חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

רשלנות במתן ייעוץ גנטי או פענוח בדיקות גנטיות

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה על ידי הרופאים לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות במתן ייעוץ גנטי

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>

תסמונת איקס שביר - fragile x syndrome

מחבר: 15/12/2019 17:15

תסמונת האיקס השביר הידועה גם בשם תסמונת מרטין בל, מהווה גורם נפוץ לפיגור שכלי, המתרחש על רקע גנטי. לפי הספרות הרפואית, התסמונת נגרמת בעקבות שינוי בגן הנקרא FMR1, המכיל קוד גנטי הקשור לייצוג חלבונים.

כתוצאה מכמות לא מווסתת של החלבון FMRP נוצרת תקלה במערכת העצבים, מה שגורם להחלשה בתפקודו של המוח וכתוצאה מתרחשים ליקויים אינטלקטואלים, רגשיים, התנהגותיים ופיזיים בדרגות שונות.

בדומה לספקטרום האוטיסטי, אנשים החיים עם תסמונת האיקס השביר, חולקים תווי פנים ייחודיים המתבטאים בפנים מאורכות ואוזניים גדולות ובולטות.

ככלל, הסובלים מהתסמונת מסווגים כבעלי פיגור שכלי ובנוסף, על פי ממצאי העמותה לתסמונת האיקס השביר בישראל - כשבעים אחוזים מהילדים עם תסמונת איקס שביר, מראים התנהגות אוטיסטית בנוסף ללקות הקוגניטיבית.

הסובל מהתסמונת עשוי אף לחלות באפילפסיה ולסבול מתסמינים פיזיים שונים כגון טונוס שרירים נמוך, בעיות במחזור הדם, דלקות אוזניים וחריצים ספיראליים בקרקפת ומבעיות קוגניטיביות כגון קשיים בהתפתחות השפה, קושי בדיבור ובניהול שיחה, בעיות קשב וריכוז ועוד.

כיצד התסמונת באה לידי ביטוי?

על פי דבריה של דוקטור לידיה גביס, מנהלת המכון להתפתחות הילד בבית החולים שיבא, הלוקים בתסמונת איקס שביר, נמצאים במצב מתמיד של עוררות יתר ומתקשים לווסת את התגובות לגירויים שונים.

קונסטלציה זו מתבטאת במחסור בשינה, רגישות למגע, חוש ריח מוקצן, קשיי אכילה, קשיים ביציבות ובתנועה, קשיי זיכרון, דיבור איטי, קושי בהבנת הנשמע ובהבנה הבסיסית ובנוסף, אלה הסובלים מהפרעות קשב וריכוז, התנהגותם אימפולסיבית והם חווים רגישות יתר.

>>> פורום רשלנות רפואית ונזקי גוף <<<

ילדי האיקס השביר רגישים בצורה מהותית לגירויים חזותיים, הגורמים להם לחרדה ולרוב הם נמנעים מיצירת קשר עין. באופן כללי הם מפרשים את המידע אליו הם נחשפים באופן שגוי ויכולת השיפוט שלהם היא נמוכה עד לא קיימת.

הם סובלים מקשיים הקשורים לנושא הקורדינציה ומרבים להיתקל בדברים הנקרים בדרכם. הם סובלים מליקויי למידה ומתקשים בתחומים כמו מתמטיקה וקריאה.

כמו כן ילדים הסובלים מתסמונת איקס שביר הינם רגישים למגע באופן הגורם להם ללחץ ואי נוחות קיצונית, הם ימנעו ממגע בכלל, גם כשמדובר במגע עם הקרובים להם ואף ימנעו ממקומות הומים. מרביתם רגישים לבדים כמו צמר, פשתן וקטיפה ואף למרקמים מחוספסים ולא אחידים כמו תפרים בולטים, רוכסן, כפתורים ותוויות של בגדים.

כמו כן, ריחות עלולים לעורר אצל ילדים הסובלים מהתסמונת את רפלקס ההקאה ובאופן כללי, רעשים חזקים ומתמשכים יגרמו לאי שקט ולסימני מצוקה, אשר יובילו לתגובות כגון זמזום, הפקת קולות וצווחות, אטימת האוזניים וניסיון לברוח.

ילדים אשר סובלים מקשיי שפה לא אחת יגיבו בהתפרצויות זעם. לעיתים תחושת החרדה ואי הנוחות עלולות לגרום למצב אשר בו ילד הסובל מהתסמונת יטיח את ראשו שוב ושוב או יפגע בעצמו, כי גם תחושת הכאב שלהם לוקה בחסר.

