חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורכי הדין עופר סולר וארבל אורן-קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

משרד סולר קפלינסקי, עם מעל 19 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

תאונת מלגזה - האם זוהי תאונת דרכים?

מחבר: 30/12/2019 15:07

האם כל תאונה הנגרמת מכלי רכב תחשב לתאונת דרכים ותבוא בגדר חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים? מה אומר החוק לגבי תאונה במעורבותה של מלגזה?

כאשר לרכב שימושים רבים, והתרחשה תאונה שאינה "תאונת דרכים" במובן המקובל בית המשפט ייבחן האם התאונה עומדת במבחנים השונים שייצרה הפסיקה אותם שאבה מלשון חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

קיראו בהרחבה: שאלות ותשובות בנושא תאונות דרכים

ליחצו לקבלת: יעוץ משפטי לנפגעי תאונות דרכים

פסק דין אשר מיישם מבחנים אלו נדון באחרונה בבית המשפט המחוזי בחיפה, מפי כבוד השופטת ב.גילאור בתיק ת"א 15041-11-08 ש.ש. נ' א.ח.ואח'.

בשנת 2007 הגיע התובע למפעל  במטרה לרכוש ציוד שהוצע למכירה במסגרת הליכי פירוק. מלגזת המפעל, בה נהג הנתבע 1, סייעה בהעמסת הפרטים שנרכשו לרכבי הרוכשים. בין הפריטים שנרכשו על ידי התובע הייתה משחזת. הניסיון להרימה ו/או לשחררה מקיבועה לרצפה בוצע על ידי המלגזה של מפעל הנתבעת 3. אז נפגעה ידו של התובע ונגרם לו נזק גוף.

התובע, הגיש תביעתו בגין הפגיעה שנגרמה לו בכף יד ימין בעילה לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. בשים לב לנסיבות האירוע טען התובע לעילה חלופית לפי פקודת הנזיקין כנגד הנתבעים.

הנתבעים הם: נהג המלגזה, קרנית (למלגזה ככלי רכב לא היה ביטוח תקף במועד האירוע) החברה שבבעלותה המפעל (להלן: החברה) וכן החברה שביטחה את המפעל במועד הרלוונטי.

התובע טען כי יש לראות באירוע תאונת דרכים שכן בעת שעמד עם שותפו במפעל התקרב אליו נהג המלגזה תוך שהוא נוהג במלגזה, והניף בצורה פתאומית משחזת כדי להעמיסה על המלגזה ובהמשך להעבירה למשאית.

תוך כדי פעולת ההנפה וההעמסה פגעה המשחזת בידו הימנית של התובע והדפה אותה לכיוון מוט ברזל שהיה בולט מהקיר הסמוך. כתוצאה מכך נגרמו לתובע חבלות קשות בכף יד ימין.

החברה שביטחה את המפעל ביום המקרה, טענה כי האירוע מהווה "תאונת דרכים" כמשמעה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. לחילופין, לפי החזקה המרבה המתייחסת למאורע שנגרם עקב ניצול כוחו המכני של הרכב מבלי ששונה יעודו המקורי.

החברה ונהג המלגזה טענו שאין לראות באירוע תאונת דרכים לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים זאת מכוון שבמלגזה לא נעשה שימוש תחבורתי, אלא זו הייתה במצב עמידה ועסקה בפעולות טעינה ולכן אין לחייב אותם לשלם פיצוי לתובע בגין נזקיו. קרנית הצטרפה לטענות החברה ונהג החברה.

קיראו בהרחבה: על אחריות מעביד לנזקי עובד

פסיקת בית המשפט בשאלה - תאונת מלגזה היא תאונת דרכים?

בית המשפט תחילה בדק האם המקרה נופל להגדרת "תאונת דרכים" כמשמעה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. מספר שאלות שנשאלו, שהן בבחינת מבחני הפסיקה:

בית המשפט בחן האם על המלגזה להיחשב רכב מנועי שעיקר ייעודו לתחבורה יבשתית? בית המשפט קבע כי המלגזה המדוברת אכן מהווה רכב מנועי, דו תכליתי, שעיקר ייעודו לתחבורה יבשתית.

עתה בחן בית המשפט האם השימוש שנעשה במלגזה במהלך האירוע נכנס תחת המונח "תאונת דרכים" או על פי ההגדרה הבסיסית או על פי אחת החזקות המרבות? בית המשפט קבע כי במועד האירוע לא נעשה שימוש במלגזה למטרות תחבורתיות, ולכן מהבחינה הבסיסית האירוע אינו חוסה תחת "תאונת דרכים".

