חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

רשלנות במתן ייעוץ גנטי או פענוח בדיקות גנטיות

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה על ידי הרופאים לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות במתן ייעוץ גנטי

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>

מידע מקיף על פיגור שכלי

מחבר: 21/04/2020 15:13

פיגור שכלי הוא אינו מחלה גופנית או נפשית. מדובר בסוג של הפרעה בתפקוד הקוגניטיבי וההסתגלותי, המגבילה את השתלבותו בחברה של הסובל מתסמונת זו מבלי להזדקק לסיוע ולתמיכה שלה.

לפי חוק הסעד, מי שהתפתחותו לקויה, שכושרו השכלי מוגבל, שמתקשה להסתגל לתנאי סביבתו, שנזקק לטיפול שוטף ושאינו חולה נפש, נופל לתוך ההגדרה החוקית של פיגור שכלי.

פיגור שכלי יכול להיגרם מסיבות גנטיות וסביבתיות ולעיתים משילובן. סיבוכים בלידה עלולים לגרום לפיגור שכלי אצל היילוד. כמו כן, הזנחה פיזית ורגשית בתוך התא המשפחתי יש בה כדי לתרום להתפתחות פיגור שכלי בדרגות שונות. אם הבעיה נובעת מסיבות גנטיות, היא ניתנת לאבחון באמצעות בדיקות גנטיות ובדיקות מעקב הריון שיגרתיות.

סימנים ואבחון פיגור שכלי בגיל צעיר

הסימנים המעידים על פיגור שכלי מתגלים בדרך כלל בגיל הרך. תפקוד לקוי ברמה היומיומית מותיר את הילד מאחור לעומת סביבתו ומסמן אותו כמי שאולי נגוע באותו פיגור. בשלב זה מתעורר הצורך הטבעי של ההורים לברר את פשרו וסיבותיו. לצורך כך נדרשת בדיקה ומיפוי גנטי של המשפחה כדי לספק את הממצאים שיש בהם מענה לשאלה המטרידה - 'למה זה קרה דווקא לנו?'

כל תשובה שתינתן על ידי הגורמים הרפואיים תתרום ותשפיע על הליך קבלת ההחלטות של המשפחה, לעניין הריון נוסף, אימוץ, טיפול, ייעוץ והתמודדות עם הפיגור הקיים אצל בן המשפחה.

במידה והתקבלה החלטה להיכנס להריון נוסף למרות העובדה שאחד מבני המשפחה סובל מפיגור שכלי ניתן, קיימת אפשרות לבצע בדיקות טרום הריון וגם במהלכו.

עיקר הבדיקות מתמקד בהפרעות כרומוזומליות, הפרעות במבנה מערכת העצבים, סיבוכים סביב הלידה, הפרעות סביבתיות, פיגור סביבתי, משפחתי ואפילו תרבותי. גם במקרים אלו, המפגר עלול להיות תבנית נוף מולדתו.

אין לשלול את האפשרות לטעויות באבחנה. זה קורה ולא בהכרח בגין רשלנות רפואית או מקצועית של מעבדה ויועץ גנטי ובכל מקרה, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי באמצעות עורך דין מיומן.

נדרש מעקב תקופתי לאחר קבלת ממצאים ראשוניים התומכים באבחנה שמדובר בפיגור שכלי. מעקב ממושך ומקצועי יכול להפתיע בבשורות חיוביות בכל הקשור לנסיגה ברמת הפיגור.

בדיקה גנטית של ההורים טרום הריון יכולה לזהות קיומו של פגם גנטי שאחד ההורים נושא עמו ללא ידיעתו. במידה וזוהה גן פגום ניתן לבצע הפריית מבחנה, כדי לאמת או להפריך את החשש שהעובר נושא גם הוא גן פגום.

אם לא בוצעה הפריית מבחנה ניתן במהלך ההריון לבצע בדיקת מי שפיר, שיודעת לאתר פגמים ותסמונות גנטיות העלולות לגרום לפיגור שכלי לאחר הלידה.

בידי ההורים שמורה הזכות להחליט בהתאם לממצאים הרפואיים האם להמשיך את ההריון או להפסיקו באמצעות הפלה יזומה.

לידת ילד הסובל מפיגור שכלי

ילדים שהוגדרו כמפגרים התקשו להשתלב במסגרות חינוך ומקצוע נורמטיביים. הממסד לא ערוך לספק מענה הולם לצרכים המיוחדים של ילדים הלוקים בתסמונת הפיגור השכלי.

