חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

שימוש ברכב למטרות תחבורה - עמדת בית המשפט

מחבר: 30/12/2019 15:07

בשנים האחרונות דן בית המשפט שוב ושוב בשאלה מיהו "משתמש" ברכב ל"מטרות תחבורתיות", כלשון חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. לתשובה לשאלה זו השלכות רבות, שכן הכרה של אדם כ"משתמש" מזכה אותו בפיצויים מכוח חוק זה.

משרדו של עורך דין עופר סולר טיפל ומטפל במאות ואלפי מקרים של תאונות דרכים, ואנו מכירים היטב את חוק הפלת"ד על פרשנויותיו לאורך השנים, בפסיקת בתי המשפט בישראל. אנו מציעים לכל אדם שנפגע בתאונת דרכים כנוסע ברכב, הולך רגל או רוכב קטנוע, ליצור איתנו קשר לצורך קבלת יעוץ משפטי אישי ומקצועי.

פסק דין - שימוש ברכב למטרת תחבורה

פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט השלום בהרצליה בפני כבוד השופטת סיגל רסלר- זכאי, דן בנושא זה, תוך ציון מספר מבחנים המוכרים בפסיקה בכדי לאבחן מקרים שנחזים להיות בתחום האפור, מעין "מקרי אמצע" (ת"א 171366-09 ה.מ. נ' פניקס הישראלי בע"מ - חברה לבטוח ואח').

בתחילת 2007 הסיע התובע את שתי בנותיו ברכבו למוסדות החינוך השונים בהן לומדות הבנות. התובע תכנן תחילה להוריד את בתו הבכורה ולאחר מכן להמשיך בנסיעה ולהוריד את בתו האחרת.

עם הגיעו של  התובע למוסד הלימודים של בתו הבכורה, חנה את רכבו במקום המיועד להורדת הנוסעים מהרכב. התובע ירד מרכבו בכדי להוריד את בתו בבטחה לבית הספר ולגונן עליה בעת ירידתה מהרכב.

התובע ניגש למושב האחורי, מצד הכביש, פתח את דלת המושב ובטרם ירדה בתו  מן הרכב, בעודו אוחז בדלת הרכב האחורית, רכב חולף פגע בו ומחץ את ידו בין שני הרכבים.

התובע כאמור התכוון להמשיך בנסיעה בכדי להוריד את ביתו הקטנה לגן. התובע טוען כי יש להכיר בו כ"משתמש" כפי שמופיע בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים ובכך לחייב את חברות הביטוח בתשלום פיצויים.

החברה המבטחת את השימוש ברכב התובע טענה כי היא איננה מחויבת בתשלום הפיצויים.

החברה המבטחת טענה כי בעת שהתובע נפגע הוא לא השתמש ברכב "למטרות תחבורה". שכן, בעת שירד התובע מהרכב, חלקה הראשון של הנסיעה הגיע אל סיומו, עתה האב היה ל"הולך רגל".

>>> ליחצו כאן והתייעצו עם עורכי דין בפורום שלנו <<<

בשעה שנפגע התובע מהרכב החולף, התובע לא "השתמש" ברכב ל"מטרות תחבורתיות" היה ל"הולך רגל".

החברה המבטחת את הרכב הפוגע טענה כי יש להטיל את חבות תשלום הפיצויים על חברת הביטוח של הרכב הפוגע כיוון שבעת הפגיעה התובע היה "משתמש" ברכבו לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

קיראו עוד על: ביטוח רכב לסוגיו - דברים שחשוב להכיר ולדעת

הסעת נוסעים, כך טענה החברה, הינה מטרה תחבורתית מובהקת של נסיעה ברכב ובתוך כך, הורדת נוסעים ובוודאי ילדים תוך דאגה לבטיחותם, כל אילו באים בגדר "שימוש" ברכב.  

החלטת בית המשפט

בית המשפט קבע כי כאשר הורה רוצה לוודא יציאת וכניסת ילדו אל ומהרכב בבטחה, לא ניתן לומר כי בעצם ירידתו הפך הוא "להולך רגל" כהגדרת חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. במקרה הנדון, בית המשפט קבע כי מובהק שיציאת התובע מרכב הינה בגדר "שימוש" ברכב "למטרה תחבורתית".
 
