חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן הלידה וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך הלידה. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

רשלנות רפואית בזמן הלידה

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בלידה. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח קיסרי

מחבר: 27/12/2019 14:39

על טענת העדר הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה בנושא ניתוח קיסרי - בכל לידה קיימות שתי אפשרויות ליילוד – לידה נרתיקית "רגילה ולידה קיסרית באמצעות ניתוח. כיום לידה בניתוח קיסרי הינו הליך רפואי מקובל ושכיח. שיעור היולדות בניתוח קיסרי עומד כיום על כ- 15-25 נשים ל-100 יולדות.

יחד עם זאת, הרופאים גם כיום מעדיפים כי הלידה תתבצע בצורה טבעית ולא בניתוח קיסרי אשר אינו נטול סיבוכים.

באילו מקרים מקובל ומומלץ לבצע ניתוח קיסרי?

1.    שילית פתח
2.    היפרדות שיליה
3.    קרע ברחם
4.    מצג עכוז/ רחבי
5.    מצוקת עובר
6.    צניחת חבל הטבור

7.    עצירת לידה
8.    ראש גדול
9.    לחץ דם גבוה
10.  תאומים ושלישיות
11.  פגמים מולדים

פסק הדין בעניין ת.א 10643/06 דן בשאלת רשלנות בית החולים אשר לטענת היולדת (התובעת) התרשלו בכך שלא ביצעו לה ניתוח קיסרי.

במקרה דנן, ביום 27/05/99 היולדת פנתה לבית החולים כשהיא בשבוע ה-40 להריונה כיוון שחשה ירידות בתנועות העובר. היולדת שהתקבלה בחדר הלידה נבדקה על ידי רופא מטעם בית החולים. בבדיקה שנערכה לה, מסר הרופא ליולדת כי העובר נמצא במנח רוחבי (כלומר העובר שכב לרוחב במקום לאורך). עוד הוסיף הרופא כי יתר הבדיקות הינן תקינות אך עליה לשוב לבית החולים ביום 30/05/99.

ביום 29/05/99 שבה היולדת לבית החולים כשהיא חשה בצירים. כשהיא הגיעה לבית החולים התברר כי היא נמצאת בלידה אקטיבית וצוות הרופאים של בית החולים מסר לה כי היא חייבת בניתוח קיסרי שכן העובר עדיין נמצא במנח רוחבי. הניתוח התנהל באופן תקין והיולדת ילדה את בתה כשהיא בריאה.

על אף שלא נגרמו ליולדת נזקים כלשהם, הגישה היולדת תביעת רלשנות כנגד בית החולים בו ילדה את בתה בטענה כי התגלתה רשלנות רפואית בטיפול הרופאים בה בכך שלא ניסו להפוך את עוברה טרם הפנייתה לניתוח קיסרי. היולדת טענה עוד בתביעתה כי הניתוח הקיסרי בוצע לה על אף היעדר הסכמתה מדעת, שכן לטענתה לא הוסבר לה על ידי מי מרופאי בית החולים מהו "מנח רחבי", מה משמעות המונח וכן לא הוסבר לה הליך ההיפוך.

קיראו בהרחבה על: ניתוח קיסרי

עוד הוסיפה לעניין הליך ההיפוך כי אם היו מבצעים היפוך לעוברה הרי שהסיכויים להצלחתו היו גבוהים וכך היה נמנע ביצוע הניתוח הקיסרי. מנגד טוען בית החולים כי כלל לא התרשל וכי פעל כנדרש במקרה זה. עוד טוען בית החולים כי ההחלטה להמתין עד ליום 30/05/99 הייתה סבירה שכן היה עליהם לקחת בחשבון את העובדה כי העובר יתהפך ללא צורך בנקיטת פעולה מצד הרופאים וכן שקלו את הסיכונים בהליך זה.

