חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

רשלנות במתן ייעוץ גנטי או פענוח בדיקות גנטיות

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה על ידי הרופאים לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות במתן ייעוץ גנטי

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>

רשלנות רפואית בביצוע בדיקות סקר גנטיות

מחבר: 26/02/2020 09:37

בדיקות סקר גנטיות הנן בדיקות רפואיות שמתבצעות אצל זוגות בעלי סיכון להולדת ילדים בעלי מחלות גנטיות קשות. הודות להתקדמות הרפואה המודרנית, מרבית הילדים נולדים כיום בריאים. ברם, בכל הריון וגם כאשר אין כל רקע משפחתי בעייתי, יש עדיין סיכון של כ-3% שחלילה יוולד ילד עם מחלה או מום כלשהם.

אומנם לא ניתן למנוע את כל המומים והמחלות אך מאחר שחלק מהם נגרמים על ידי גורמים גנטיים, ניתן באמצעות עריכת הבדיקות הגנטיות לנסות ולגלות זוגות הנמצאים בסיכון יתר, ולתת להם יעוץ גנטי מתאים.

הבדיקות הגנטיות נועדו לזהות נשאות סמויה של מוטציות גנטיות קשות, אשר עלולות לפגוע מאד באיכות החיים של הילד הנושא אותן וכפועל יוצא מכך גם של בני משפחתו.

המדובר במחלות כגון סיסטיק פיברוזיס, תסמונת ה-X השביר, טיי זקס, דיסאוטונומיה משפחתית ועוד.

מטרת הבדיקות הגנטיות הנה למזער ככל הניתן את הסיכוי וליתר דיוק את הסיכון, לכך שאותם זוגות יביאו לעולם ילד הסובל ממחלה גנטית.

משרד הבריאות ואיגוד הגנטיקאים בישראל מפרסמים מעת לעת את הנחיותיהם העדכניות לגבי הזוגות שלגביהן מומלץ לבצע את הבדיקות הגנטיות, וזאת בהתאם לגילויים ופיתוח בדיקות חדשות אשר נוצרים בחלוף השנים.

חלק מהנחיות אלו נועד לכלל הציבור בארץ, גם ללא קיום של רקע משפחתי גנטי מסויים, ואילו חלק מהן מתבססות בעיקרן על מוצאם האתני או העדתי של בני הזוג.

מומלץ לערוך את הבדיקות הגנטיות מבעוד מועד לפני הכניסה להריון ולעיתים אף לפני נישואי בני הזוג. עם זאת, חשוב לדעת כי ניתן לבצען גם בשלב מתקדם יותר, בזמן ההריון עצמו.

במידה וממצאי הבדיקות שנערכות במהלך ההריון מעלים חשש לקיום פגם גנטי בעובר, אזי הצוות הרפואי מחוייב לספק להוריו את כל המידע הרלוונטי, ולהפנותם במידת הצורך לביצוע בדיקות נוספות רלוונטיות.

במקרים מסויימים יש אף להמליץ לבני הזוג על הפסקת הריון, אם כי בהחלט יתכן שבני הזוג ישקלו לדחות את ההמלצה להפיל וזאת מטעמים אידיאולוגים או דתיים וכיו"ב.

רוב הבדיקות הגנטיות הינן למעשה בדיקות דם, אותן ניתן לבצע לפני ולאחר הכניסה להריון. עם זאת, חלקן גם כרוכות בביצוע הליכים פולשניים לאחר הכניסה להריון, כגון דיקור מי שפיר וסיסי שליה.

בנוסף כאשר מתבצעת הפריה מלאכותית במעבדה, ניתן לבצע בדיקה לפני הליך ההשרשה, על מנת לוודא האם התאים נושאים מוטציה גנטית כלשהי.

במידה וחלילה נמצאו תאים כאלה, ניתן לבודד את התאים שלא מכילים את המוטציה ולהחדיר רק אותם לשם התפתחותם ברחם ובכך למנוע את התפתחות העובר הנושא את המוטציה שזוהתה.

