חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

רשלנות במתן ייעוץ גנטי או פענוח בדיקות גנטיות

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה על ידי הרופאים לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות במתן ייעוץ גנטי

אם נולד לך תינוק הסובל מבעיה גנטית שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון, יכול להיות שהמדובר על רשלנות רפואית חמורה ומגיע לכם לקבל פיצויי עתק!

פניה מהירה לעורך דין >>

מידע מקיף על פיגור שכלי

מחבר: 21/04/2020 15:13

פיגור שכלי הוא אינו מחלה גופנית או נפשית. מדובר בסוג של הפרעה בתפקוד הקוגניטיבי וההסתגלותי, המגבילה את השתלבותו בחברה של הסובל מתסמונת זו מבלי להזדקק לסיוע ולתמיכה שלה.

לפי חוק הסעד, מי שהתפתחותו לקויה, שכושרו השכלי מוגבל, שמתקשה להסתגל לתנאי סביבתו, שנזקק לטיפול שוטף ושאינו חולה נפש, נופל לתוך ההגדרה החוקית של פיגור שכלי.

פיגור שכלי יכול להיגרם מסיבות גנטיות וסביבתיות ולעיתים משילובן. סיבוכים בלידה עלולים לגרום לפיגור שכלי אצל היילוד. כמו כן, הזנחה פיזית ורגשית בתוך התא המשפחתי יש בה כדי לתרום להתפתחות פיגור שכלי בדרגות שונות. אם הבעיה נובעת מסיבות גנטיות, היא ניתנת לאבחון באמצעות בדיקות גנטיות ובדיקות מעקב הריון שיגרתיות.

סימנים ואבחון פיגור שכלי בגיל צעיר

הסימנים המעידים על פיגור שכלי מתגלים בדרך כלל בגיל הרך. תפקוד לקוי ברמה היומיומית מותיר את הילד מאחור לעומת סביבתו ומסמן אותו כמי שאולי נגוע באותו פיגור. בשלב זה מתעורר הצורך הטבעי של ההורים לברר את פשרו וסיבותיו. לצורך כך נדרשת בדיקה ומיפוי גנטי של המשפחה כדי לספק את הממצאים שיש בהם מענה לשאלה המטרידה - 'למה זה קרה דווקא לנו?'

כל תשובה שתינתן על ידי הגורמים הרפואיים תתרום ותשפיע על הליך קבלת ההחלטות של המשפחה, לעניין הריון נוסף, אימוץ, טיפול, ייעוץ והתמודדות עם הפיגור הקיים אצל בן המשפחה.

במידה והתקבלה החלטה להיכנס להריון נוסף למרות העובדה שאחד מבני המשפחה סובל מפיגור שכלי ניתן, קיימת אפשרות לבצע בדיקות טרום הריון וגם במהלכו.

עיקר הבדיקות מתמקד בהפרעות כרומוזומליות, הפרעות במבנה מערכת העצבים, סיבוכים סביב הלידה, הפרעות סביבתיות, פיגור סביבתי, משפחתי ואפילו תרבותי. גם במקרים אלו, המפגר עלול להיות תבנית נוף מולדתו.

אין לשלול את האפשרות לטעויות באבחנה. זה קורה ולא בהכרח בגין רשלנות רפואית או מקצועית של מעבדה ויועץ גנטי ובכל מקרה, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי באמצעות עורך דין מיומן.

נדרש מעקב תקופתי לאחר קבלת ממצאים ראשוניים התומכים באבחנה שמדובר בפיגור שכלי. מעקב ממושך ומקצועי יכול להפתיע בבשורות חיוביות בכל הקשור לנסיגה ברמת הפיגור.

בדיקה גנטית של ההורים טרום הריון יכולה לזהות קיומו של פגם גנטי שאחד ההורים נושא עמו ללא ידיעתו. במידה וזוהה גן פגום ניתן לבצע הפריית מבחנה, כדי לאמת או להפריך את החשש שהעובר נושא גם הוא גן פגום.

אם לא בוצעה הפריית מבחנה ניתן במהלך ההריון לבצע בדיקת מי שפיר, שיודעת לאתר פגמים ותסמונות גנטיות העלולות לגרום לפיגור שכלי לאחר הלידה.

בידי ההורים שמורה הזכות להחליט בהתאם לממצאים הרפואיים האם להמשיך את ההריון או להפסיקו באמצעות הפלה יזומה.

לידת ילד הסובל מפיגור שכלי

ילדים שהוגדרו כמפגרים התקשו להשתלב במסגרות חינוך ומקצוע נורמטיביים. הממסד לא ערוך לספק מענה הולם לצרכים המיוחדים של ילדים הלוקים בתסמונת הפיגור השכלי.