לטענת בית החולים לא הייתה ערובה להצלחת ההיפוך כפי שמתארת היולדת, בהדגישם כי גם אילו ההליך היה מצליח הרי שקיים סיכוי כי העובר ישוב למנח רוחבי.

לעניין טענת היולדת כי הניתוח בוצע ללא הסכמתה, טוען בית החולים כי הכל הוסבר ליולדת ועל כן אין הניתוח בוצע ללא הסמכה מדעת של היולדת. חוות דעת מומחים הובאו על ידי שני הצדדים.

במקרה דנן, בית המשפט פסק כי בית החולים לא התרשל כלל. לטענת בית החולים החלטתם של הרופאים שלא לבצע את ההיפוך הייתה מוצדקת בנסיבות העניין וזאת לאור העובדה כי מדובר בהליך אלקטיבי המצריך מומחה המתמחה בביצוע היפוך, וכשיש להתחשב בעובדה היה צורך להמתין ולראות אם העובר יתהפך מעצמו.

לעניין טענת היולדת כי הניתוח בוצע ללא הסכמתה מדעת ולכן הניתוח מהווה פגיעה באוטונומיה שלה, פסק בית המשפט כי תחילה יש להפריד בין השניים.

לעניין היעדר הסכמה מדעת של היולדת- הרי שיש לבדוק מהו המועד שאליו היא מייחסת את היעדר הסכמתה מדעת. לטענת בית המשפט אם הכוונה לכך שהיולדת לא נתנה הסכמתה לביצוע הניתוח הקיסרי ביום 29/05/99 הרי שיש לדחות את טענתה שכן היה ברור לה כי בהיותה בלידה אקטיבית כשהעובר נמצא במנח רוחבי לא עמדה בפניה ברירה אחרת אלא להסכים לניתוח.

אולם אם היעדר הסכמה מדעת של היולדת מתייחסת ליום 27/05/99, בו הגיעה היולדת לראשונה לבית החולים שכן חשה בירידת התנועות העובריות, הרי שלצורך כל ההליכים שבוצעו באותו היום לא היה צורך בהסכמתה מדעת של היולדת.

לכן בית המשפט הגיע למסקנה כי אין רלבנטיות לטענת היעדר ההסכמה מדעת במקרה זה. לעניין טענת הפגיעה באוטונומיה לה טענה היולדת הרי שטענה זו מבוססת על כך כי מבוצע הליך רפואי למטופל וזאת מבלי שקיבל את מלוא המידע לגביו.

במקרה זו טוען בית המשפט לאחר שבדק את גרסאות הצדדים, כי הוא מעדיף את גרסתו של הרופא על פני גרסת היולדת ובעלה. במקרה דנן פסק בית המשפט כי לא מצא כי בית החולים וצוות רופאי בית החולים בו טופלה היולדת התרשלו ודחה את התביעה.
 
לקבלת מידע נוסף לחץ:

רשלנות רפואית בלידה

חובת מתן הסבר מקדים למטופל לפני ניתוח

אם אתה סבור כי נפגעת בשל רשלנות רפואית מומלץ כי תפנה בהקדם לייעוץ אצל עורך דין מנוסה בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית

לקבלת סיוע לחץ - יעוץ משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
חובת הגילוי של רופא מטפל ומשמעותה מבחינת המטופל - כל מטופל המגיע לרופא בכל מסגרת רפואית, בין אם בקופת חולים ו/או בבית החולים, צריך לשמוע ולקבל מהרופא את כל המידע אודות הטיפול המיועד, סיכויי הצלחתו והטיפולים האלטרנטיביים שקיימים. מה קורה עם הרופא לא סיפר ומסר לחולה את כל המידע?
הרופאים לא הפנו אותך לניתוח קיסרי במועד? - אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת פיצויים במקרה שנגרמו נזקים...
פגיעה באוטונומיה במהלך טיפול רפואי - סקירה משפטית המסבירה אודות המונח המשפטי פגיעה באוטונומיה, והשלכותיו במקרה של תביעות רשלנות רפואית...
חוק זכויות החולה - פרשנות משפטית - הסבר ופרשנות משפטית לגבי החוק שנועד להגן על זכויותיו הבסיסיות של כל אחד מאזרחי ישראל, בכל הנוגע לקבלת טיפול רפואי...
כאב וסבל - ראש נזק בתביעות רשלנות רפואית - אחד מראשי הנזק הנפוצים ביותר בתביעות המוגשות בעילת רשלנות רפואית נועד לפיצוי בגין כאב וסבל שנגרמו לנפגע...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מאמרים אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח קיסרי

