חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורך הדין עופר סולר, עם מעל 20 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורך הדין עופר סולר, עם מעל 20 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

פיצויים עקב תאונת דרכים פגיעת ראש קשה

מחבר: 22/12/2019 17:08

בעת דיון על שיעור הנזק שנגרם בפגיעה עקב תאונת דרכים נעזר בית המשפט במומחים רפואיים הממונים על ידו לשם הערכת הנזק והנכות עקב התאונה. בחלק מן המקרים יכול אף בית המשפט להתרשם בעצמו מן הפגיעה כמו לשמלש במקרה של צלקות שנותרו בעקבות התאונה.

במקרה של פגיעת ראש עקב תאונת דרכים המצב מורכב במיוחד. הראש הינו האיבר המרכזי בגוף שאם וכאשר הוא נחבל וניזוק, ההשלכות אינן רק על מראהו החיצוני או על מכלול תפקודי המוח או האיברים הקבועים בו כגון עיניים פה, אף לסתות ואוזניים, אלא ישנן השלכות על ההתנהגויות השונות של אותו אדם, מצבי רוחו, הלך מחשבתו ורגשותיו ותפקודו.

קשה לפיכך גם למומחים הרפואיים לעיתים לאמוד את השיעור האמיתי של הנזק בהווה ובעתיד.

פגיעת ראש עקב תאונת דרכים -  סקירת פסק דין

לעניין זה נדרש בית משפט המחוזי בירושלים, בתיק 5227/03 נתי ניסים נ' שוויקי סמעאן וקרנית - הקרן לפיצוי לנפגעי תאונות דרכים.

התובע היה בחור צעיר בעת שעלה עם חברו לרכב בו נהג החבר, הנתבע אף הוא בתיק זה, ולא היה ביטוח חובה לרכב. למרבה הצער הרכב היה מעורב בתאונת דרכים והתובע היה הנפגע העיקרי.

התובע ספג בתאונה פגיעת ראש קשה מאוד ובעקבותיה עבר תהליך שיקום ארוך שבמהלכו מצבו הדרדר מכל הבחינות.

התובע טען בפני בית המשפט כי הוא סובל בשל פגיעתו בתאונת הדרכים משתי נכויות שונות, שמקורן אחד:

האחת נכות פסיכיאטרית והשנייה נכות נוירולוגית, כאשר שתי הנכויות נובעות מהנזק לראשו בזמן התאונה.

הנתבעת לעומת זאת טענה, כי יש חפיפה בין הנכות הפסיכיאטרית שנקבעה לבין הנכות הנוירולוגית שנקבעה היות ששתיהן הושתתו על אותה תקנות בתקנות הביטוח הלאומי.

בית המשפט נדרש לפיכך למספר סוגיות העולות כתוצאה מהפגיעה בראש:

כיצד יש לאבחן את נכותם התפקודית של נפגעי הראש? על פי איזה סעיף ליקוי יש לקבוע נכות זו? מהי האבחנה שבין הפגיעה הנוירולוגית קוגנטיבית, לפגיעה נפשית? ואימתי תיווצר חבות של הפוגע בגין נכות קודמת לאור עקרון הגולגולת הדקה?

בית המשפט קבע כי בפגיעות ראש קשה לאבחן בין מאפייני פגיעה נוירולוגית לבין פגיעה נפשית. בפסיקה הנשענת על חוות דעת של מומחים רפואיים בתחום, נמתח גבול בין פגיעה נוירולוגית לנפשית באופן שבו הפגיעה הנוירולוגית נובעת מהפגיעה האורגנית, ואילו הפגיעה הנפשית מיוחסת למצבו הריגשי של הנפגע.

בבואו לקבוע את שיעור הנכות הצמיתה לנפגע, מתיחס בית המשפט ל"עקרון הגולגולת הדקה". עקרון זה קובע כי כשתוצאת נזק גדולה מזו הצפויה והסבירה נוכח פגיעה כלשהי אצל אדם ממוצע, אולם מוכח כי הנזק הינו אכן תוצאה של התאונה על הרקע הפיזי או הנפשי המייחדים את התובע, אזי על המזיק לפצות את הניזוק במלוא הנזק.