בית המשפט עבר לבחון את החזקות המרבות. אלו דורשות כי המאורע שנגרם יהיה עקב ניצול כוחו המכני של הרכב, וזאת בלבד שבעת השימוש, הרכב לא שינה את ייעודו. בית המשפט קבע כי נסיבות האירוע הובילו למסקנה כי הנזק שנגרם לתובע במועד האירוע לא נגרם בעת יישום יעודה התעבורתי של המלגזה.  

בנוסף, קבע בית המשפט, כי במועד האירוע לא הייתה המלגזה אמורה להניף את המשחזת, כפי שעשתה, ולשנע אותה למשאית אלא רק לסייע בשחרור המשחזת. פעולת ההנפה וההעברה למשאית אינה עולה בקנה אחד עם ייעודיה של המלגזה.

בית המשפט קבע כי פעולת המלגזה אינה אלא פעולת אלתור, לא שימוש בכוחו המכני של הרכב, ולא יישום יעוד תחבורתי.

בית המשפט קבע כי אין לראות במאורע שהתרחש "תאונת דרכים" לעניין חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. התביעה בעילה חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים כנגד החברה, נהג החברה, וקרנית - נדחית.

נקבע כי חברת הביטוח של החברה תשלם פיצויים בגובה 200,000 ₪ וכן שכר טרחת עורך דין בסך 15,000 לתובע. בנוסף, תשלם חברת הביטוח לנתבעים האחרים הוצאות שכר טרחת עורך דין בגובה 10,000 ₪.

ליחצו לקבלת: יעוץ משפטי מיידי לנפגעי תאונות דרכים

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי נזקי גוף תאונות דרכים תאונת מלגזה

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית בעת טיפולי ...

טיפול שיניים רשלני ובלתי סביר עלול לגרום לנזק חמור למטופל ולהוצאות ניכרות ובכל מקרה של חשד לרשלנות רפואית, כדאי לבחון הגשת תביעה.

קרא עוד

17 בפברואר 2021

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות רפואית באבחון וטיפ...

הסברים על מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת סרטן הכבד. לחצו כאן לפרטים וסיוע...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

מחלת סרטן הלבלב ומקרי רשל...

בואו לדעת יותר על רשלנות באבחון וטיפול במחלת סרטן הלבלב ואובדן סיכויי החלמה...

קרא עוד

17 בפברואר 2021

רשלנות באבחון סרטן ומחלות...

איחור באבחון סרטן ומחלות ממאירות וקשות יכול להיגרם בשל רשלנות, במקרה שהמחלה נתנה סימנים מקדימים שהרופא המטפל התעלם מהם.

קרא עוד

24 בפברואר 2021

טעויות של תובעים בתביעות ...

תובעים בתיקי רשלנות רפואית עושים לעיתים טעויות אשר עלולות להזיק לתביעתם לקבלת פיצויים - כך ניתן להימנע מאותן טעויות...

קרא עוד

24 בפברואר 2021

איחור באבחון התקף לב

הסימנים להתקף לב הם סימנים שחובה על כל איש צוות רפואי סביר להכיר ולזהות ובמידה וחל איחור באבחון, יש לשקול הגשת תביעה לפיצויים.

קרא עוד

19 באפריל 2021

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

19 באפריל 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

19 באפריל 2021

סיכונים וסיבוכים במתן טיפ...

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית טיפל ומטפל במאות מקרים של תביעות פיצויים בשל כשלים חמורים במתן טיפול נמרץ, במקרים שבהם הרופאים ה...

קרא עוד

19 באפריל 2021

חובת הזהירות או Duty of c...

עורך דין עופר סולר מסביר על חובת הזהירות או Duty of care בטיפול רפואי ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

25 באפריל 2021

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

03 במאי 2021

שיתוק מוחין cp - האם יש ע...

שיתוק מוחין הינה פגיעה נוירולוגית במוח העובר או היילוד אשר עלולה לגרום לפגיעות ונכות קשה, ולעיתים בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

03 במאי 2021

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

03 במאי 2021

גידול סרטני שמקורו ברקמות...

עו"ד עופר סולר מסביר על סרקומה sarcoma - תסמינים, אבחון מוקדם ושיטות טיפול בסרקומה...

קרא עוד

10 במאי 2021

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

10 במאי 2021

הרופאים לא הפנו אותך לנית...

אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת רשלנות רפואית...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36