הורים בעלי אמצעים יכולים להרשות לעצמם להפקיד את יקירם בידיים מקצועיות ופרטיות שלהם המיומנות, הכלים והאמצעים להתמודד עם המגבלה המובנית באישיותו של הילד ואף לחולל בה שינויים מרחיקי לכת ואפילו לטובה.

במהלך השנים החברה הנורמטיבית שינתה את גישתה הצוננת כלפי הילד הסובל מפיגור שכלי ברמה זו או אחרת. בסיוע כלי התקשורת נחשפנו לתופעה של ילדים מפגרים שנפלטו בציניות ממסגרות לימודים ועבודה וכאשר ניתנה להם ההזדמנות להוכיח את תרומתם הייחודית כמו למשל התנדבות לצה"ל, הציבור הפנים את גודל הטעות שבעצם הדחייה הרפלקסיבית של השונה והאחר.

הלב הציבורי החל להיפתח. ידיים הושטו כלפי המפגר והזמינו אותו להצטרף לשורות הנורמאליים. יזמים פרטיים בסיוע של של המדינה הקימו מסגרות מיוחדות, כדוגמת חברת המשקם שקלטו את המפגרים והפיקו מהם את התועלת המקצועית ההולמת את הכישורים המוגבלים שלהם.

רבים הסובלים מרמה גבוהה של פיגור שכלי לא משתלבים בחברה. שכן, תפקודם הקוגניטיבי והמוטורי לקוי ביותר. הם זקוקים לתמיכה, ליווי והדרכה צמודים שעלותם למשפחה קשה מנשוא.

על רקע זה וגם מתוך מניעים נוספים ומובנים, הורים לילדים שנולדו עם פיגור שכלי מגישים תביעות כנגד רופאים ומוסדות רפואיים בגין רשלנות רפואית שהובילה לתחושתם ללידת ילד עם פיגור, שפגע ושיבש לו את שארית חייו.

נדרשת עילה סבירה כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית מסוג זה. על התובעים להוכיח קשר סיבתי בין רשלנות הרופא שכשל בזיהוי המום המולד בעוד העובר ממתין ברחם אמו ורק עם לידתו התבררה הטעות המרה. עילה נוספת יכולה להתקיים אם במהלך הלידה עצמה, תפקוד המיילדים היה לקוי ורשלני וגרם למצב של מצוקה עוברית בעקבותיה התפתח הפיגור השכלי.

ההורים שואלים ועורכי הדין שלנו עונים

באתרנו ניתן למצוא אלפי סקירות רפואיות ומשפטיות שכתבו מומחים רפואיים ועורכי דין על סמך ניסיון פרקטי בטיפול וייצוג נפגעי רשלנות רפואית ובפרט במקרים שבהם ההורים תובעים בשם הילדים.

עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל תביעת רשלנות רפואית, כמובן בכל מקרה לגופו.

לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית באבחון פיגור שכלי והזכויות המגיעות לכם ולילדכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות בגילוי פיגור שכלי במהלך ההריון.

 

לאחר הריון תקין ולידה רגילה נולד לנו ילד שהתברר בגיל שנתיים וחצי שיש לו פיגור שכלי, האם אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית על אי אבחון הבעיה בהריון?

פיגור שכלי אינו אבחנה רפואית, אלא תיאור של מצב קליני אשר נקרא היום מוגבלות שכלית התפתחותית. 

מוגבלות זו יכולה לנבוע ממגוון בעיות רפואיות וביניהן בעיות מבניות במוח מלידה או שהתפתחו המהלך החיים, תסמונות גנטיות שונות, מחלות מטבוליות וניווניות, פגיעות מוחיות שנגרמו בלידה בשל חוסר חמצן וכן תאונות או חבלות שגרמו לפגיעה מוחית במנגנון של חבלה (טראומה) או פגיעה באספקת החמצן למוח למשל בטביעה במים.

יש גם מקרים לא מעטים של ילדים שנולדים עם מוגבלות שכלית התפתחותית (מש"ה) מולדת ולמרות בדיקות רפואיות נרחבות נותרים ללא אבחנה רפואית ברורה, אשר מסבירה את הסיבה למוגבלות השכלית ההתפתחותית. 

מבין מגוון המצבים הללו שעלולים לגרום למוגבלות שכלית התפתחותית, רק מעטים המצבים שבם ניתן לטעון באופן מבוסס להתרשלות בטיפול הרפואי שגרמה לתוצאה של המוגבלות השכלית של הילד כמו למשל מצוקה עוברית בלידה, אשר נתנה סימנים ברורים במוניטור ואיחור בחילוץ התינוק בניתוח קיסרי או מומים מולדים בעובר שלא אותרו בשל התרשלות הסוקר שביצע סקירת מערכות

ללא אבחנה ברורה של המקור לעיכוב השכלי ההתפתחותי לא ניתן כלל לשקול בחינת התאמת המקרה לתביעת רשלנות רפואית.

