חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן הלידה וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך הלידה. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

רשלנות רפואית בזמן הלידה

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בלידה. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח קיסרי

מחבר: 27/12/2019 14:39

על טענת העדר הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה בנושא ניתוח קיסרי - בכל לידה קיימות שתי אפשרויות ליילוד – לידה נרתיקית "רגילה ולידה קיסרית באמצעות ניתוח. כיום לידה בניתוח קיסרי הינו הליך רפואי מקובל ושכיח. שיעור היולדות בניתוח קיסרי עומד כיום על כ- 15-25 נשים ל-100 יולדות.

יחד עם זאת, הרופאים גם כיום מעדיפים כי הלידה תתבצע בצורה טבעית ולא בניתוח קיסרי אשר אינו נטול סיבוכים.

באילו מקרים מקובל ומומלץ לבצע ניתוח קיסרי?

1.    שילית פתח
2.    היפרדות שיליה
3.    קרע ברחם
4.    מצג עכוז/ רחבי
5.    מצוקת עובר
6.    צניחת חבל הטבור

7.    עצירת לידה
8.    ראש גדול
9.    לחץ דם גבוה
10.  תאומים ושלישיות
11.  פגמים מולדים

פסק הדין בעניין ת.א 10643/06 דן בשאלת רשלנות בית החולים אשר לטענת היולדת (התובעת) התרשלו בכך שלא ביצעו לה ניתוח קיסרי.

במקרה דנן, ביום 27/05/99 היולדת פנתה לבית החולים כשהיא בשבוע ה-40 להריונה כיוון שחשה ירידות בתנועות העובר. היולדת שהתקבלה בחדר הלידה נבדקה על ידי רופא מטעם בית החולים. בבדיקה שנערכה לה, מסר הרופא ליולדת כי העובר נמצא במנח רוחבי (כלומר העובר שכב לרוחב במקום לאורך). עוד הוסיף הרופא כי יתר הבדיקות הינן תקינות אך עליה לשוב לבית החולים ביום 30/05/99.

ביום 29/05/99 שבה היולדת לבית החולים כשהיא חשה בצירים. כשהיא הגיעה לבית החולים התברר כי היא נמצאת בלידה אקטיבית וצוות הרופאים של בית החולים מסר לה כי היא חייבת בניתוח קיסרי שכן העובר עדיין נמצא במנח רוחבי. הניתוח התנהל באופן תקין והיולדת ילדה את בתה כשהיא בריאה.

על אף שלא נגרמו ליולדת נזקים כלשהם, הגישה היולדת תביעת רלשנות כנגד בית החולים בו ילדה את בתה בטענה כי התגלתה רשלנות רפואית בטיפול הרופאים בה בכך שלא ניסו להפוך את עוברה טרם הפנייתה לניתוח קיסרי. היולדת טענה עוד בתביעתה כי הניתוח הקיסרי בוצע לה על אף היעדר הסכמתה מדעת, שכן לטענתה לא הוסבר לה על ידי מי מרופאי בית החולים מהו "מנח רחבי", מה משמעות המונח וכן לא הוסבר לה הליך ההיפוך.

קיראו בהרחבה על: ניתוח קיסרי

עוד הוסיפה לעניין הליך ההיפוך כי אם היו מבצעים היפוך לעוברה הרי שהסיכויים להצלחתו היו גבוהים וכך היה נמנע ביצוע הניתוח הקיסרי. מנגד טוען בית החולים כי כלל לא התרשל וכי פעל כנדרש במקרה זה. עוד טוען בית החולים כי ההחלטה להמתין עד ליום 30/05/99 הייתה סבירה שכן היה עליהם לקחת בחשבון את העובדה כי העובר יתהפך ללא צורך בנקיטת פעולה מצד הרופאים וכן שקלו את הסיכונים בהליך זה.

לטענת בית החולים לא הייתה ערובה להצלחת ההיפוך כפי שמתארת היולדת, בהדגישם כי גם אילו ההליך היה מצליח הרי שקיים סיכוי כי העובר ישוב למנח רוחבי.

לעניין טענת היולדת כי הניתוח בוצע ללא הסכמתה, טוען בית החולים כי הכל הוסבר ליולדת ועל כן אין הניתוח בוצע ללא הסמכה מדעת של היולדת. חוות דעת מומחים הובאו על ידי שני הצדדים.

במקרה דנן, בית המשפט פסק כי בית החולים לא התרשל כלל. לטענת בית החולים החלטתם של הרופאים שלא לבצע את ההיפוך הייתה מוצדקת בנסיבות העניין וזאת לאור העובדה כי מדובר בהליך אלקטיבי המצריך מומחה המתמחה בביצוע היפוך, וכשיש להתחשב בעובדה היה צורך להמתין ולראות אם העובר יתהפך מעצמו.

לעניין טענת היולדת כי הניתוח בוצע ללא הסכמתה מדעת ולכן הניתוח מהווה פגיעה באוטונומיה שלה, פסק בית המשפט כי תחילה יש להפריד בין השניים.

לעניין היעדר הסכמה מדעת של היולדת- הרי שיש לבדוק מהו המועד שאליו היא מייחסת את היעדר הסכמתה מדעת. לטענת בית המשפט אם הכוונה לכך שהיולדת לא נתנה הסכמתה לביצוע הניתוח הקיסרי ביום 29/05/99 הרי שיש לדחות את טענתה שכן היה ברור לה כי בהיותה בלידה אקטיבית כשהעובר נמצא במנח רוחבי לא עמדה בפניה ברירה אחרת אלא להסכים לניתוח.

אולם אם היעדר הסכמה מדעת של היולדת מתייחסת ליום 27/05/99, בו הגיעה היולדת לראשונה לבית החולים שכן חשה בירידת התנועות העובריות, הרי שלצורך כל ההליכים שבוצעו באותו היום לא היה צורך בהסכמתה מדעת של היולדת.

