חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

רשלנות במתן ייעוץ גנטי או פענוח בדיקות גנטיות

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה על ידי הרופאים לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>
עורך דין עופר סולר מומחה רשלנות רפואית

רשלנות במתן ייעוץ גנטי

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>

הרופא חייב להסביר על בדיקת NIPT בכל הריון!

מחבר: 27/11/2022 12:31

בדיקת ה-NIPT הנה בדיקת דם פשוטה ונטולת סיכונים, באמצעות דגימת דם מדמה של האם ההריונית. באמצעות הבדיקה ניתן לאבחן בדיוק מירבי מספר תסמונות גנטיות משמעותיות ורופאי הנשים חייבים להסביר עליה להורים, כבר בתחילתו של כל מעקב הריון.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר אודות חשיבותה הרבה של בדיקת ה-NIPT ויכולותיה לאבחן פגיעות גנטיות חמורות, כבר בתחילתו של כל הריון, וללא כל סיכון לאם או לעובר.

כמה מילים על הבדיקות הנהוגות במעקב ההריון

בדיקות הסקר וסקירת המערכות בהריון השתנו והשתכללו רבות בחצי מאה האחרונה, במטרה להבטיח את בריאות העובר והאם. כניסתה של בדיקת האולטרסאונד לשימוש ככלי לבדיקת העובר שינתה את פני רפואת הנשים.

בדיקה זו מאפשרת לא רק להסתכל על העובר ולדעת מה המין שלו, אלא גם לאתר מומים, תסמונות גנטיות ומחלות. כך למשל בדיקת שקיפות עורפית מאפשרת במקרים מסויימים לאבחן תסמונות כמו תסמונת דאון, כבר בהריון.

ואולם, בדיקות אלה נותנות רק הצצה קטנה אל עבר בריאות העובר וכיום מצטרפות אליהן מספר בדיקות גנטיות המאפשרות לבחון ישירות את ה-DNA של ההורים ושל העובר, ובצורה זו לאבחן נשאות לתסמונות גנטיות בקרב ההורים ובעובר עצמו.

מזה שנים ארוכות מומלץ לכל הזוגות, לפני הכניסה להריון, לבצע בדיקות סקר גנטיות. בדיקות אלה כלולות בסל הבריאות ולכן כל אישה הנכנסת להריון יכולה להגיע לייעוץ גנטי, במטרה לאבחן נשאות למחלות תורשתיות שעלולות לעבור לעובר.

סוג וכמות הבדיקות משתנה בין זוג לזוג בהתאם למוצא בני הזוג, היסטוריה רפואית של בני הזוג ושל המשפחה ומאפיינים נוספים. קיים מנעד גדול של תסמונות המורשות בצורה גנטית וחלק ניכר מהן ניתן לזהות מראש על ידי איתור מוטציות בגנים המזוהים עם המחלה.

בעדות מסויימות יש שכיחות מוגברת של מוטציות מסויימות הגורמות לתסמונות אלה, וכך למשל, כאשר שני בני זוג מתכוונים להביא ילד לעולם, ושניהם ממוצא אשכנזי או שניהם ממוצא עיראקי וכיו"ב, יומלץ להם לעבור סקר גנטי מקיף יותר.

קיימות שתי נקודות תורפה בבדיקות הסקר לפני ההריון: הן אינן מסוגלות לאבחן מחלות גנטיות שלא עוברות בתורשה והן אינן בודקות את כל המוטציות הקיימות, גם כאשר המחלה היא אכן תורשתית.

לצורך כך קיימות בדיקות נוספות המתבצעות במהלך ההריון, אלה הן בדיקת מי השפיר או בדיקת סיסי השליה. בדיקות אלה מתבצעות במהלך ההריון ובאמצעותן נבדק, בין היתר, החומר הגנטי של העובר.

בדיקות אלה כאמור מסוגלות לאתר גם מוטציות דה נובו, כלומר מוטציות אקראיות שלא עוברות בתורשה, והן גורמות לחלק הארי של התסמונות גנטיות. לאחר ביצוע הבדיקה, מתבצעת אנליזה גנטית באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי ובדיקת אקסום, אשר מאפשרות למפות את המוטציות ב-DNA העוברי.

