חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

תלמידה נפטרה ממכת חום - עקב רשלנות נהג אוטובוס

מחבר: 27/12/2019 15:58

האם כל מקרה בו מעורב רכב ונגרמים נזקי גוף ואף מוות, יש לסווגו כתאונת דרכים? כיצד בית המשפט מבחין בין מקרה שהוא תאונת דרכים לכזה שאינו? שאלות אלה התעוררו בהליך המשפטי ת"א 2463-05 עז' אושר רחימי ואח' נ' חריזי עמיר ואח'.

נסיבות המקרה

תביעה זו מגוללת סיפור טראגי. התובע הוא עזבון המנוחה א.ר, ילדה אשר מצאה את מותה עקב מכת חום לאחר שהושארה שעות ארוכות בתוך אוטובוס שהיה אמור להביאה לבית הספר בו היא לומדת.

הילדה עלתה על האוטובוס לפני השעה 8 בבוקר ומסיבה עלומה לא ירדה לבית הספר עם שאר התלמידים. הנהג לא הבחין בכך שהיא נשארה באוטובוס והמשיך לחניון.

לאחר שהחנה את האוטובוס סגר את דלתותיו מבלי שערך סריקה, ולכן לא הבחין בכך שהילדה נשארה באוטובוס. לאחר כ 9 שעות נמצאה גופת הילדה שנפטרה עקב מכת חום - הטמפרטורה באוטובוס הגיעה ל 63 מעלות צלזיוס בזמן שהותה בו.

לחצו לקריאה מורחבת בנושאים:

נפילה ממשאית בשעת טעינה - האם תאונת דרכים?

האם נפילה בתור לאוטובוס הוכרה כתאונת דרכים?

מות תלמידה באוטובוס עקב מכת חום - טענות הצדדים ופסיקת בית המשפט

הנתבעים טענו כי לא אירעה "תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וברצונם לתבוע בעילה נזיקית מספר גורמים המעורבים במקרה. התובעים טענו מנגד כי האירוע נכלל בגדרי תאונת דרכים, כהגדרתה בחוק.

כדי לקבוע אם אירוע מסוים הוא תאונת דרכים אם לאו, יש לפנות לסעיף 1 לחוק הפיצויים ולבחון את התקיימות הגורמים הבאים בהגדרת תאונת דרכים: מאורע; נזק גוף; עקב; שימוש; רכב מנועי; למטרות תחבורה. במקרה נשוא התביעה עיקר המחלוקת נסב סביב הגדרת המונחים: מאורע, עקב ושימוש.

לטענת הנתבעים המקרה אינו "מאורע". כדי שייחשב כמאורע על המקרה להוות התרחשות מוגדרת העומדת בפני עצמה. במקרה הזה ההתרחשות היתה ארוכה והדרגתית ולא חד פעמית או פתאומית.

בית המשפט קבע כי למרות שמאורעות ברורים הינם כאלה בהם נגרם נזק עקב תאונה במובנה "הקלאסי", דוגמת התנגשות בין מכוניות, הרי שגם המקרה דנן הינו בגדר מאורע. לשיטת בית המשפט, עצם נעילת דלת האוטובוס היא שגרמה בסופו של יום למותה של המנוחה ולכן מדובר במאורע שנמשך מרגע הנעילה ועד למוות. נימוק נוסף שהביא בית המשפט הוא כי מדובר באירוע קשה שהסתיים בסמיכות זמנים באופן יחסי לתחילתו, ולכן קשה שלא להכריע כי מדובר במאורע.

יסוד נוסף במסגרת הגדרת תאונת דרכים הוא "שימוש". גם בשאלה זו התעוררה מחלוקת בין הצדדים. הנתבעים טענו כי לא נעשה שימוש ברכב. לשיטתם, שימוש מתייחס רק לפעולות המנויות בחוק במפורש - נסיעה ברכב, כניסה לרכב או ירידה ממנו, החניית רכב, דחיפתו או גרירתו, לכן, שהייה ברכב משך שעות אינה עולה בקנה אחד עם הגדרות אלה ומכאן שאינה בגדר שימוש.

לצורך כך הפנו הנתבעים את בית המשפט לפסקי דין רבים אשר קובעים בדרך זו או אחרת כי שהייה ברכב אינה עולה כדי תאונת דרכים כהגדרתה בחוק. לדוגמא, מקרה בו ילדים שהו ברכב בזמן שאביהם יצא ממנו כדי להביא משהו מביתם, ובינתיים אירעה שריפת רכב כשהילדים בתוכו. התובעים טענו מנגד, כי מדובר בשימוש וניסו להפריך אחד לאחד את כל פסקי הדין שהביאו הנתבעים, בטענה כי המקרה דנן מובחן מהם בנסיבותיו.