לכן בית המשפט הגיע למסקנה כי אין רלבנטיות לטענת היעדר ההסכמה מדעת במקרה זה. לעניין טענת הפגיעה באוטונומיה לה טענה היולדת הרי שטענה זו מבוססת על כך כי מבוצע הליך רפואי למטופל וזאת מבלי שקיבל את מלוא המידע לגביו.

במקרה זו טוען בית המשפט לאחר שבדק את גרסאות הצדדים, כי הוא מעדיף את גרסתו של הרופא על פני גרסת היולדת ובעלה. במקרה דנן פסק בית המשפט כי לא מצא כי בית החולים וצוות רופאי בית החולים בו טופלה היולדת התרשלו ודחה את התביעה.
 
לקבלת מידע נוסף לחץ:

רשלנות רפואית בלידה

חובת מתן הסבר מקדים למטופל לפני ניתוח

אם אתה סבור כי נפגעת בשל רשלנות רפואית מומלץ כי תפנה בהקדם לייעוץ אצל עורך דין מנוסה בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית

לקבלת סיוע לחץ - יעוץ משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
הרופאים לא הפנו אותך לניתוח קיסרי במועד? - אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת פיצויים במקרה שנגרמו נזקים...
פגיעה באוטונומיה במהלך טיפול רפואי - סקירה משפטית המסבירה אודות המונח המשפטי פגיעה באוטונומיה, והשלכותיו במקרה של תביעות רשלנות רפואית...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי מאמרים אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח קיסרי

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

27 ביולי 2020

רשלנות רפואית של מרדים בה...

רשלנות רפואית במעקב אחר ילדה לאחר ביצוע ניתוח ובעקבות כך נזק מוחי חמור...

קרא עוד

05 באוגוסט 2020

פיצויי של מיליונים על רשל...

עורך הדין עופר סולר ייצג תובע שנגרם לו נזק חמור בניתוח פריצת דיסק שעבר, ובית המשפט המחוזי פסק לטובתו מיליוני שקלים כפיצויי...

קרא עוד

05 באוגוסט 2020

רשלנות רפואית בניתוח מתיח...

רשלנות בניתוח מתיחת בטן, בשל כך שחובת המנתח לתת הסברים מלאים ומפורטים למטופלת על הסיבוכים הכרוכים בניתוח, לא התממשה.

קרא עוד

05 באוגוסט 2020

נותרו בגופך צלקות לאחר ני...

עו"ד עופר סולר מסביר על מקרים בהם הופעת צלקת בעקבות ניתוח עונה להגדרת רשלנות רפואית ומזכה את המטופל בפיצוי כספי...

קרא עוד

09 באוגוסט 2020

רשלנות בית חולים הובילה ל...

עו"ד עופר סולר מציג לפנינו פסק דין העוסק בשאלת רשלנות בית חולים כרמל בגרימת פקקת ברגלה הימנית של התובעת ודן בפרטי המקרה.

קרא עוד

16 באוגוסט 2020

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

16 באוגוסט 2020

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

20 באוגוסט 2020

חובת היידוע: הרופא חייב ל...

במקרה של לידת ילד או ילדה הנושאים מחלה גנטית תורשתית ובמידה ויתברר כי הרופא שליווה את מעקב ההריון לא הסביר ויידע את ההורים לגבי ה...

קרא עוד

02 בספטמבר 2020

רשלנות במניעת זיהום לאחר ...

תיאור עובדות מקרה של רשלנות בביצוע גרידה וגרימת זיהום אשר הצריך כריתת רחם ואיברים פנימיים, כולל הסברים מה ניתן לעשות במצב כזה.

קרא עוד

02 בספטמבר 2020

רשלנות באבחון גידול סרטני...

תיאור מקרה של תביעה בעילת רשלנות רפואית אשר גרמה למות המנוח כתוצאה מאבחנה מאוחרת של גידול סרטני ממאיר.

קרא עוד

02 בספטמבר 2020

רשלנות רפואית בקביעת מיקו...

עורך דין עופר סולר מסביר האם הטעות בקביעת המקום לניתוח המוח מהווה רשלנות רפואית וכן מה שיעור הפיצוי בגין הפגיעה באוטונומיה.

קרא עוד

02 בספטמבר 2020

אי אבחון חוסר אצבעות בסקי...

סקירה משפטית מקיפה אודות השאלה האם אי גילוי חוסר באצבעות בביצוע סקירת מערכות אצל העובר הינו בגדר רשלנות רפואית.

קרא עוד

07 בספטמבר 2020

האם תשניק בלידה עקב רשלנו...

בחינת מקרה רשלנות בלידה והשאלה האם התגלתה רשלנות בחילוץ עובר מהרחם והאם הסיבה לפיגור השכלי שנגרם לתינוק הינה תשניק בלידה.

קרא עוד

07 בספטמבר 2020

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

13 בספטמבר 2020

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

13 בספטמבר 2020

רשלנות רפואית של אורטופד

תיאור פרטי המקרה והסבר על תביעת רשלנות רפואית שהוגשה בטענה לבחירת טיפול שמרני תחת טיפול ניתוחי אורטופדי...

קרא עוד

13 בספטמבר 2020

נפגעת בזמן ניתוח גב ונגרם...

עו"ד עופר סולר מסביר על רשלנות רפואית בניתוח גב - עברת ניתוח גב ונגרם לך נזק?

קרא עוד

13 בספטמבר 2020

רשלנות באבחון וניתוח גידו...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו הסבר אודות תביעה שהוגשה בגין רשלנות באבחון גידול עצב השמע ובביצוע הניתוח להסרת הגידול...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36