חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורך הדין עופר סולר, עם מעל 20 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורך הדין עופר סולר, עם מעל 20 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

עישון פסיבי במקום העבודה - האם נחשב לתאונת עבודה?

מחבר: 25/12/2019 19:13

האם עובד זכאי לתבוע את מעסיקו על הנזקים הבריאותיים שנגרמו לו כתוצאה של עישון פסיבי במקום עבודה? על שאלה זו, נרחיב במאמר זה, תוך התייחסות לחוק ולפסיקת בית המשפט בנושא שהתקבלה בשנת 2005 ע"י בית הדין לעבודה.

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר תאונת עבודה כדלקמן: "תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי - תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו"

במקרה שאירוע מוגדר כתאונת עבודה נוצרת לנפגע זכות לפיצוי על הנזקים שנגרמו לו מהביטוח הלאומי ו/או מהמעסיק עצמו.

דה עקא, שהחוק כפי שניתן להתרשם אינו נותן הגדרה ספציפית למושג תאונת עבודה, אלא הגדרתו רחבה, ונתונה לפרשנותו של בית הדין לעבודה.

פסק דין - עישון פאסיבי

אחד מהמקרים בהם נדרש בית הדין לעבודה לפרש את הסעיף התעורר בב.ל. 1896/01 (בי``ד לעבודה בת``א) אריה קרמר נ` המוסד לביטוח לאומי.

עובדות המקרה

אריה קרמר (להלן התובע) עבד במשרד התחבורה בתפקיד מנהלי, במשך שנים רבות. כל אותם השנים בהם עבד, הוא היה חשוף לעשן הסיגריות אותן עישנה הפקידה בחדר הסמוך לו ועל אף תלונותיו החוזרות כנגד המצב הקיים לא חדלה הפקידה מהרגלה.

מעבר לכך בעקבות בדיקת רפואה תעסוקתית שבוצעה במקום הוגדר חדר עישון לעובדי המשרד.
דה עקא שחדר עישון זה לא הפסיק את היות התובע מעשן פסיבי שכן החדר היה סמוך למשרדו של התובע ועל כן גם העשן שהתמר ממנו הגיע לריאותיו.

חוות דעת רפואית שהוגשה בידי התובע קבעה כי העישון הפסיבי המתמשך החמיר מחלה בדרכי הנשימה שהייתה קיימת בגופו ובגין החמרה זו התובע מבקש קבלת פיצוי על נזקו מהביטוח הלאומי.

השאלה לדיון

השאלה שהיה על בית המשפט להכריע בה, היא האם עישון פסיבי מצוי תחת ההגדרה של "תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו" של התובע אצל מעסיקו.

הכרעת בית המשפט

בית המשפט הכריע כי עישון פסיבי מהווה תאונת עבודה ועל כן על הביטוח הלאומי לפצות את התובע בגין הנזק שנגרם לו וכך נכתב בהחלטה:

"נזקי העישון הפסיבי במקומות עבודה הוכרו על ידי המחוקק, אשר הגביל על פי חוק את העישון במקומות ציבוריים ובמקומות עבודה.

הגבלת עישון במקומות עבודה מקובלת היום בעולם המערבי, אשר נוכח לדעת כי תופעת העישון, לרבות העישון הפסיבי מביאה לתחלואה והיעדרויות רבות מהעבודה"

וכך סיכם בית המשפט את העניין הנדון: "לפיכך – אני קובעת כי מחלת התובע, אשר הוחמרה עקב תנאי עבודתו, היא בגדר פגיעה בעבודה כמשמעותה בחוק"

כיצד צפוי פסק הדין להשפיע על תביעות עתידיות?

במונחים משפטיים פסק הדין בעניין אריה קרמר הוא פסק דין חדש, ועל כן תוצאותיו אינן ברורות דיו בכדי לקבוע באופן חד משמעי זכאות לפיצוי של עובד פלוני בגין נזקי עישון.

למידע נוסף לחץ - תאונת עבודה נפילת טכנאי מסולם

בעיה נוספת שעומדת בפני מתלוננים על נזק בעקבות עישון פאסיבי היא הוכחה כי הנזק שנגרם להם נגרם כתוצאה מהעישון הפאסיבי ולא כתוצאה מגורמים אחרים.

על אף האי בהירות פסק הדין שהתקבל הוא מהפכני במובן שהוא משנה את ההלכה הנוהגת בתאונות עבודה ומרחיב את הפרשנות שניתנת לסעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי.

יש לציין, כי מומלץ להתייעץ עם עורך דין מתחום דיני העבודה לפני הגשת תביעה בגין תאונת עבודה בכלל, ותאונה הנובעת מעישון פסיבי בפרט וזאת לשם השגת התוצאות המשפטיות והכספיות האופטימאליות עבורכם.

לקבלת סיוע משפטי בנושא תאונות עבודה ללא התחייבות: יעוץ משפטי

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: עופר סולר נזקי גוף תאונות עבודה לכל נפגע בתאונת עבודה מגיע פיצוי כספי! עישון פסיבי במקום העבודה - האם נחשב לתאונת עבודה?

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24