בית המשפט הכריע כי נעילת הדלת כך שנוסע מנוע לרדת מהרכב הינה המשך הנסיעה. התובעת עלתה על הרכב במטרה להגיע לבית הספר, לאחר שננעלה לא היה בכוחה לצאת מהאוטובוס ומשכך, נסיעתה לא הסתיימה.

לבסוף, היה על בית המשפט להכריע האם המוות נגרם עקב הנסיעה. גם כאן, הנתבעים טענו כי המוות לא נגרם "עקב" כמשמעו בחוק הפיצויים. מותה של המנוחה התרחש לטענתם אמנם באוטובוס, אך זה שימש אך כזירת ההתרחשות ללא קשר לנסיעה עצמה. התובעים טענו כי קיים קשר סיבתי בין המוות לבין הנסיעה בשל התנהגות הנהג, על אף שמותה של הילדה נגרם עקב "גורם זר מתערב", כלומר מעומס החום.

בית המשפט קבע בפשטות כי לולא היתה התלמידה נסגרת באוטובוס תוך כדי שהיא ממתינה לסיום הנסיעה - לא היתה מתה, לכן, קיים קשר סיבתי עובדתי.

בנוסף, קבע בית המשפט כי מתקיים קשר סיבתי משפטי, זאת לאחר שבחן מספר גורמים: מבחן הסיכון - האם נעילת רכב ללא אוורור עלולה לגרום למותו של קטין? התשובה לכך נמצאה חיובית; מבחן השכל הישר - בוחן כיצד השימוש ברכב תורם להתממשות הנזק? - במקרה זה נקבע כי נעילת האוטובוס ונעילת הדלתות מימשו את הסיכון; מבחן הזירה - האם הרכב שימש רק זירה לאירוע ומקרה זה יכול היה להתרחש בכל מקום אחר?

לדעת בית המשפט ובהסתמך על פסיקה קודמת, השארת התלמידה באוטובוס החונה מהווה כשלעצמה תאונת דרכים ולא רק זירה.

לעניין גורם זר מתערב פסק בית המשפט כי מכת החום אינה נדירה במקרים שכאלה, ואירועים דומים מתרחשים לעיתים קרובות בכלי רכב ולכן אין כאן גורם זר מתערב. לפיכך, פסק בית המשפט כי מקרה זה עולה כדי תאונת דרכים.

על מנת לקבל פיצוי בגין נזקים שנגרמו לך עקב תאונת דרכים, פנה אל עורך דין מנוסה לקבלת ייעוץ משפטי ולסיוע בניהול תביעת הפיצויים.

לחצו לקריאה בנושאים:

תאונת דרכים - חישוב הפיצויים

תאונת דרכים קטלנית - פיצויים לעזבון

קביעת פיצוי לקרובי הרוג בתאונה - הלכת אלסוחה

להגשת תביעה בגין פגיעה בתאונת דרכים, לחצו: ייעוץ משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
אחריות רכבת ישראל במקרה של פגיעת נוסעים - חשוב להכיר ולהבין מהו היקף אחריותה של רכבת ישראל במקרה של פציעה או נזקי גוף שנגרמו לנוסע ברכבת...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות דרכים רשלנות נהג אוטובוס

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

19 באפריל 2021

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

19 באפריל 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

19 באפריל 2021

סיכונים וסיבוכים במתן טיפ...

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית טיפל ומטפל במאות מקרים של תביעות פיצויים בשל כשלים חמורים במתן טיפול נמרץ, במקרים שבהם הרופאים ה...

קרא עוד

19 באפריל 2021

חובת הזהירות או Duty of c...

עורך דין עופר סולר מסביר על חובת הזהירות או Duty of care בטיפול רפואי ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

03 במאי 2021

שיתוק מוחין cp - האם יש ע...

שיתוק מוחין הינה פגיעה נוירולוגית במוח העובר או היילוד אשר עלולה לגרום לפגיעות ונכות קשה, ולעיתים בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

03 במאי 2021

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

03 במאי 2021

גידול סרטני שמקורו ברקמות...

עו"ד עופר סולר מסביר על סרקומה sarcoma - תסמינים, אבחון מוקדם ושיטות טיפול בסרקומה...

קרא עוד

10 במאי 2021

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

10 במאי 2021

הרופאים לא הפנו אותך לנית...

אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת רשלנות רפואית...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36