מי לוקה בתסמונת האיקס השביר?

לתסמונת האיקס השביר אין שייכות מגדרית, עדתית או אתנית והיא קיימת בכל שכבות האוכלוסייה. שכיחותה של תסמונת האיקס השביר בקרב הגברים הינה 1:4000 לעומת 1:8000 בקרב הנשים.

מבחינה סטטיסטית, ילד אחד מתוך 2000 ילדים, יוולד עם התסמונת בישראל, בזמן שבעולם מדובר על ילד אחד מתוך כ-7000. מתוך מאה עשרים וחמש נשים בישראל, אחת תהיה נשאית של הגן, בהשוואה לנשאית אחת מתוך מאתיים חמישים נשים בעולם.

מי שמצוי בקבוצת סיכון הינם נשאים של הגן או אנשים אשר נולדו לנשאים או למשפחות בהן יש את הגן. כאמור קבוצת הסיכון קיימת בכלל האוכלוסיה והעובדה שצד אחד הוא נשא אינה משליכה במאה אחוזים על ילודה של צאצא עם הגן.

ניתן לאתר את תסמונת האיקס השביר בבדיקה הבאה:

  • בדיקת ד.נ.א - מהימנות הבדיקה היא גבוהה יחסית, היא נעשית באמצעות נטילת דם. בנוסף, בבדיקת ד.נ.א ניתן לבחון ולאתר האם הנבדק גם נושא את הגן.

קראו בהרחבה על: רשלנות רפואית במעקב הריון

מהן ההשפעות על ילד שנולד עם התסמונת?

כמו בכל מחלה גם כאשר נולדים עם תסמונת איקס שביר, ניתן לקיים חיים מלאים ובריאים. בעלי פיגור שכלי ככלל, מקיימים אורך חיים רגיל יחסית, הם חיים בזוגיות, מקימים משפחה ואף עובדים בענפי העבודה השונים. חשוב לציין, שבכל הנוגע לבעלי מוגבלויות, הגישה בארץ היא לתמוך וללוות אותם תוך שאיפה לשלבם במסגרות נורמטיביות רגילות.

יחד עם זאת, כשמדובר במקרים קשים, בהם המצב לא מאפשר לקיים חיים מלאים בלא ליווי צמוד, אזי קיים סל סיוע מכוח חוק הביטוח הלאומי ובמקביל פועלות עמותות המסייעות למשפחה בכל שלב ושלב.

הלוקים בתסמונת איקס שביר יעזרו הן בטיפול תרופתי והן בטיפול התנהגותי, פסיכולוגי או פסיכיאטרי. מטרת הטיפול התרופתי היא להקל על התפקוד היומיומי, לרבות הורדת המתח, שליטה בכעס ובאימפולסיביות והתמודדות עם התרגשויות.

ישנן תרופות המסייעות בשיפור מצב הרוח היעילות גם כנגד דיכאון, תרופות הרגעה המסייעות גם לשינה, תרופות נגד חרדה, תרופות הממתנות היפראקטיביות והפרעות קשב וריכוז ואף תרופות לסובלים מאפילפסיה.

תרופות אלה יינתנו אך ורק בהמלצת רופא ובביצוע מעקב מתמשך. ככלל, מומלץ לשמור על סביבה קבועה ועל סדר יום רגיל וקבוע, תוך שילוב המטופל בפעילות שגרתית התואמת את יכולותיו

מקרי רשלנות

מחובתו של רופא לברר ולדרוש את הרקע התורשתי הקיים במשפחתם של ההורים. במידה והתגלו סמנים המשייכים אותם לקבוצת סיכון, עליו להאיץ בהם לגשת ולבצע בהקדם את הבדיקות הגנטיות למטרת גילוי מוקדם.

לקריאה נוספת: בדיקות ואבחון טיי זקס

אך גם במקרים בהם הרופא המטפל סיפק את האינפורמציה לגבי הסיכויים והסיכונים ואף הפנה את ההורים לבדיקות הקיימות ובכל זאת נולד תינוק החולה בתסמונת איקס שביר, יהיה הרופא מועד לתביעה בגין רשלנות רפואית, משום שקיימת האפשרות כי מדובר בפענוח שגוי ובמידה והרופא אכן כשל בפענוח הממצאים, אזי הוא האחראי הישיר לכך שההיריון התקדם כסדרו ולא הופסק בטרם נולד הוולד.

חשוב לציין כי גם אם רופא מנסה להניא את ההורים מההחלטה להמשיך בהריון, על סמך שתוצאות הבדיקה הן חיוביות, בסופו של דבר, ההחלטה הסופית בדבר הפסקת ההריון שייכת בלעדית להורים.