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

30 בדצמבר 2019

עברת טיפול אורטודנטי ונגר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרה של רשלנות חמורה בטיפול אורטודונטי וקבלת פיצויי עתק...

קרא עוד

30 בדצמבר 2019

פיצויי של מיליונים על רשל...

עורך הדין עופר סולר ייצג תובע שנגרם לו נזק חמור בניתוח פריצת דיסק שעבר, ובית המשפט המחוזי פסק לטובתו מיליוני שקלים כפיצויי...

קרא עוד

07 בינואר 2020

רשלנות באבחון נגע סרטני מ...

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצויים של מאות אלפי שקלים בשל רשלנות רפואית חמורה באבחון נגע סרטני ממאיר בגופו של אדם!

קרא עוד

12 בינואר 2020

הגשת תביעה בגלל רשלנות רפ...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרים של רשלנות רפואית בהריון ופגיעה משמעותית בעובר ובאם ההריונית...

קרא עוד

12 בינואר 2020

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

12 בינואר 2020

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית: המשרד המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה עומד לרשותך!

קרא עוד

19 בינואר 2020

הרופא לא אבחן מום בלב העו...

משרדנו הגיש כמה תביעות פיצויים גדולות בשל רשלנות רפואית, שהובילה ללידת תינוק עם מום לבבי נדיר ונכות קשה! אם נולד לך ילד/ה עם מום ...

קרא עוד

20 בינואר 2020

אודות עורך דין עופר סולר

הכירו את הניסיון המקצועי של עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל שעוסקים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית...

קרא עוד

23 בינואר 2020

מידע מקיף בנושא רשלנות רפ...

עו"ד סולר וקפלינסקי מתמחים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית למעלה מ-19 שנה וישמחו לעמוד לצדך בדרך לבירור זכויותיך והגשת תביעת פיצו...

קרא עוד

03 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון - יי...

בדיקה ואבחון רשלניים - כיצד יש לפעול על מנת להגיש תביעה ברשלנות רפואית...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

כיצד ניתן להוכיח רשלנות ר...

פסק דין אשר מבהיר את הסוגיה ומסייע להורים להבין האם במקרה שלהם יש עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה וכיתד ניתן להוכיחה.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

טעויות ואיחור בזיהוי ואבח...

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מתי ולמה עלולות להתרחש טעויות שמובלות לאיחור בזיהוי ואבחון של סרטן השד...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בטיפול במחל...

עו"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מה היקף חובת ההסבר המוטלת על רופאים כשמדובר במחלת בירגר בה הפסקת העישון חיונית.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח עלולה לגרום למוות כפי שיוסבר במקרה לדוגמא אצל ילדה שמתה בעקבות אבחון מאוחר של המחלה...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון היפר...

רשלנות רפואית באבחון הפרדות רשתית - האם איחור באבחון היפרדות רשתית הינו רשלנות רפואית?

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח השתל...

עו"ד סולר וקפלינסקי מסבירים על רשלנות רפואית בניתוח השתלת קרנית ומהי חובת מתן הסבר לפני הניתוח המוטלת על מנתח בתחום העיניים.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח אורט...

עוה"ד סולר וקפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא לפסק דין שעוסק ברשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח אורטופדי אצל ילד...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36