אולם למרבה הצער, כמו לגבי כל הליך רפואי, גם כאשר המדובר בבדיקות סקר גנטיות עלולה להתרחש רשלנות רפואית.

רשלנות הרפואית בבדיקות סקר גנטיות יכולה להתבצע במגוון אפשרויות ובניהן:

  • אי הפניה של הזוגות לביצוע בדיקות גנטיות שרלוונטיות להם.
  • אי הפניה של הזוגות לביצוע המשך בדיקות גנטיות נוספות, לאור ממצאי הבדיקות הראשונות.
  • רשלנות במהלך ביצוע הבדיקות, ובמיוחד במהלך ביצוע הבדיקות אשר מצריכות הליך פולשני כגון בדיקת מי שפיר וסיסי שלייה.
  • פענוח לקוי בחסר של ממצאי הבדיקות הגנטיות.
  • פענוח שגוי של ממצאי הבדיקות הגנטיות. הפיענוח השגוי לגבי ממצאי הבדיקות הגנטיות מתבטא בדרך כלל בשתי הטעויות הבאות:

טעות לפיה הנבדק נושא בפועל את המוטציה, בשעה שהוא איננו כזה. טעות כזו עלולה לגרום לבני הזוג לעבור בדיקות נוספות מיותרות, ובמקרים חמורים אולי אף לוותר כליל על רעיון ההריון מביצית וזרע משלהם, אלא לפנות להליך של תרומת ביציות או זרע ואולי אף להיפרד כליל עקב כך.

טעות לפיה הנבדק אינו נושא את המוטציה בשעה שהוא נושא אותה בפועל. טעות כזו עלולה לגרום ללידת ילד אשר סובל מבעיה גנטית חמורה ונכות קשה לכל ימי חייו, בשעה שביצוע הבדיקות יכול היה למנוע את הולדתו.

בנסיבות אלו המדובר על מקרים חמורים של הולדה בעוולה. כמובן שעילה כזו יכולה להתרחש גם כאשר הרשלנות הרפואית התבצעה בשל אי הפניית בני הזוג לביצוע הבדיקות מלכתחילה, לביצוע בדיקות המשך.

עם זאת, חשוב לזכור שלא בכל מקרה שבו נולד ילד עם בעיה גנטית כלשהי קיימת בהכרח עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית. שכן יש לבחון האם מדובר בבעיה גנטית שניתן היה לאבחן אותה בשלב כלשהו לפני ההריון או במהלך ההריון.

במידה ונמצא כי אכן בוצעה רשלנות רפואית אשר גרמה ללידת ילד הסובל מבעיה גנטית כלשהי, ניתן לתבוע פיצוי אשר נועד להבטיח את אספקת כל צרכיו המיוחדים של הילד לכל ימיו, כולל כיסוי כל הוצאות ההורים אשר כרוכות בכך.

המדובר בהוצאות לטיפולים רפואיים, תרופות, אביזרי שיקום, דיור ורכב מותאם, טיטולים, עזרת מטפל צמוד ועוד. מטבע הדברים המדובר בהוצאות עתק, אשר יכולות להאמיר אף למיליוני שקלים ובהתאם לחומרת הפגיעה בילד.

בכל מקרה של חשש מפני רשלנות רפואית בכלל ובכל הנוגע לאי ביצוע בדיקות גנטיות כנדרש, ראוי להקדים ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי מתאים.

עורך הדין עופר סולר עוסק מזה שנים ארוכות בייצוג נפגעים בתביעות פיצויים שהוגשו כנגד רופאים ובתי חולים.

לעורך הדין סולר ניסיון מקצועי רב בטיפול במקרים הנוגעים למחלות גנטיות ובכל הנוגע לשגיאות שאירעו בשלב הבדיקות הנחוצות לבני הזוג בטרם ההריון או במהלכו. הנכם מוזמנים לפנות להתייעצות בכל עת ובכל שאלה.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית ייעוץ גנטי בדיקות סקר גנטיות

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

26 בפברואר 2020

בדיקות גנטיות לאבחון מומי...