בהריון ראשון עשיתי את כל הבדיקות כולל שתי סקירות מערכות ונולדה לי בת עם מום מוחי מולד שנקרא דנדי ווקר שגורם לפיגור שכלי, האם ניתן לתבוע בטענה שבגלל רשלנות רפואית לא גילו את הבעיה בהריון?

הבעיה המוחית המולדת של דנדי ווקר כוללת פגיעה בוורמיס במוח והרחבה של חדרי המוח, כולל החדר הרביעי. במסגרת סקירת המערכות המבוצעת בהריון נבדק גם מבנה הוורמיס המוחי ולכן ככל שנולד תינוק עם תסמונת דנדי ווקר מבלי שהתגלתה הבעיה המוחית המולדת, יתכן שסקירת המערכות נעשתה באופן רשלני. 

ככל שיש בידי ההורים דיסקים של סקירות המערכות או תמונות רצוי לשמור אותם. בדיקת המקרה מצריכה איסוף של מלוא התיעוד הרפואי ממעקב ההיריון והבדיקות שנערכו לילד והתייעצות עם מומחה רפואי בתחום המיילדות, הגניקולוגיה והאולטרסאונד. התסמונת עלולה לגרום למוגבלות שכלית התפתחותית וכן לבעיות מוטוריות.

הבת שלי נולדה בניתוח קיסרי דחוף אחרי יומיים שהייתי בחדר לידה ונולדה כמעט במצב של מוות, היום היא סובלת משיתוק מוחין ופיגור קל, האם הפיגור יכול להיות קשור ללידה? אפשר לתבוע על רשלנות?

מצוקה עוברית המתפתחת בזמן הלידה הינה אירוע לא נדיר ועל מנת לאתר מצב זה במהירות ולטפל בו ביעילות, היולדת מחוברת כל זמן הלידה למוניטור אשר בודק את הצירים וכן את הדופק של העובר שמשתנה ומאט בעת מצוקה עוברית. 

במקרה של מצוקה עוברית נמשכת, עלול להתפתח מצב מסוכן של נזק מוחי לעובר בשל ירידה באספקת החמצן למוחו, מצב המכונה תשניק בלידה

על הצוות הרפואי המלווה את היולדת מוטלת האחריות לזהות סימני מצוקה בעובר במהירות ולטפל בהם ביעילות על ידי חילוץ העובר, לרוב באמצעות ניתוח קיסרי. אם החילוץ מתעכב ונגרם נזק מוחי לעובר עלולות להתפתח בעיות נוירולוגיות בעובר ובין היתר שיתוק מוחין ומגבלה שכלית התפתחותית. 

במקרה של נזק מוחי לאחר לידה יש מקום לברר אם הייתה התרשלות בניהול הלידה באמצעות פניה לעורך דין מנוסה בתחום, שיוכל לסייע לכם לקבל את מלוא התיק הרפואי ובהתייעצות עם מומחה רפואי בתחום המיילדות.

אני ואשתי בדואים הגרים בנגב, בני דודים דרגה 2, לאחר הריון רגיל ולידה רגילה התברר שהילד שנולד לנו סובל ממחלה שנקראת HRD שגורמת גם לפיגור שכלי חוץ מעוד בעיות ואשתי נשאית של המחלה, אפשר לתבוע?

מחלת HRD הינה מחלה גנטית הנפוצה בקרב האוכלוסייה הבדואית ולכן בהמלצת משרד הבריאות יש להסביר לכל אישה מהמגזר הבדואי בהריון או שמתכננת הריון כי רצוי לעשות בדיקה גנטית לבחון אם היא נשאית של המחלה. הבדיקה היא בדיקת דם פשוטה שאינה כרוכה בתשלום.

אם האישה נשאית של המחלה יש המלצה לעשות בהריון בדיקת מי שפיר כדי לבדוק אם העובר חולה במחלה ואם מתברר שהוא חולה אפשר לבקש ולקבל אישור להפסקת הריון, כי רוב הילדים שנולדים חולים במחלה סובלים מפיגור שכלי ובעיות קשות. אם לא הסבירו לאשתך בהריון כי כדאי לה לבצע את הבדיקה לנשאות למחלת HRD, יתכן שניתן יהיה לבסס תביעת רשלנות רפואית.

