חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן ההריון וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בהריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

רשלנות רפואית בסקירת מערכות

מחבר: 16/04/2020 14:23

הריון הוא בשורה משמחת להורים הנרגשים וגם למשפחה המורחבת. הגם שהריון נוצר בדרך הטבע ומשקף את דרך הטבע, לעיתים גם במה שנדמה לנו כתהליך פשוט, טבעי אשר מתרחש בכל רגע נתון, בכל רחבי העולם, ללא מאמץ מיוחד שמושקע בו, לכאורה מעצמו - לעיתים מתרחשות תקלות.

נתברכנו בזכות לחיות בתקופה מודרנית, בעולם מודרני ובמדינה נאורה ומתקדמת ברמה המקצועית, הטכנולוגית והרפואית שלה ויחד עם זאת ואולי בניגוד לעובדות אלו, עדיין נולדים תינוקות עם מומים.

ישנם הריונות המוגדרים כהריונות בסיכון גבוה. הריונות אלו נבדקים לעיתים תכופות יותר, בבדיקות מורכבות יותר והאם נתונה לביקורת רפואית אשר כל מטרתה לשמור על בריאות האם ובריאות ושלמות התינוק.

בהריונות הרגילים, הבריאים, ניתנת ההגדרה "הריון בסיכון נמוך". מעצם ההגדרה עולה צורך מופחת בהיקף הבדיקות ובמהות הבדיקות. הן פחות מחפשות פגמים ויותר נוטות להאמין כי הטבע יעשה את שלו באופן הטוב ביותר והרפואה רק תפקח על תהליכים כללים בהריון, כאשר אם אין אינדיקציה לחריגות בנתוני הבדיקה, הנחת היסוד נשארת על כנה, קרי, הכל בסדר.

אבל מה קורה כאשר הריון אשר הוגדר כהריון בסיכון נמוך מסתיים בלידת תינוק בעל מום מהותי? האם ניתן לקבוע כי הגורם המטפל חב בפיצוי בגין הנזק בשל רשלנות רפואית?

הזכות להיוולד ללא מום

מקרה כזה הובא לפני בית המשפט המחוזי בירושלים בהליך ת"א 8208/06 סבגיאן נ' מכבי שירותי בריאות.

התובע 1 נולד עם מום בעצמות ידיו. תובעת 2, אמו, הייתה בהריון שלו בהיותה בת 34, הריונה הוגדר כהריון בסיכון נמוך והיא עברה את הבדיקות השיגרתיות, לרבות אולטרסאונד ובדיקת סקירת מערכות במהלך הריונה התקין ולכאורה הכל היה תקין.

טענת התובעים הינה שכתוצאה של רשלנות רפואית בביצוע בדיקת האולטרסאונד אשר במסגרתה לא אותרו המומים בזמן, או כתוצאה מרשלנות הרופאים ליידע את התובעת 2 בכך שהבדיקות שנערכו לה אינן מקיפות ויש ביכולתה לבצע בדיקות מקיפות על חשבונה, נולד נתבע מספר 1 עם מום אשר מקשה ויקשה עליו לחיות וגורם לו לחיות חיים פגומים.

טענת הנתבעים הייתה כי האם ידעה על קיומן של בדיקות כאלו משיחות עם חברות וכי גם לו הייתה מגלה בזמן את המומים, אפשר שוועדה להפסקת הריון כלל לא הייתה מאשרת את הפסקת ההריון.

באשר לסקירת המערכות הסטנדרטית שמבוצעת במסגרת רפואה ציבורית גלוי וידוע כי הסקירה אינה יורדת לפרטים ועל אף טופס המידע שקיבלה תובעת 2, מצויינת בפניה האפשרות לגשת לבדיקה פרטית.

בית המשפט בהכרעתו קבע כי חובה על רופא לומר למטופלת כי יש באפשרותה לעבור בדיקות נוספות, תמורת תשלום במסגרת פרטית אשר יתכן ובהן ניתן לגלות מומים שלא ניתן לגלותם בסקירה רגילה. חובה זו מוצאת ביטויה גם בציון דברי ההסבר על גבי כרטסת הלקוחה. משלא נמצא תיעוד רפואי המעיד על הסבר שניתן לתובעת, חזקה כי הוא לא ניתן.

לגבי העובדה כי ידעה התובעת על קיומן של בדיקות אלו מחברות, אין הדבר פוטר את הרופא המטפל מחובתו כלפיה ליידע אותה בעצמו.

לגבי החלטת הוועדה להפסקת הריון, קבע בית המשפט שגם אם וועדה אחת לא הייתה מאשרת הפלה בשלב מתקדם של ההיריון, הרי שוועדה אחרת יכלה כן לאשר.