בדיקות גנטיות לאבחון מומים לפני ההריון - עו"ד עופר סולר על חשיבותן הרבה של הבדיקות למניעת לידה של תינוק הסובל מבעיה גנטית תו...

קרא עוד

28 בפברואר 2020

רשלנות רפואית במתן ייעוץ ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית, משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בשל כשלים והתרשלות בהפנייה לייעוץ גנטי ופענ...

קרא עוד

04 במרץ 2020

רשלנות רפואית באי מתן הסב...

רשלנות רפואית בהריון מרובה עוברים והפרת חובת ההסבר המוטלת על הרופא באשר לאפשרות של הפחתת עוברים...

קרא עוד

04 במרץ 2020

חובת הגילוי של רופא מטפל ...

חובת הגילוי של רופא מטפל ומשמעותה מבחינת המטופל בכל הנוגע לקבלת הסכמתו לטיפול רפואי...

קרא עוד

04 במרץ 2020

רשלנות רפואית בהפסקת הריון

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו מקרה של תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית בביצוע גרידה שבעקבותיה נולד ילד בריא...

קרא עוד

04 במרץ 2020

רשלנות רפואית באבחון שבץ ...

עורך דין עופר סולר מסביר על רשלנות רפואית באבחון שבץ מוחי CVA - אימתי?

קרא עוד

08 במרץ 2020

רשלנות רפואית לאחר ניתוח מוח

פסק דין בנושא רשלנות רפואית בתום ניתוח נוירוכירורגי וגרימת נזק נוירולוגי לאחר דלקת קרום המוח...

קרא עוד

08 במרץ 2020

חובת ההסבר בעניין בדיקת א...

פיצויים בגין רשלנות רפואית בשל לידת תינוקת עם חסר של אצבעות כף יד בעקבות אי מתן הסבר על האפשרות לבצע בדיקת אולטרסאונד פרטית...

קרא עוד

08 במרץ 2020

טיפול רפואי רשלני בנגע סר...

משרד עורכי דין סולר קפלינסקי מביאים לפניכם סקירה משפטית רחבה אודות רשלנות רפואית של רופא עור במעקב אחר נגע מלנומה...

קרא עוד

08 במרץ 2020

רשלנות רפואית באבחון סרטן...

רשלנות רפואית באבחון סרטן - התמודדות וסויע משפטי לנפגעים ולבני המשפחה...

קרא עוד

08 במרץ 2020

רשלנות נוירוכירורגיה ופגי...

דוגמא למקרה של רשלנות רפואית בזיהוי דמם מוחי לאחר טיפול נוירוכירורגי ופגיעה בסיכויי ההחלמה של המטופל...

קרא עוד

08 במרץ 2020

סרטן צוואר הרחם - אובדן ס...

בני משפחתה של מנוחה אשר חלתה בסרטן צוואר הרחם ונפטרה הגישו ערעור על פסיקת המחוזי, בטענה של אובדן סיכויי החלמה עקב גילוי מאוחר של ...

קרא עוד

25 במרץ 2020

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

26 במרץ 2020

לידת מלקחיים forceps birth

עו"ד עופר סולר מסביר על לידת מלקחיים forceps birth ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

30 במרץ 2020

רשלנות רפואית בניתוח כרית...

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם אשר גרם לנזק אורלוגי...

קרא עוד

30 במרץ 2020

תביעת רשלנות רפואית בגין ...

רשלנות בביצוע ברית מילה גרמה נזקי גוף לתינוק - היכנסו לקריאה אודות היקף חובת הזהירות שחב מוהל כלפי נמהלים, ועל פסיקת הפיצויים במק...

קרא עוד

30 במרץ 2020

רשלנות רפואית בטיפול בפרי...

היכנסו לאתר משרד עו"ד עופר סולר, לקריאת תקציר פסק דין העוסק בתביעה שהוגשה בגין רשלנות רפואית בטיפול של קופת החולים מכבי ובית...

קרא עוד

30 במרץ 2020

רשלנות רפואית של אחות בעת...

רשלנות רפואית בעת טיפול להסרת תפרים - סקירת פסק דין בנושא נפילה בעת הוצאת תפרים בקופת חולים...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36