הורים בעלי אמצעים יכולים להרשות לעצמם להפקיד את יקירם בידיים מקצועיות ופרטיות שלהם המיומנות, הכלים והאמצעים להתמודד עם המגבלה המובנית באישיותו של הילד ואף לחולל בה שינויים מרחיקי לכת ואפילו לטובה.

במהלך השנים החברה הנורמטיבית שינתה את גישתה הצוננת כלפי הילד הסובל מפיגור שכלי ברמה זו או אחרת. בסיוע כלי התקשורת נחשפנו לתופעה של ילדים מפגרים שנפלטו בציניות ממסגרות לימודים ועבודה וכאשר ניתנה להם ההזדמנות להוכיח את תרומתם הייחודית כמו למשל התנדבות לצה"ל, הציבור הפנים את גודל הטעות שבעצם הדחייה הרפלקסיבית של השונה והאחר.

הלב הציבורי החל להיפתח. ידיים הושטו כלפי המפגר והזמינו אותו להצטרף לשורות הנורמאליים. יזמים פרטיים בסיוע של של המדינה הקימו מסגרות מיוחדות, כדוגמת חברת המשקם שקלטו את המפגרים והפיקו מהם את התועלת המקצועית ההולמת את הכישורים המוגבלים שלהם.

רבים הסובלים מרמה גבוהה של פיגור שכלי לא משתלבים בחברה. שכן, תפקודם הקוגניטיבי והמוטורי לקוי ביותר. הם זקוקים לתמיכה, ליווי והדרכה צמודים שעלותם למשפחה קשה מנשוא.

על רקע זה וגם מתוך מניעים נוספים ומובנים, הורים לילדים שנולדו עם פיגור שכלי מגישים תביעות כנגד רופאים ומוסדות רפואיים בגין רשלנות רפואית שהובילה לתחושתם ללידת ילד עם פיגור, שפגע ושיבש לו את שארית חייו.

נדרשת עילה סבירה כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית מסוג זה. על התובעים להוכיח קשר סיבתי בין רשלנות הרופא שכשל בזיהוי המום המולד בעוד העובר ממתין ברחם אמו ורק עם לידתו התבררה הטעות המרה. עילה נוספת יכולה להתקיים אם במהלך הלידה עצמה, תפקוד המיילדים היה לקוי ורשלני וגרם למצב של מצוקה עוברית בעקבותיה התפתח הפיגור השכלי.

ההורים שואלים ועורכי הדין שלנו עונים

באתרנו ניתן למצוא אלפי סקירות רפואיות ומשפטיות שכתבו מומחים רפואיים ועורכי דין על סמך ניסיון פרקטי בטיפול וייצוג נפגעי רשלנות רפואית ובפרט במקרים שבהם ההורים תובעים בשם הילדים.

עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל תביעת רשלנות רפואית, כמובן בכל מקרה לגופו.

לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית באבחון פיגור שכלי והזכויות המגיעות לכם ולילדכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות בגילוי פיגור שכלי במהלך ההריון.

 

לאחר הריון תקין ולידה רגילה נולד לנו ילד שהתברר בגיל שנתיים וחצי שיש לו פיגור שכלי, האם אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית על אי אבחון הבעיה בהריון?

פיגור שכלי אינו אבחנה רפואית, אלא תיאור של מצב קליני אשר נקרא היום מוגבלות שכלית התפתחותית. 

מוגבלות זו יכולה לנבוע ממגוון בעיות רפואיות וביניהן בעיות מבניות במוח מלידה או שהתפתחו המהלך החיים, תסמונות גנטיות שונות, מחלות מטבוליות וניווניות, פגיעות מוחיות שנגרמו בלידה בשל חוסר חמצן וכן תאונות או חבלות שגרמו לפגיעה מוחית במנגנון של חבלה (טראומה) או פגיעה באספקת החמצן למוח למשל בטביעה במים.

יש גם מקרים לא מעטים של ילדים שנולדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית (מש"ה) מולדת ולמרות בדיקות רפואיות נרחבות נותרים ללא אבחנה רפואית ברורה, אשר מסבירה את הסיבה למוגבלות השכלית ההתפתחותית. 