עדיין סברות מסוג אלה אינן פוטרות את הנתבעת מאחריותה ליידע ולספר לתובעת על האופציות הנוספות הרלוונטיות לגביה במסגרת הרפואה הציבורית וברפואה פרטית.

בית המשפט קבע כי הנתבעת התרשלה בטיפולה באם ומכאן שעליה לפצות את התובעים.

בית המשפט פסק לתובע פיצויים בסכום קרוב למיליון וחצי ש"ח בגין אובדן כושר השתכרות, עזרת אחרים, הוצאות רפואיות והוצאות נסיעה מוגברות.

בכל מקרה שבו נולד תינוק בעל מום, או שמתגלה מום לאחר הלידה, יש לפנות מיד וללא דיחוי לעזרת עורך דין הבקיא בדיני נזיקין ועוסק בתביעות בגין רשלנות רפואית.

עורך דין אשר מיומן בתביעות מסוג רשלנות רפואית יבחן את החומר הרפואי אשר יימסר לו על ידי הלקוח ויוכל לומר אם יש מקום להמשך בירור לגבי תביעת רשלנות רפואית.

לאחר איסוף כל התיעוד הרפואי יפנה עורך הדין אל מומחה רפואי מתאים אשר יבדוק את נסיבות המקרה ויערוך חוות דעת רפואית לביסוס התביעה.

עורכי הדין שלנו עונים על שאלות נפוצות בנושא

באתרנו ניתן למצוא אלפי סקירות רפואיות ומשפטיות שכתבו מומחים רפואיים ועורכי דין על סמך ניסיון פרקטי בטיפול וייצוג נפגעי רשלנות רפואית.
 
עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל תביעת רשלנות רפואית, כמובן בכל מקרה לגופו.
 
לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית בסקירת מערכות והזכויות המגיעות לכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות במעקב ההריון.

נולד לנו ילד עם מום לב קשה בשם AVSD. לא ברור לי איך לא ראו את המום בהריון למרות שעשיתי שתי סקירות מערכות, יש עילה לתביעת רשלנות רפואית נגד הרופא שעשה את הסקירות?

מום לב מסוג AVSD - Atrioventricular septal defect אמור להראות בסקירת מערכות של העובר בה בודקים בין היתר את ארבעת מדורי הלב. במום זה יש למעשה חור בין שתי עליות הלב ובין שני החדרים ולכן לא נראים 4 מדורי לב נפרדים בסקירת המערכות. לא תמיד המום נראה באופן ברור בסקירת המערכות אולם אם הרופא הסוקר לא רואה היטב את ארבעת מדורי הלב עליו להפנות את האישה לבדיקת אקו לב עובר בה מודגם באופן ברור לב העובר ומנסים לשלול מומי לב של העובר.

ככל שנולד תינוק אשר סובל ממום לב מולד מסוג AVSD כדאי בהחלט להתייעץ עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית על מנת להבין האם יש עילה לתביעה ולשמור את הדיסקים של סקירות המערכות אם קיבלתם כאלו.

במהלך ההריון עברתי שתי סקירות מערכות שנאמר לי שהיו תקינות, שנה וחצי לאחר הלידה התברר שלילד שלנו יש בעיה מולדת במוח - חוסר של הקורפוס קלוזום.  האם ניתן היה לראות את הבעיה בסקירות המערכות? יש עילה לתבוע? 

חוסר של הקורפוס קלוזום (חוסר של הקורה המוחית) המוכר בספרות הרפואית כ-Agenesis of corpus callosum, אגנזיס של הקורפוס קלוזום, הינו מום מוחי מולד בו המבנה המוחי של הקורה אשר מחברת את שני חלקי המוח הימני והשמאלי אינה מתפתחת כלל.

בסקירות מערכות בהריון אשר מתבצעות במסגרת ציבורית כמו בקופת חולים, הרופא הסוקר אינו מחויב להדגים את הקורפוס קלוזום בסקירה, אך כאשר מבנה מוחי זה חסר בדרך כלל יש סימנים עקיפים אשר מרמזים על כך שאמורים להראות בסקירה כמו הרחבה של חדרי המוח. בסקירות שנערכות באופן פרטי הרופאים הסוקרים לרוב בודקים גם את תקינותו של הקורפוס קלוזום ומציינים זאת בדוח הסקירה.
 
בכל מקרה בו מתברר לאחר הלידה כי הילד סובל מחוסר של הקורפוס קלוזום כדאי ורצוי לערוך ייעוץ עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית להערכה האם הייתה התרשלות בביצוע סקירת במערכות בהריון. ככל שקיבלתם דיסק המתעד את הסקירה כדאי לשמור אותו היטב כי הוא יכול לסייע בביסוס טענת התרשלות בסקירה.