כלומר גם אם הנזק שאירע עקב התאונה אצל הנפגע הינו גדול במיוחד מהצפוי והרגיל וזאת בשל נתוניו המיוחדים של הנפגע עדיין על הנתבע לפצות את הנפגע על מלוא הנזק שנגרם לו.  

בפסק הדין, דעת מומחית מטעם בית המשפט לעניין, קבעה כי שיעור הנכות הנוירולוגית/פסיכיאטרית לנפגע עומד על 70% לצמיתות, כאשר  15% מתוכם התקיימו עוד לפני התאונה לתאונה. כלומר, בעקבות תאונת הדרכים נוצרה לנפגע נכות בשיעור של 55% .

לאחר בדיקה מדוקדקת שערך בית המשפט ולאור ממצאי מבדקים קוגנטיביים שנערכו לנפגע טרם התאונה, והשוואתם לממצאי מבדקים כאלו שנערכו לאחר התאונה, קבע בית המשפט כי במקרה הזה אין מקום להחיל את עקרון הגולגולת הדקה וכי מתקבלת קביעתה של המומחית בעניין שיעור הנכות שנקבע.

מומחים שונים הגדירו איש בתחומו את שיעור הנכות הצמיתה שנגרמה לתובע בעקבות התאונה, בתחומי הפלסטיקה, האורטופדיה וכו' ולאור כל חוות הדעת והאומדנים קבע לבסוף בית המשפט שיעור נכות צמיתה של 62.7%.

כמו כן הכיר בית המשפט ב-368 ימי אשפוז, לרבות אשפוז יום, ולבסוף דן בית המשפט בנושא הנכות התפקודית. במקרים של פגיעת ראש נוכח מורכבות הפגיעה ומשמעותה, יתכן שהנכות התפקודית חורגת מהנכות הרפואית.

במקרה שלפנינו נקבע על ידי בית המשפט כי שיעור הנכות התפקודית עקב תאונת הדרכים הינו 70%.

לאחר קביעת סוגי הנכות ושיעוריהן, עבר בית המשפט לקביעת גובה הפיצויים בגין ראשי הנזק הבאים:
 

  • פיצוי בגין אובדן השתכרות בעבר- 282,666 ש"ח
  • פיצוי בגין אובדן הכנסה עתידית – 1,363,826 ש"ח
  • פיצוי בגין פנסיה – 132,136 ש"ח
  • פיצוי בגין עזרה – 1,320,204 ש"ח
  • פיצוי בגין שיחות טלפון עודפות- 25,000 ש"ח
  • פיצוי בגין ניידות- 450,000 ש"ח
  • פיצוי בגין טיפולים רפואיים ותרופות- 250000 ש"ח
  • פיצוי בגין הצלקת- 12000 ש"ח
  • פיצוי בגין כאב וסבל-200,475 ש"ח

סך הפיצוי אשר נפסק לתובע עקב פגיעתו בתאונת הדרכים עמד על סכום של 4,036,307 ש"ח.

אדם שנפגע עקב תאונת דרכים ונגרם לו נזק גוף צריך לפנות ללא דיחוי אל עורך דין הבקי בתחום נזקי גוף ובנושא תאונות דרכים. עורך הדין יאסוף את כל החומר הרלוונטי לתאונה וכן את כל התיעוד הרפואי מרגע התאונה והלאה, ויוועץ במומחים בתחומים הרלוונטיים ואז יכוון את הנפדע שלו לגבי המשך הליך התביעה.

למידע נוסף בנושא תאונות דרכים לחץ: תאונת אופנוע

לקבלת סיוע משפטי בנושא תאונות דרכים ליחצו: יעוץ משפטי

קיראו על: רשלנות רפואית בזמן ניתוח ראש - נוירוכירורגיה

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: עופר סולר נזקי גוף תאונות דרכים מאמרים פיצויים עקב תאונת דרכים פגיעת ראש קשה

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24