חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

התמחות מיוחדת ובלעדית בייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורך הדין עופר סולר, עם מעל 20 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עורך הדין עופר סולר, עם מעל 20 שנות ניסיון והצלחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בתביעות מול רופאים, מוסדות רפואיים ומשרד הבריאות!

פניה מהירה לעורך דין >>

תביעת פיצויים בשל מקרי התאבדות ממגדלי עזריאלי

מחבר: 27/12/2019 15:35

התאבדות היא מעשה שרווח יותר בקרב מתבגרים לעומת שאר האוכלוסיה, כאשר מספר ניסיונות ההתאבדות גבוה בהרבה ממספר ההתאבדויות בפועל. בישראל, למרות ששיעור ההתאבדויות נמוך בהשוואה לאיחוד האירופי, אחוז התאבדות בקרב בני נוער משתווה לממוצע האיחוד האירופי.

בחלק מהמקרים, המתאבדים בוחרים ליטול את חייהם בדרך של קפיצה ממקומות גבוהים ובכלל זה מקומות ציבוריים, כגון מגדלים או מבנים גבוהים שקל להגיע אליהם. למרות שההתאבדות עצמה מתבצעת מתוך בחירה, קיימים הגורסים כי יש להטיל אחריות על הבעלים של המבנה במידה וההתאבדות התבצעה ממנו.

בהליך תא (מרכז) 6413-11-08 עזבון המנוח א.מ ז"ל נ' קנית השלום השקעות בע"מ אוחדו שתי תביעות של משפחות שילדיהן התאבדו בקפיצה מהקומה השלישית של מגדלי עזריאלי בתל אביב, בהפרש של שלוש שנים בין המקרים.

הרקע העובדתי המשותף

עובדות המקרים הן שכל אחד מהמתאבדים הגיע למגדל עזריאלי, יצא מהקומה השלישית לאחד הגגות שבקומת הביניים במגדל וקפץ אל מותו כשהוא עובר את המעקה שהותקן במקום. הדלת שהפרידה בין הקניון לבין הגג לא היתה נעולה בשני המקרים והגג ממנו קפצו משמש את קהל המבקרים למטרות שעשועים.

טענות המשפחות התובעות ומגדלי עזריאלי

התובעים אינם טוענים כי מגדלי עזריאלי אחראים להתאבדות עצמה אלא כי זמינות אמצעי ההתאבדות שקיימים במקום היא זו שהכריעה את רצונם של המתאבדים לעשות את המעשה. גישתם של התובעים, אשר נסמכת על חוות דעתו של פרופ' אור-בך מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת בר אילן, גורסת כי מגדלי עזריאלי ידועים כמקום המושך מתאבדים.

כלומר, המקום מהווה זירה עבור מתאבדים רבים באופן יחסי עקב הסמליות המשתקפת במעשה זה דווקא מהמגדלים ומההיבט הפסיכולוגי שהמתאבדים מייחסים לקפיצה מהמגדלים. לפי ההורים התובעים, המתאבדים לא היו קופצים אל מותם אלמלא היה ניתן לעשות כן ממגדלי עזריאלי.

לכן, אם דלת היציאה לגג היתה נשארת סגורה או אם היה מותקן במקום מעקה גבוה שלא היה מאפשר את הטיפוס מעליו, היו מעשי ההתאבדות נמנעים. משכך, יש לקבוע כי מגדלי עזריאלי התרשלו במניעת ההתאבדות.

בתגובה טענו מגדלי עזריאלי, כי הקביעה לפיה הפכו לאתר המושך מתאבדים כלל אינה מבוססת מחקרית וכי לא הובאו ראיות לגיבוש טענה זו. בנוסף, הנתבעת טוענת כי הקומה האמורה משמשת למטרות שעשועים וסגירתה תפגע בקהל רחב ביותר המבקש לבלות וליהנות במקום. לגישתה, הדבר אינו מוצדק וממילא אין זה מחובתה לנסות ולאתר מתאבדים פוטנציאליים.

עוד טוענת הנתבעת, כי הוריהם ומחנכיהם של המתאבדים לא מנעו את התאבדותם של הילדים בכך שכשלו בהפנייתם לקבלת עזרה מתאימה, והניסיון שלהם להטיל את האשמה עליה בזמן שלא יכולה היתה כלל לצפות את ניסיון ההתאבדות, דינו להדחות.

פסיקת בית המשפט בתביעת הרשלנות נגד מגדלי עזריאלי

בית המשפט בחן את עוולת הרשלנות וציין כי עוולה זו מבוססת על שני מרכיבים ראשוניים אותם יש לבדוק: חובת זהירות מושגית וחובת זהירות קונקרטית.

בנוסף, יש לבחון אם במקרה זה ניתן לקבוע כי הנזק המכריע נגרם באמצעות אדם אחר  - המתאבד, ולכן אין להטיל אחריות על הנתבעת.

לעניין זה פסק בית המשפט כי יש לראות את ההתאבדות כפעולה המתבצעת על ידי המתאבד ולכן לא מתקיים קשר סיבתי בינה לבין גורם אחר.

נוכח האמור, גם אם ניתן לקבוע כי קיימת חובת זהירות מושגית של הנתבעת כלפי המתאבדים, קשה לבחון כיצד ניתן להטיל עליה חובת זהירות קונקרטית, כלומר, החובה למנוע באופן ספציפי את התאבדותם. 

בית המשפט הדגיש כי למגדלי עזריאלי מגיעים מיליוני בני אדם בשנה ואין דרך בה ניתן לסווגם כך שאפשר יהיה לדעת מי מהמבקרים מתכוון להתאבד. מעבר לכך ציין בית המשפט, כי מגדלי עזריאלי הקפידו על התקנות ובנו את המעקה בגובה הנדרש.

בסופו של דבר נפסק, כי לא קיימת צפיות מצד הנתבעת למעשה ההתאבדות, וההתאבדות למעשה מנתקת את הקשר הסיבתי בין מעשה או מחדל של מגדלי עזריאלי לביו נזקם של התובעים. לאור האמור הוחלט כי דין התביעה להידחות.

לשיחה אישית עם עורך דין עופר סולר חייג/י: 03-7369253

לחצו לקריאה מורחבת בנושאים:

נזקי גוף

התאבדות במעצר או מאסר

  לקבלת סיוע מיידי בתחום נזקי גוף, לחצו: ייעוץ משפטי

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (0) | דירוגים (0)

0 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: עופר סולר נזקי גוף פיצויים בגין התאבדות בקפיצה ממגדלי עזריאלי

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24