פרט נוסף אותו יש להדגיש הוא שהאחריות חלה לא רק על הרופאים אלא גם על מי שמשתייכים לקבוצות הסיכון הללו, כמובן במידה והם מודעים לכך. עליהם לדרוש את ביצוע הבדיקה הגנטית או כל בדיקה אחרת אשר תניח את דעתם בין אם לחיוב ובין אם לשלילה.

כשמדובר בתסמונת או במחלה חשוכת מרפא אשר עימה נולד אדם, לעיתים עילת התביעה היא מעצם אי מניעת ההולדה ובמקרים בהם הצוות הרפואי היה ער למצבו ועתידו של העובר, עלולה להתקיים תובענה של הולדה בעוולה.

תובענה בגין הולדה בעוולה תוגש על ידי ההורים בשמו של התינוק, כנגד הרופא המטפל ואו המוסד הרפואי אשר אליו הוא משתייך, כמו גם תביעה בגין רשלנות רפואית בעבור משפחתו של הילוד, שכן עלות הטיפול והמחייה של לוקה בשכלו הינה גבוהה, משום שהיא כוללת אלמנטים טיפוליים יקרים ולא שגרתיים.

דוגמאות לפסקי דין

בת"א תל אביב 1386-97‏ זאב גולן נגד הסתדרות מדיצינית בע"מ, במקרה המדובר, נתבע רופא, משום שלא איבחן אדם שנולד עם פיגור שכלי אשר הוגדר כנכה ודרגת אי כושרו היא כ- 65%. עילת התביעה הייתה רשלנות רפואית באבחון מוקדם.

כבר בשלב הלידה היו קשיים, התובע שאך נולד, זכה לציון נמוך במבחן האפגאר, דבר אשר מצביע על מצוקה. צבע עורו לא היה תקין והוא אף הוכנס לאינקובאטור על מנת לשמור על חום גופו ונזקק לחמצן.

לאחר שחרורו מבית החולים, ניגשה משפחתו של התינוק לרופא הנתבע, אשר ערך מעקב התפתחות במשך כמה שנים. על אף מראו של התובע, אשר הצביע על השתייכותו לסובלים מתסמונת איקס שביר, לא אבחן הרופא את התסמונת ורק כאשר התובע היה כבן שלוש, ניגשו הוא ומשפחתו למומחים אחרים ואז התגלה כי הוא סובל מפיגור שכלי ואובחנה התסמונת.

בתחילה נדחתה התביעה, אך בית משפט העליון הפך את ההחלטה. נקבע כי הטעות באבחון מהווה רשלנות רפואית. דובר על פיגור הנובע ממום גנטי זאת אומרת כתוצאה מהתסמונת.

לבסוף, לאחר שהתיק הוחזר לבית המשפט המחוזי, נקבעו פיצויים על סך של מיליון ומאתיים וחמישים אלף ש"ח, הכוללים בין היתר כאב וסבל, הוצאות עבור עזרה בלימודים, טיפולים רפואיים, הוצאות משק בית וכיוצא בזה.

בת"א 12074-07/10 פלוני, פלונית, פלוני נגד מדינת ישראל משרד הבריאות, שירותי בריאות כללית, מקרה זה עוסק בתובענה בגין רשלנות רפואית. מדובר בילד אשר נולד עם תסמונת איקס שביר בנוסף למומים אחרים, בין היתר הוולד נולד עם היקף ראש קטן ונכות שכלית שהוגדרה כבינונית.

מן הראוי לציין כי הורי התובע הינם בני דודים ובעבר נולד להם ילד אשר סבל ממום גנטי שבעקבותיו הוא לבסוף נפטר. יחד עם זאת לזוג ההורים יש ילדים נוספים אשר מוגדרים כילדים נורמטיביים.

קריאה נוספת: אי גילוי תסמונת דאון ביילוד

ההורים העלו טענות כנגד הרופא אשר ביצע בדיקת אולטרא סאונד, על כך שהלה לא הפנה אותם לבדיקה גנטית, על אף ההיסטוריה הרפואית. בנוסף, הועלו טענות גם כנגד טיפת חלב בגין התרשלות בביצוע מעקב אחר האם.

לבסוף נקבעה חלוקת אחריות בין שירותי טיפת חלב לשירותי בריאות כללית. הפיצויים אשר נפסקו, היו בסך של אחד עשר מיליון ש"ח, סכום הכולל ניידות, סיוע באבזור, הוצאות רפואיות, כאב וסבל, סיוע של צד שלישי, התאמת דיור, הפסדי פנסיה עתידיים והפסדי שכר צפויים.

