חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן הלידה וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

עורך הדין עופר סולר מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך הלידה. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

רשלנות רפואית בזמן הלידה

עורך הדין עופר סולר מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך הלידה. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח קיסרי

מחבר: 27/12/2019 14:39

על טענת העדר הסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה בנושא ניתוח קיסרי - בכל לידה קיימות שתי אפשרויות ליילוד – לידה נרתיקית "רגילה ולידה קיסרית באמצעות ניתוח. כיום לידה בניתוח קיסרי הינו הליך רפואי מקובל ושכיח. שיעור היולדות בניתוח קיסרי עומד כיום על כ- 15-25 נשים ל-100 יולדות.

יחד עם זאת, הרופאים גם כיום מעדיפים כי הלידה תתבצע בצורה טבעית ולא בניתוח קיסרי אשר אינו נטול סיבוכים.

באילו מקרים מקובל ומומלץ לבצע ניתוח קיסרי?

1.    שילית פתח
2.    היפרדות שיליה
3.    קרע ברחם
4.    מצג עכוז/ רחבי
5.    מצוקת עובר
6.    צניחת חבל הטבור

7.    עצירת לידה
8.    ראש גדול
9.    לחץ דם גבוה
10.  תאומים ושלישיות
11.  פגמים מולדים

פסק הדין בעניין ת.א 10643/06 דן בשאלת רשלנות בית החולים אשר לטענת היולדת (התובעת) התרשלו בכך שלא ביצעו לה ניתוח קיסרי.

במקרה דנן, ביום 27/05/99 היולדת פנתה לבית החולים כשהיא בשבוע ה-40 להריונה כיוון שחשה ירידות בתנועות העובר. היולדת שהתקבלה בחדר הלידה נבדקה על ידי רופא מטעם בית החולים. בבדיקה שנערכה לה, מסר הרופא ליולדת כי העובר נמצא במנח רוחבי (כלומר העובר שכב לרוחב במקום לאורך). עוד הוסיף הרופא כי יתר הבדיקות הינן תקינות אך עליה לשוב לבית החולים ביום 30/05/99.

ביום 29/05/99 שבה היולדת לבית החולים כשהיא חשה בצירים. כשהיא הגיעה לבית החולים התברר כי היא נמצאת בלידה אקטיבית וצוות הרופאים של בית החולים מסר לה כי היא חייבת בניתוח קיסרי שכן העובר עדיין נמצא במנח רוחבי. הניתוח התנהל באופן תקין והיולדת ילדה את בתה כשהיא בריאה.

על אף שלא נגרמו ליולדת נזקים כלשהם, הגישה היולדת תביעת רלשנות כנגד בית החולים בו ילדה את בתה בטענה כי התגלתה רשלנות רפואית בטיפול הרופאים בה בכך שלא ניסו להפוך את עוברה טרם הפנייתה לניתוח קיסרי. היולדת טענה עוד בתביעתה כי הניתוח הקיסרי בוצע לה על אף היעדר הסכמתה מדעת, שכן לטענתה לא הוסבר לה על ידי מי מרופאי בית החולים מהו "מנח רחבי", מה משמעות המונח וכן לא הוסבר לה הליך ההיפוך.

קיראו בהרחבה על: ניתוח קיסרי

עוד הוסיפה לעניין הליך ההיפוך כי אם היו מבצעים היפוך לעוברה הרי שהסיכויים להצלחתו היו גבוהים וכך היה נמנע ביצוע הניתוח הקיסרי. מנגד טוען בית החולים כי כלל לא התרשל וכי פעל כנדרש במקרה זה. עוד טוען בית החולים כי ההחלטה להמתין עד ליום 30/05/99 הייתה סבירה שכן היה עליהם לקחת בחשבון את העובדה כי העובר יתהפך ללא צורך בנקיטת פעולה מצד הרופאים וכן שקלו את הסיכונים בהליך זה.

לטענת בית החולים לא הייתה ערובה להצלחת ההיפוך כפי שמתארת היולדת, בהדגישם כי גם אילו ההליך היה מצליח הרי שקיים סיכוי כי העובר ישוב למנח רוחבי.

לעניין טענת היולדת כי הניתוח בוצע ללא הסכמתה, טוען בית החולים כי הכל הוסבר ליולדת ועל כן אין הניתוח בוצע ללא הסמכה מדעת של היולדת. חוות דעת מומחים הובאו על ידי שני הצדדים.

במקרה דנן, בית המשפט פסק כי בית החולים לא התרשל כלל. לטענת בית החולים החלטתם של הרופאים שלא לבצע את ההיפוך הייתה מוצדקת בנסיבות העניין וזאת לאור העובדה כי מדובר בהליך אלקטיבי המצריך מומחה המתמחה בביצוע היפוך, וכשיש להתחשב בעובדה היה צורך להמתין ולראות אם העובר יתהפך מעצמו.

לעניין טענת היולדת כי הניתוח בוצע ללא הסכמתה מדעת ולכן הניתוח מהווה פגיעה באוטונומיה שלה, פסק בית המשפט כי תחילה יש להפריד בין השניים.

לעניין היעדר הסכמה מדעת של היולדת- הרי שיש לבדוק מהו המועד שאליו היא מייחסת את היעדר הסכמתה מדעת. לטענת בית המשפט אם הכוונה לכך שהיולדת לא נתנה הסכמתה לביצוע הניתוח הקיסרי ביום 29/05/99 הרי שיש לדחות את טענתה שכן היה ברור לה כי בהיותה בלידה אקטיבית כשהעובר נמצא במנח רוחבי לא עמדה בפניה ברירה אחרת אלא להסכים לניתוח.

אולם אם היעדר הסכמה מדעת של היולדת מתייחסת ליום 27/05/99, בו הגיעה היולדת לראשונה לבית החולים שכן חשה בירידת התנועות העובריות, הרי שלצורך כל ההליכים שבוצעו באותו היום לא היה צורך בהסכמתה מדעת של היולדת.

לכן בית המשפט הגיע למסקנה כי אין רלבנטיות לטענת היעדר ההסכמה מדעת במקרה זה. לעניין טענת הפגיעה באוטונומיה לה טענה היולדת הרי שטענה זו מבוססת על כך כי מבוצע הליך רפואי למטופל וזאת מבלי שקיבל את מלוא המידע לגביו.

במקרה זו טוען בית המשפט לאחר שבדק את גרסאות הצדדים, כי הוא מעדיף את גרסתו של הרופא על פני גרסת היולדת ובעלה. במקרה דנן פסק בית המשפט כי לא מצא כי בית החולים וצוות רופאי בית החולים בו טופלה היולדת התרשלו ודחה את התביעה.
 
לקבלת מידע נוסף לחץ:

רשלנות רפואית בלידה

חובת מתן הסבר מקדים למטופל לפני ניתוח

אם אתה סבור כי נפגעת בשל רשלנות רפואית מומלץ כי תפנה בהקדם לייעוץ אצל עורך דין מנוסה בתחום נזקי גוף ורשלנות רפואית

לקבלת סיוע לחץ - יעוץ משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
הרופאים לא הפנו אותך לניתוח קיסרי במועד? - אי הפניה לביצוע ניתוח קיסרי או איחור בהפניה לניתוח קיסרי כעילה אפשרית להגשת תביעת פיצויים במקרה שנגרמו נזקים...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: עופר סולר מאמרים אי קבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח קיסרי

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24