מבין מגוון המצבים הללו שעלולים לגרום למוגבלות שכלית התפתחותית, רק מעטים המצבים שבם ניתן לטעון באופן מבוסס להתרשלות בטיפול הרפואי שגרמה לתוצאה של המוגבלות השכלית של הילד כמו למשל מצוקה עוברית בלידה, אשר נתנה סימנים ברורים במוניטור ואיחור בחילוץ התינוק בניתוח קיסרי או מומים מולדים בעובר שלא אותרו בשל התרשלות הסוקר שביצע סקירת מערכות

ללא אבחנה ברורה של המקור לעיכוב השכלי ההתפתחותי לא ניתן כלל לשקול בחינת התאמת המקרה לתביעת רשלנות רפואית.

בהריון ראשון עשיתי את כל הבדיקות כולל שתי סקירות מערכות ונולדה לי בת עם מום מוחי מולד שנקרא דנדי ווקר שגורם לפיגור שכלי, האם ניתן לתבוע בטענה שבגלל רשלנות רפואית לא גילו את הבעיה בהריון?

הבעיה המוחית המולדת של דנדי ווקר כוללת פגיעה בוורמיס במוח והרחבה של חדרי המוח, כולל החדר הרביעי. במסגרת סקירת המערכות המבוצעת בהריון נבדק גם מבנה הוורמיס המוחי ולכן ככל שנולד תינוק עם תסמונת דנדי ווקר מבלי שהתגלתה הבעיה המוחית המולדת, יתכן שסקירת המערכות נעשתה באופן רשלני. 

ככל שיש בידי ההורים דיסקים של סקירות המערכות או תמונות רצוי לשמור אותם. בדיקת המקרה מצריכה איסוף של מלוא התיעוד הרפואי ממעקב ההיריון והבדיקות שנערכו לילד והתייעצות עם מומחה רפואי בתחום המיילדות, הגניקולוגיה והאולטרסאונד. התסמונת עלולה לגרום למוגבלות שכלית התפתחותית וכן לבעיות מוטוריות.

הבת שלי נולדה בניתוח קיסרי דחוף אחרי יומיים שהייתי בחדר לידה ונולדה כמעט במצב של מוות, היום היא סובלת משיתוק מוחין ופיגור קל, האם הפיגור יכול להיות קשור ללידה? אפשר לתבוע על רשלנות?

מצוקה עוברית המתפתחת בזמן הלידה הינה אירוע לא נדיר ועל מנת לאתר מצב זה במהירות ולטפל בו ביעילות, היולדת מחוברת כל זמן הלידה למוניטור אשר בודק את הצירים וכן את הדופק של העובר שמשתנה ומאט בעת מצוקה עוברית. 

במקרה של מצוקה עוברית נמשכת, עלול להתפתח מצב מסוכן של נזק מוחי לעובר בשל ירידה באספקת החמצן למוחו, מצב המכונה תשניק בלידה

על הצוות הרפואי המלווה את היולדת מוטלת האחריות לזהות סימני מצוקה בעובר במהירות ולטפל בהם ביעילות על ידי חילוץ העובר, לרוב באמצעות ניתוח קיסרי. אם החילוץ מתעכב ונגרם נזק מוחי לעובר עלולות להתפתח בעיות נוירולוגיות בעובר ובין היתר שיתוק מוחין ומגבלה שכלית התפתחותית. 

במקרה של נזק מוחי לאחר לידה יש מקום לברר אם הייתה התרשלות בניהול הלידה באמצעות פניה לעורך דין מנוסה בתחום, שיוכל לסייע לכם לקבל את מלוא התיק הרפואי ובהתייעצות עם מומחה רפואי בתחום המיילדות.

אני ואשתי בדואים הגרים בנגב, בני דודים דרגה 2, לאחר הריון רגיל ולידה רגילה התברר שהילד שנולד לנו סובל ממחלה שנקראת HRD שגורמת גם לפיגור שכלי חוץ מעוד בעיות ואשתי נשאית של המחלה, אפשר לתבוע?

מחלת HRD הינה מחלה גנטית הנפוצה בקרב האוכלוסייה הבדואית ולכן בהמלצת משרד הבריאות יש להסביר לכל אישה מהמגזר הבדואי בהריון או שמתכננת הריון כי רצוי לעשות בדיקה גנטית לבחון אם היא נשאית של המחלה. הבדיקה היא בדיקת דם פשוטה שאינה כרוכה בתשלום.

אם האישה נשאית של המחלה יש המלצה לעשות בהריון בדיקת מי שפיר כדי לבדוק אם העובר חולה במחלה ואם מתברר שהוא חולה אפשר לבקש ולקבל אישור להפסקת הריון, כי רוב הילדים שנולדים חולים במחלה סובלים מפיגור שכלי ובעיות קשות. אם לא הסבירו לאשתך בהריון כי כדאי לה לבצע את הבדיקה לנשאות למחלת HRD, יתכן שניתן יהיה לבסס תביעת רשלנות רפואית.