בכל מקרה של חשש לקיומה של רשלנות רפואית יש לפנות לעורך דין המתמחה בתחום על מנת להוציא את התיעוד הרפואי ולבחון האם אכן קיימת עילה לתביעת רשלנות.

לשיחה אישית עם עורך דין עופר סולר חייג/י: 03-7369253

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
רשלנות רפואית - אישה הרה אזרחית הרשות הפלסטינית - בכדי להוכיח רשלנות של הגורמים המקצועיים נטל הראיה מוטל על הצד התובע. מקרה לדוגמא של רשלנות רפואית בשל היות האישה ההרה אזרחית הרשות הפלסטינית. הכנסו לקריאה בהרחבה...
רשלנות רפואית במעקב הריון - נקודות למחשבה - רשלנות רפואית במעקב הריון - נקודות למחשבה מאת עורך דין עופר סולר...
ספינה ביפידה ומקרי רשלנות רפואית באבחון מוקדם - עו"ד סולר מסביר על מקרים שבהם הרופאים לא אבחנו במועד מום בעובר בשם Spina bifida

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מאמרים תסמונת איקס שביר

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

30 בדצמבר 2019

עברת טיפול אורטודנטי ונגר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרה של רשלנות חמורה בטיפול אורטודונטי וקבלת פיצויי עתק...

קרא עוד

30 בדצמבר 2019

פיצויי של מיליונים על רשל...

עורך הדין עופר סולר ייצג תובע שנגרם לו נזק חמור בניתוח פריצת דיסק שעבר, ובית המשפט המחוזי פסק לטובתו מיליוני שקלים כפיצויי...

קרא עוד

07 בינואר 2020

רשלנות באבחון נגע סרטני מ...

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצויים של מאות אלפי שקלים בשל רשלנות רפואית חמורה באבחון נגע סרטני ממאיר בגופו של אדם!

קרא עוד

12 בינואר 2020

הגשת תביעה בגלל רשלנות רפ...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרים של רשלנות רפואית בהריון ופגיעה משמעותית בעובר ובאם ההריונית...

קרא עוד

12 בינואר 2020

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

12 בינואר 2020

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית: המשרד המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה עומד לרשותך!

קרא עוד

19 בינואר 2020

הרופא לא אבחן מום בלב העו...

משרדנו הגיש כמה תביעות פיצויים גדולות בשל רשלנות רפואית, שהובילה ללידת תינוק עם מום לבבי נדיר ונכות קשה! אם נולד לך ילד/ה עם מום ...

קרא עוד

20 בינואר 2020

אודות עורך דין עופר סולר

הכירו את הניסיון המקצועי של עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל שעוסקים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית...

קרא עוד

23 בינואר 2020

מידע מקיף בנושא רשלנות רפ...

עו"ד סולר וקפלינסקי מתמחים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית למעלה מ-19 שנה וישמחו לעמוד לצדך בדרך לבירור זכויותיך והגשת תביעת פיצו...

קרא עוד

03 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון - יי...

בדיקה ואבחון רשלניים - כיצד יש לפעול על מנת להגיש תביעה ברשלנות רפואית...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

כיצד ניתן להוכיח רשלנות ר...

פסק דין אשר מבהיר את הסוגיה ומסייע להורים להבין האם במקרה שלהם יש עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית בלידה וכיתד ניתן להוכיחה.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

טעויות ואיחור בזיהוי ואבח...

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מתי ולמה עלולות להתרחש טעויות שמובלות לאיחור בזיהוי ואבחון של סרטן השד...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בטיפול במחל...

עו"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מה היקף חובת ההסבר המוטלת על רופאים כשמדובר במחלת בירגר בה הפסקת העישון חיונית.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח עלולה לגרום למוות כפי שיוסבר במקרה לדוגמא אצל ילדה שמתה בעקבות אבחון מאוחר של המחלה...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון היפר...

רשלנות רפואית באבחון הפרדות רשתית - האם איחור באבחון היפרדות רשתית הינו רשלנות רפואית?

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח השתל...

עו"ד סולר וקפלינסקי מסבירים על רשלנות רפואית בניתוח השתלת קרנית ומהי חובת מתן הסבר לפני הניתוח המוטלת על מנתח בתחום העיניים.

קרא עוד

17 בפברואר 2020

רשלנות רפואית בניתוח אורט...

עוה"ד סולר וקפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא לפסק דין שעוסק ברשלנות רפואית בקבלת הסכמה מדעת לביצוע ניתוח אורטופדי אצל ילד...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36