נולד לנו ילד שאובחן עם כמה מומים מולדים והוא הוגדר כסובל מתסמונת VACTERL. לדעתי היו צריכים לראות לפחות חלק מהבעיות בסקירות מערכות שעשיתי בהריון ולתת לנו אפשרות להחליט אם לעשות הפלה, האם אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית?

תסמונת VACTERL המוכרת גם כתסמונת וקטר, הינה תיאור של צבר מומים מולדים אשר נוטים להופיע ביחד בילוד. לא כל המומים מופיעים תמיד בכל המקרים ויתכנו התבטאויות שונות ודרגת חומרה שונה של כל מום בכל מקרה. 
 
המומים השכיחים הינם מום בחוליות עמוד השדרה של העובר, מומים של האנוס והרקטום כמו למשל איטמות פי טבעת, מומי לב כמו ASD ו-VSD, מומים בקנה הנשימה ובוושט שאחד הנפוצים בהם הוא פיסטולה (חיבור) בין קנה הנשימה לוושט, מומים בכליות כמו אי היווצרות של כליה אחת או שתים או פגמים במבנה שלהן, מומים בהיווצרות הגפיים והאצבעות, מומים בדופן הבטן, באברי המין או בסרעפת וכן פגיעה בגדילת העובר.

מרבית העוברים הלוקים בתסמונת זו הינם במשקל קטן מהרגיל.  
 
המדובר ברשימה ארוכה של מומים אשר כאמור יכול להיות מקבץ של רק חלק מהם בעובר ורמת החומרה של כל מום יכולה להיות מאוד שונה מילוד לילוד.
 
חלק מהמומים של התסמונת קשה למדי לאתר בסקירת מערכות כמו למשל איטמות פי טבעת או פיסטולה בין הוושט לקנה הנשימה, אולם יתכנו כאמור מומים אשר ניתן לזהותם בסבירות גבוהה בסקירת מערכות כמו מומי לב משמעותיים, חוסר בכליה או קיצור משמעותי בגפה. כאשר מזוהה מום אחד מתוך רשימה זו על הרופא העוקב אחר ההריון להפנות את האישה לסקירה מכוונת המיועדת לשלול מומים נוספים וכן לאקו לב עובר. 
 
במקרה של תינוק אשר נולד עם תסמונת VACTERL כדאי לערוך ייעוץ עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית כדי להעריך אם ניתן היה לאתר את התסמונת בהריון.

לאחר הריון תקין בו עשיתי שתי סקירות נולד לי בן עם מום מוחי מסוג ליזנצפלי, המום גורם לפיגור שכלי ועוד בעיות, הבנתי שבמקרה שלו כנראה ניתן היה לאתר סימנים למום אם היו עושים סקירת מערכות שלישית בין שבוע 20 ל-34. אף אחד לא הסביר לי בהריון שניתן וצריך לעשות סקירה נוספת, אפשר להגיש תביעה?

יש לא מעט מומים בעובר שקל יותר לזהות אותם דווקא בסקירה לקראת סוף ההיריון, סקירה שלישית המתבצעת בין השבועות 30 ל-34. סקירה זו חשובה במיוחד לזיהוי חלק ממומי המוח שמתפתחים ונראים רק בסוף ההיריון.

המום המוחי הנקרא ליזנצפלי Lissencephaly מתאר מספר תסמונות ובעיות מוחיות בעובר אשר המשותף לכולם הינו מיעוט או היעדר קפלים במוח. הבדיקה שיכולה לזהות את המום בצורה טובה הינה MRI מוח, שניתן גם לבצע בהריון כאשר יש סימנים לבעיה מוחית בעובר בבדיקת אולטרה סאונד.

סקירת מערכות שלישית אינה כלולה בסל הבריאות ואישה המעוניינת לבצע אותה צריכה לשלם עבורה. עם זאת, נוכח החשיבות של הסקירה הזו מוטלת על הרופא המבצע את מעקב ההיריון החובה להסביר למטופלת על האפשרות לבצע את הבדיקה באופן פרטי.

בסקירת המערכות שעברתי בשבוע 22 להריון נאמר לי שהכל תקין, הרופא רק אמר שהוא התקשה לראות את איבר המין של התינוק אבל זה בן. מיד לאחר הלידה התברר שהילד סובל ממום בשם אקסטרופיה של השלפוחית ונזקק לניתוח ולא ברור אם תהיה לו שליטה על השתן, הבנתי שזה מום שקשה לראות בסקירה, האם ניתן להגיש תביעה?