לפיכך, בעזרת בדיקות אלה ניתן לדעת בסבירות גבוהה אם התינוק ילקה בתסמונת תורשתית, כגון תסמונת דאון ועוד רבות נוספות. החיסרון בבדיקות אלה הוא בהיותן בדיקות פולשניות ולכן הן אינן חפות מסיכונים, למרות שאנו חוזרים ומדגישים: הסיכון בבדיקה נמוך לאין שיעור מההסתברות לאבחון פגיעה גנטית בעובר באמצעותה.

בדיקה גנטית מדוייקת ולא פולשנית

לפני מספר שנים פותחה שיטת ה-NIPT – Non-Invasive Prenatal Testing, או בעברית בדיקה טרום לידתית בלתי פולשנית.

למרות שמדובר בשיטה די מתקדמת וחדשה, השיטה עובדת על עיקרון פשוט: במחזור הדם של האם קיים באופן תמידי DNA ששייך לה, שמקורו הן בתאים חיים והן בתאים מתים המתחדשים באופן טבעי בגוף.

לאחר מות התאים, מולקולות ה-DNA משתחררות במקטעים קטנים למחזור הדם, עד שלבסוף הן מתפרקות. ואולם, כאשר האישה בהריון לא רק ה-DNA שלה מסתובב במחזור הדם שלה, כי אם גם מקטעים מה-DNA של העובר.

למעשה, בעת ההריון כ-90% מהדנ"א במחזור הדם הוא ממקור אמהי, בעוד שכ-10% ממנו הוא ממקור עוברי. בדיקת NIPT עושה שימוש בדיוק בעובדה זו.

באמצעות בדיקת דם פשוטה של האם אפשר לבודד את ה-DNA העוברי ולבדוק אם הוא חולה או נושא תסמונות תורשתיות מסויימות. לכן, הבדיקה נערכת כאמור באמצעות בדיקת דם פשוטה ולא פולשנית ומאפשרת אבחון של מספר תסמונות גנטיות בדיוק רב.

שיטת NIPT מגלמת בתוכה יתרונות רבים. ראשית, מדובר בשיטה לא פולשנית, בעזרת בדיקת דם פשוטה של האם ניתן לגלות הפרעות כרמוזומליות בעובר. שנית, לשיטה זו אחוז דיוק גבוה במיוחד של 99% באבחון תסמונת דאון בעובר.

כמו כן, השיטות האחרות הן מאוד לא ספציפיות, כלומר יש להן שיעור גבוה של שגיאה בתוצאות חיוביות, כלומר False positive שאז לפי הבדיקה יעלה כי קיימת בעיה גנטית בעובר למרות שבפועל אין, מה שיכול להוביל להפלה שלא לצורך. כך למשל, עבור תסמונות מסויימות יכולה בדיקת ה-NIPT להוריד את אחוז השגיאה בתוצאות החיוביות מ-5% ללא יותר מ-0.4%.

נכון למועד כתיבת שורות אלו [5/2022] בדיקת ה-NIPT יקרה יחסית ואינה כלולה בסל הבריאות, מה שלא מפחית מחובתו של הרופא להסביר אודותיה לפרטים.

בשיטת NIPT עושים שימוש בעובדה כי בתסמונות גנטיות מסויימות יש הכפלה או חוסר של כרומוזומים. לאחר שאוספים את ה-DNA מדם האם מבצעים לו ריצוף גנטי ובאמצעותו ניתן לדעת כמה פעמים הופיע כל מקטע DNA. אם רואים כי מקטע מסויים הופיע יותר פעמים מכמות הפעמים בהן היה אמור להופיע, ניתן להבין כי יש הכפלה או מחיקה של אותו מקטע בכרומוזומי העובר.

בהנחה שלאם הבריאה עצמה אין פגיעות כרומוזומליות, ניתן לדעת בוודאות כי מקור אותם מקטעים הוא בעובר. כך, ניתן לדעת האם יש הכפלה או מחיקה של כרומוזום או מקטע בכרומוזום ולנבא בדיוק ניכר את התסמונת הגנטית בעובר.

הרזולוציה והדיוק של הבדיקה גדלים לאורך השנים האחרונות וכיום ניתן לאבחן באמצעותה מגוון תסמונות גנטיות כולל: תסמונת דאון, תסמונת פטאו, תסמונת אדוארדס, תסמונת קלייפנטר, תסמונת טרנר, תסמונת די-ג'ורג', תסמונת פראדר-ווילי, תסמונת אנגלמן ועוד.