במידה ונולד לכם ילד הסובל משיתוק מוחין ויש לכם חשד שמדובר ברשלנות רפואית במעקב ההריון, אנו מזמינים אתכם לפנות לייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות. זאת על מנת לברר את פרטי המקרה שלכם ולבדוק האמנם יש טעם להגיש תביעה ומה סיכויי ההצלחה שלה.
 

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית ייעוץ גנטי פיגור שכלי

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

07 בספטמבר 2020

רשלנות באבחון גורמי סיכון...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - רשלנות באבחון גורמי סיכון של יולדת שהובילה לפרע כתפיים. הכנסו לקרוא בהרחבה על מי מוטלת האחריות ב...

קרא עוד

13 בספטמבר 2020

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

13 בספטמבר 2020

רשלנות רפואית של אורטופד

תיאור פרטי המקרה והסבר על תביעת רשלנות רפואית שהוגשה בטענה לבחירת טיפול שמרני תחת טיפול ניתוחי אורטופדי...

קרא עוד

13 בספטמבר 2020

נפגעת בזמן ניתוח גב ונגרם...

עו"ד עופר סולר מסביר על רשלנות רפואית בניתוח גב - עברת ניתוח גב ונגרם לך נזק?

קרא עוד

14 באוקטובר 2020

רשלנות באבחון וניתוח גידו...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו הסבר אודות תביעה שהוגשה בגין רשלנות באבחון גידול עצב השמע ובביצוע הניתוח להסרת הגידול...

קרא עוד

14 באוקטובר 2020

רשלנות במתן תרופה שהמטופל...

מוות בעקבות מתן תרופה שהמטופל רגיש אליה ובחינת השאלה האמנם מדובר ברשלנות רפואית - סקירה משפטית מקצועית של עו"ד עופר סלר.

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

רשלנות בחדר מיון באבחון דלקת בשריר הלב ופענוח בדיקת א.ק.ג הובילו לשחרור המנוח מאשפוז ופטירתו בבית...

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

פגיעה בעצב המנדיבולרי עקב...

סקירת פסק דין העוסק בפגיעה בעצב דנטלי עקב טיפול שיניים רשלני, פסיקת הערכאה המשפטית והפיצויים שנקבעו...

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

מקרים של רשלנות רפואית בט...

מקרים של רשלנות רפואית בטיפול שיניים - מה עושים? סקירה מאת עו"ד עופר סולר...

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

עברת השתלת שיניים ונגרמו ...

רשלנות רפואית בהשתלת שיניים - דוגמאות ומקרים לדוגמא מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

קיבלת טיפול שורש רשלני ונ...

עו"ד עופר סולר מסביר: רשלנות רפואית בביצוע טיפול שורש - אימתי?

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

פגיעה ביד התינוק עקב הערכ...

רשלנות רפואית בהערכת משקל העובר לפני הלידה גרמה לנכות בידו של התינוק - שיתוק על שם ארב. לפניכם פרשנות של פסק דין העוסק בנושא.

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

למה הרופאים לא מסבירים תמ...

משרד הבריאות ממליץ לעשות מי שפיר רק מעל גיל 35 או בהריון בסיכון, למרות שהבדיקה קריטית וחשובה בכל הריון לכל אשה! הכירו את הסיבות ל...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

האם רשלנות רופא משפחה גרמ...

האם רשלנות רופא משפחה הובילה לאיחור באבחון גידול במוח? היכנסו לקריאת המאמר המלא והכרעת בית המשפט, באתר משרד עו"ד עופר סולר...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

טיפול רפואי רשלני הוביל ל...

איחור באבחון דימום עקב מפרצת מוחית - האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית?

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

רשלנות רפואית באבחון מפרצ...

במהלך ארבעה ביקורים בקופת החולים לא אובחנה אצל התובעת מפרצת מוחית, שהתגלתה רק מאוחר בבית חולים והותירה אותה נכה באופן מלא.

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

טיפול רפואי רשלני בלידה -...

רשלנות רפואית בלידה - שיתוק על שם ארב אשר נגרם עקב פגיעה בעצב הכתף הלידה...

קרא עוד

26 באוקטובר 2020

תביעה בגין לידת תינוק עם ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין אשר עוסק באחריות הצוות המטפל בבית החולים ללידת תינוק הסובל משיתוק על שם ארב.

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36