בהתפתחות העובר ברחם שלפוחית השתן הינה אחד מהאיברים הראשונים אשר נוצרים והיא אמורה להיווצר כאיבר תלת ממדי דמוי בלון המסוגל להתנפח ולגדול כאשר שתן זורם אליו מהכליות דרך האורטרים (שופכנים) ולהתרוקן מתוכן על ידי התכווצות כאשר השתן יוצא ממנו לשופכה המנקזת אותו.
 
במקרה של המום המולד אשר נקרא אקסטרופיה של שלפוחית השתן bladder exstrophy, השלפוחית אינה נוצרת כבלון סגור תלת ממדי בעל קיבולת, אלא נותרת פתוחה כמו בלון קרוע אשר אינו מסוגל לאגור שתן. את המום בשלפוחית השתן ניתן לתקן בעזרת ניתוח שמתבצע סמוך לאחר הלידה אולם לא בכל המקרים הילד יצליח לשלוט על מתן השתן בגילאים מאוחרים יותר גם לאחר תיקון המום. 
 
אכן המום אינו קל לזיהוי בעת סקירת מערכות, אולם אחד האיברים שעל הרופא הסוקר לבדוק בסקירת מערכות הינו שלפוחית השתן ולכן אם מתברר כי התינוק סובל ממום של אקסטרופיה של השלפוחית יש בהחלט מקום לברר אם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין אי זיהוי המום בסקירת מערכות בהריון.

במידה והנכם זקוקים לייעוץ משפטי בנושא רשלנות רפואית במעקב הריון ו/או בלידה, עורכי הדין במשרד עורכי דין סולר קפלינסקי, כאן לשירותכם.

פנו עכשיו לקבלת ייעוץ משפטי אישי ללא התחייבות!

 

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (2)

5 stars - based on 2 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית סקירת מערכות

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

21 באוקטובר 2020

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

קיבלת טיפול שורש רשלני ונ...

עו"ד עופר סולר מסביר: רשלנות רפואית בביצוע טיפול שורש - אימתי?

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

פגיעה ביד התינוק עקב הערכ...

רשלנות רפואית בהערכת משקל העובר לפני הלידה גרמה לנכות בידו של התינוק - שיתוק על שם ארב. לפניכם פרשנות של פסק דין העוסק בנושא.

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

האם רשלנות רופא משפחה גרמ...

האם רשלנות רופא משפחה הובילה לאיחור באבחון גידול במוח? היכנסו לקריאת המאמר המלא והכרעת בית המשפט, באתר משרד עו"ד עופר סולר...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

טיפול רפואי רשלני הוביל ל...

איחור באבחון דימום עקב מפרצת מוחית - האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית?

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

רשלנות רפואית באבחון מפרצ...

במהלך ארבעה ביקורים בקופת החולים לא אובחנה אצל התובעת מפרצת מוחית, שהתגלתה רק מאוחר בבית חולים והותירה אותה נכה באופן מלא.

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

טיפול רפואי רשלני בלידה -...

רשלנות רפואית בלידה - שיתוק על שם ארב אשר נגרם עקב פגיעה בעצב הכתף הלידה...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

תביעה בגין לידת תינוק עם ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין אשר עוסק באחריות הצוות המטפל בבית החולים ללידת תינוק הסובל משיתוק על שם ארב.

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

מטופל שהשתחרר על דעתו מבי...

על מי חלה האחריות במקרה של מטופל שהחליט על דעת עצמו להשתחרר מבית החולים? היכנסו לקריאת תקציר פסק הדין, באתר משרד עורכי דין עופר ס...

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

רשלנות רפואית במהלך ניתוח...

עו"ד עופר סולר מסביר בנושא רשלנות רפואית במהלך ניתוח לב או לאחריו heart surgery...

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

פגיעה באוטונומיה במהלך טי...

פגיעה באוטונומיה במהלך טיפול רפואי כעילה לתביעה משפטית - סקירה משפטית מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

09 בנובמבר 2020

עברת התקף לב בזמן העבודה?

עו"ד עופר סולר מסביר על התקף לב בזמן עבודה - האם זוהי תאונת עבודה לפי חוק?

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

17 בנובמבר 2020

פיגור שכלי והמיפלגיה בשל ...

תקציר פסק דין הסוקר תביעה שהגישו הורים בגין רשלנות רפואית בלידה, אשר גרמה לטענתם להולדת עובר הסובל מפיגור שכלי ומהמיפלגיה.

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

האם מינון יתר של תרופה גר...

סקירת ערעור שהוגש לביהמ"ש העליון על פסיקת המחוזי, שקבע כי ביה"ח לא התרשל בטיפול ביילוד והחירשות אינה קשורה במינון יתר ש...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36