האב ירד שניות ספורות בטרם תרד בתו בכדי לגונן עליה בעת ירידתה מהמדרכה, ולוודא כי היא עושה זאת בבטחה. התובע תכנן להיכנס חזרה אל הרכב להמשך הנסיעה, מיד לאחר מכן.

ירידתו מהרכב קשורה בטבורה למטרת נסיעתו שהיא, הורדת בנותיו במוסדות החינוך שלהן. אין מדובר בסיום נסיעת התובע אלא בעצירה בלבד. וכמו שקובע חוק הפלת"ד: שימוש למטרות תחבורה.

כאשר על בית המשפט להחליט האם מדובר ב"הולך רגל" או במשתמש ברכב, בית המשפט יבחן האם ישנה קרבה בזמן ובמקום, תכלית הפעולה ומבחן הסיכון, ומבחן השכל הישר. כל אלו מובילים למסקנה אחת: ירידת התובע מהרכב לשם הורדת בתו הינה חלק בלתי נפרד מהנסיעה.

מתוך כך, פגיעת התובע נבעה מהיותו "משתמש" ברכב "לשימוש תחבורתי" רגיל וטבעי, סיוע לנוסעים ברכב בעת יציאתם וכניסתם מן הרכב הינו שימוש ברכב. זוהי אינה פעולת לוואי. מדובר בשרשרת פעולות בהן השתמש הנהג לשם מטרה תחבורתית, לא ניתן לראות בירידת האב מהרכב, ניתוק הרצף ולכן ירידתו מהרכב מהווה חלק מהשימוש שלו ברכב.

קיראו מאמר המסביר על: פגיעה בתאונת דרכים בירידה מהאוטובוס

במידה ולאב לא הייתה כוונה לשוב ולהיכנס לרכב, אז לא היה ניתן לראות באב "משתמש". בית המשפט קבע כי התובע הנפגע הינו "משתמש" ברכבו ולא "הולך רגל".

החבות לתשלום הפיצויים  בגין נזקיו של התובע הוטלה על מבטחת הרכב של התובע. בנוסף, הוטל על מבטחת הרכב של התובע לשאת בהוצאות יתר הנתבעים על סך 7500 ₪, שנגדם נדחתה התביעה.

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' עומד לרשותכם, ואנו נשמח לתת יעוץ אישי ומקצועי במקרה שנפגעת בתאונת דרכים.

לשיחה אישית עם עורך דין עופר סולר חייג/י: 03-7369253

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
פגיעה של רוכב אופניים בתאונת דרכים - מה קובע חוק הפלת"ד לגבי מקרים של פגיעת רוכב אופניים בתאונה? מי אחראי לפיצויי בגין נזקי הגוף שנגרמים לרוכב האופניים?

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות דרכים שימוש ברכב למטרות תחבורה

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

19 באפריל 2021

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

19 באפריל 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

19 באפריל 2021

סיכונים וסיבוכים במתן טיפ...

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית טיפל ומטפל במאות מקרים של תביעות פיצויים בשל כשלים חמורים במתן טיפול נמרץ, במקרים שבהם הרופאים ה...

קרא עוד

19 באפריל 2021

חובת הזהירות או Duty of c...

עורך דין עופר סולר מסביר על חובת הזהירות או Duty of care בטיפול רפואי ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

03 במאי 2021

שיתוק מוחין cp - האם יש ע...

שיתוק מוחין הינה פגיעה נוירולוגית במוח העובר או היילוד אשר עלולה לגרום לפגיעות ונכות קשה, ולעיתים בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

03 במאי 2021

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

03 במאי 2021

גידול סרטני שמקורו ברקמות...

עו"ד עופר סולר מסביר על סרקומה sarcoma - תסמינים, אבחון מוקדם ושיטות טיפול בסרקומה...

קרא עוד

10 במאי 2021

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

10 במאי 2021

הרופאים לא הפנו אותך לנית...

אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת רשלנות רפואית...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36