במידה ונולד לכם ילד הסובל משיתוק מוחין ויש לכם חשד שמדובר ברשלנות רפואית במעקב ההריון, אנו מזמינים אתכם לפנות לייעוץ משפטי ראשוני ללא התחייבות. זאת על מנת לברר את פרטי המקרה שלכם ולבדוק האמנם יש טעם להגיש תביעה ומה סיכויי ההצלחה שלה.
 

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית ייעוץ גנטי פיגור שכלי

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

22 ביוני 2020

כריתת אשך בשל איחור באבחו...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו פסק דין בנושא איחור באבחון אשך טמיר אצל תינוק לאחר הלידה, אשר הוביל לכריתת האשך...

קרא עוד

22 ביוני 2020

איחור באבחון דלקת באפנדציט

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירה של פסק דין העוסק באיחור באבחון דלקת בתוספתן ומסביר האם מדובר במקרה הזה ברשלנות רפואית...

קרא עוד

22 ביוני 2020

רשלנות רפואית בניתוח כיס מרה

טענה בדבר רשלנות רפואית בעת ניתוח לכריתת כיס מרה - עורך דין עופר סולר סוקר פסק דין חשוב בנושא...

קרא עוד

29 ביוני 2020

עברת ניתוח קטרקט ונגרמו ל...

עו"ד עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית לאחר ניתוח קטרקט. כנסו לאתר למידע נוסף...

קרא עוד

29 ביוני 2020

רשלנות בטיפול להוצאת שברי...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא למקרה של רשלנות רפואית בטיפול להוצאת שברי זכוכית והותרת שברים בפצע ומסביר מה ניתן לעשות...

קרא עוד

29 ביוני 2020

גילית בגופך גוף זר שהושאר...

עו"ד עופר סולר מסביר: האם חפץ זר שנשאר בגוף המנותח לאחר ניתוח זה רשלנות רפואית?

קרא עוד

07 ביולי 2020

מקרי רשלנות בביצוע בדיקת ...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית בביצוע בדיקת מי שפיר ותוצאותיה האפשריות...

קרא עוד

17 ביולי 2020

פתח בשילייה בשל דלקת מי ש...

איחור באבחון מצוקה עוברית אפשרית בשל דלקת מי שפיר במצב של שיליית פתח, הוביל לנזק מוחי שנגרם לעובר בזמן הניתוח הקיסרי...

קרא עוד

17 ביולי 2020

מוות של ילדה בשל רשלנות ב...

רשלנות רפואית בבדיקת ילדה במוקד ביקורופא הובילה להחמצת אבחנה של דלקת קרום המוח ומוות של הילדה עקב כך...

קרא עוד

18 ביולי 2020

רשלנות רפואית בניתוח עיניים

רשלנות רפואית בניתוח עיניים גרמה נזק לראיה בשל טעות של רופא העיניים המנתח וחוסר זהירות בניתוח, לפניכם פרטי המקרה...

קרא עוד

18 ביולי 2020

רשלנות רופא משפחה באבחון ...

רשלנות רפואית של רופא משפחה ואיחור באבחון מחלת אנדוקרדיטיס, אשר הביאה לנזק מוחי חמור...

קרא עוד

18 ביולי 2020

איחור באבחון מחלת אנדוקרד...

איחור באבחון מחלת אנדוקרדיטיס אשר גרם לנזק - עורך דין עופר סולר מסביר על המחלה והמשמעות שבאיחור באבחון.

קרא עוד

18 ביולי 2020

על נזקים שנגרמו בגלל הרדמ...

נגרמו לך נזקים בגלל הרדמה? עו"ד עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית של רופא מרדים...

קרא עוד

18 ביולי 2020

נפגעת בגלל רשלנות רפואית ...

קיראו בנושא תביעה נגד קצין התגמולים בשל רשלנות רפואית במהלך שירות צבאי...

קרא עוד

18 ביולי 2020

אלח דם או Sepsis - בחינה ...

אלח דם או Sepsis - בחינה רפואית משפטית מאת עורך דין עופר סולר...

קרא עוד

21 ביולי 2020

רשלנות במרשם סטרואידים לח...

מקרה של רשלנות רפואית במעקב אחר מטופלת המקבלת סטרואידים, אשר פיתחה בשל כך אוסטאופורוזיס...

קרא עוד

27 ביולי 2020

אישום פלילי כנגד רופא מתחזה

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפניכם דוגמא למקרה רשלנות שבו הוגש כתב אישום פלילי חמור נגד הומאופת שהתחזה לרופא.

קרא עוד

27 ביולי 2020

רשלנות רפואית של מרדים בה...

רשלנות רפואית במעקב אחר ילדה לאחר ביצוע ניתוח ובעקבות כך נזק מוחי חמור...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36