למרות יתרונותיה הברורים של בדיקת הניפט, חשוב לזכור כי היא מוגבלת [בנתיים] לאבחן רק הפרעות גנטיות הקשורות לשינויים רחבי היקף בגנום, בעוד שחלק גדול מהמחלות התורשתיות נובעות ממוטציות מצומצמות הרבה יותר ולעיתים כאלה בהן יש שינוי נקודתי ב-DNA.

מגבלות אלו מובילות למסקנה הברורה כי בדיקת ניפט אינה מהווה תחליף לבדיקת צ'יפ גנטי, שהנה בדיקה רחבה הרבה יותר ומאפשרת לאבחן בדיוק ניכר אלפי מוטציות גנטיות בעובר. מעבר לכך, במקרים של אבחון בעייתי בבדיקת NIPT הנוהל התקין מחייב להפנות את האם ההריונית לבדיקת מי שפיר לצ'יפ גנטי ולעיתים אף לבדיקת אקסום.

את בדיקת הניפט ניתן לבצע באופן פרטי או במסגרת קופת החולים, בתשלום מלא או במימון ביטוחי בריאות פרטיים.

למרות המספר המצומצם היחסית של התסמונות שהשיטה מסוגלת לאבחן, עדיין מדובר בשיטה פשוטה ובטוחה מאוד לביצוע (בדיקת דם פשוטה) שיכולה לשפוך אור על תסמונות גנטיות נפוצות יחסית באוכלוסיה, שלחלקן יש תסמינים נוירולוגיים מהותיים וחלקן אף גורמות למוות בגיל צעיר.

אין ספק כי המשך פיתוח בדיקות הניפט וההתקדמות הטכנולוגית יובילו לכך שבדיקת הניפט תיתן בעתיד הקרוב כיסוי נרחב ומדוייק יותר לאבחון פגיעות גנטיות נוספות באפס סיכון ואנו מקווים ומאחלים לעצמנו שהבדיקה תכנס למימון מלא במסגרת סל הבריאות.

חובת הרופא להסביר על הבדיקה בכל הריון!

לאור העובדה כי המדובר בבדיקת דם פשוטה מדמה של האם, וכזו שהנה חפה מכך סיכון לאם ולעובר, כמו גם יכולותיה לאבחן בדיוק ניכר מספר תסמונות גנטיות מורכבות ביותר - חלה חובה על כל רופא נשים להסביר אודותיה להורים כבר בתחילתו של כל מעקב הריון.

הרופא צריך להסביר להורים בפרטים אילו תסמונות ניתן לאבחן בבדיקת NIPT וכי ניתן לבצע אותה באמצעות בדיקת דם של האם, בשלב מוקדם מאד של ההריון וכבר החל מהשבוע ה-10 להריון.

חשוב שההורים יכירו את העובדות לגבי הבדיקה ויוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי השאלה האם לבצע את הבדיקה או להימנע ממנה, ובהתאם לצו מצפונם. מעבר לכך, לעובדה כי הבדיקה אינה זוכה למימון מצד קופות החולים ויש לממנה באופן פרטי, אין משמעות בכל הנוגע לחובתו של הרופא להסביר עליה להורים.

במקרה של אבחון ילד או ילדה עם תסמונת גנטית לאחר הלידה ואם יתברר כי ניתן היה לאבחן את הפגיעה הגנטית באמצעות בדיקת NIPT כבר בתחילת ההריון אך רופא הנשים לא הסביר על כך להורים, תקום להורים הזכות להגיש תביעת פיצויים בסכום עתק ובעילת רשלנות רפואית.

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מייגצ מאות הורים לילדים שאובחנו עם פגיעות גנטיות, במקום שהרופא לא טרח להסביר על האפשרות לעשות בדיקות גנטיות בהריון ובכלל זאת לא ניתן כל הסבר על חשיבותה וייתרונותיה הברורים של בדיקת ה-NIPT.

קריאה נוספת: היקף חובת היידוע של הרופא לגבי בדיקות גנטיות בהריון

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (2)

5 stars - based on 2 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: עופר סולר רשלנות רפואית ייעוץ גנטי בדיקת NIPT

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24