעה. גם כאן, הנתבעים טענו כי המוות לא נגרם "עקב" כמשמעו בחוק הפיצויים. מותה של המנוחה התרחש לטענתם אמנם באוטובוס, אך זה שימש אך כזירת ההתרחשות ללא קשר לנסיעה עצמה. התובעים טענו כי קיים קשר סיבתי בין המוות לבין הנסיעה בשל התנהגות הנהג, על אף שמותה של הילדה נגרם עקב "גורם זר מתערב", כלומר מעומס החום.

בית המשפט קבע בפשטות כי לולא היתה התלמידה נסגרת באוטובוס תוך כדי שהיא ממתינה לסיום הנסיעה - לא היתה מתה, לכן, קיים קשר סיבתי עובדתי.

בנוסף, קבע בית המשפט כי מתקיים קשר סיבתי משפטי, זאת לאחר שבחן מספר גורמים: מבחן הסיכון - האם נעילת רכב ללא אוורור עלולה לגרום למותו של קטין? התשובה לכך נמצאה חיובית; מבחן השכל הישר - בוחן כיצד השימוש ברכב תורם להתממשות הנזק? - במקרה זה נקבע כי נעילת האוטובוס ונעילת הדלתות מימשו את הסיכון; מבחן הזירה - האם הרכב שימש רק זירה לאירוע ומקרה זה יכול היה להתרחש בכל מקום אחר?

לדעת בית המשפט ובהסתמך על פסיקה קודמת, השארת התלמידה באוטובוס החונה מהווה כשלעצמה תאונת דרכים ולא רק זירה.

לעניין גורם זר מתערב פסק בית המשפט כי מכת החום אינה נדירה במקרים שכאלה, ואירועים דומים מתרחשים לעיתים קרובות בכלי רכב ולכן אין כאן גורם זר מתערב. לפיכך, פסק בית המשפט כי מקרה זה עולה כדי תאונת דרכים.

על מנת לקבל פיצוי בגין נזקים שנגרמו לך עקב תאונת דרכים, פנה אל עורך דין מנוסה לקבלת ייעוץ משפטי ולסיוע בניהול תביעת הפיצויים.

לחצו לקריאה בנושאים:

תאונת דרכים - חישוב הפיצויים

תאונת דרכים קטלנית - פיצויים לעזבון

קביעת פיצוי לקרובי הרוג בתאונה - הלכת אלסוחה

להגשת תביעה בגין פגיעה בתאונת דרכים, לחצו: ייעוץ משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
אחריות רכבת ישראל במקרה של פגיעת נוסעים - חשוב להכיר ולהבין מהו היקף אחריותה של רכבת ישראל במקרה של פציעה או נזקי גוף שנגרמו לנוסע ברכבת...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות דרכים רשלנות נהג אוטובוס

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

21 באוקטובר 2020

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

קיבלת טיפול שורש רשלני ונ...

עו"ד עופר סולר מסביר: רשלנות רפואית בביצוע טיפול שורש - אימתי?

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

פגיעה ביד התינוק עקב הערכ...

רשלנות רפואית בהערכת משקל העובר לפני הלידה גרמה לנכות בידו של התינוק - שיתוק על שם ארב. לפניכם פרשנות של פסק דין העוסק בנושא.

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

האם רשלנות רופא משפחה גרמ...

האם רשלנות רופא משפחה הובילה לאיחור באבחון גידול במוח? היכנסו לקריאת המאמר המלא והכרעת בית המשפט, באתר משרד עו"ד עופר סולר...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

טיפול רפואי רשלני הוביל ל...

איחור באבחון דימום עקב מפרצת מוחית - האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית?

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

רשלנות רפואית באבחון מפרצ...

במהלך ארבעה ביקורים בקופת החולים לא אובחנה אצל התובעת מפרצת מוחית, שהתגלתה רק מאוחר בבית חולים והותירה אותה נכה באופן מלא.

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

טיפול רפואי רשלני בלידה -...

רשלנות רפואית בלידה - שיתוק על שם ארב אשר נגרם עקב פגיעה בעצב הכתף הלידה...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

תביעה בגין לידת תינוק עם ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין אשר עוסק באחריות הצוות המטפל בבית החולים ללידת תינוק הסובל משיתוק על שם ארב.

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

מטופל שהשתחרר על דעתו מבי...

על מי חלה האחריות במקרה של מטופל שהחליט על דעת עצמו להשתחרר מבית החולים? היכנסו לקריאת תקציר פסק הדין, באתר משרד עורכי דין עופר ס...

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

רשלנות רפואית במהלך ניתוח...

עו"ד עופר סולר מסביר בנושא רשלנות רפואית במהלך ניתוח לב או לאחריו heart surgery...

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

פגיעה באוטונומיה במהלך טי...

פגיעה באוטונומיה במהלך טיפול רפואי כעילה לתביעה משפטית - סקירה משפטית מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

עברת התקף לב בזמן העבודה?

עו"ד עופר סולר מסביר על התקף לב בזמן עבודה - האם זוהי תאונת עבודה לפי חוק?

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

האם מינון יתר של תרופה גר...

סקירת ערעור שהוגש לביהמ"ש העליון על פסיקת המחוזי, שקבע כי ביה"ח לא התרשל בטיפול ביילוד והחירשות אינה קשורה במינון יתר ש...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36