חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן ההריון וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

עורך הדין עופר סולר מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>
עורך דין עופר סולר מומחה רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון

עורך הדין עופר סולר מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

בדיקת מי שפיר: כל הורה חייב להכיר את העובדות!

מחבר: 05/03/2023 20:46

בדיקת מי שפיר או דיקור מי שפיר הנה פרוצדורה רפואית שגרתית וחשובה מאד, המומלצת עבור כל אשה בכל הריון ללא יוצא מן הכלל. מחובתו של רופא הנשים, המלווה את ההורים במהלך ההריון, להסביר להורים אודות חשיבותה הרבה של הבדיקה, במיוחד לאור האפשרות לאבחן באמצעותה אלפי מוטציות גנטיות משמעותיות בעובר - כבר במהלך חודשי ההריון הראשונים.

דיקור מי שפיר היא פרוצדורה שקיימת כבר מעל ל-100 שנה ומאז שהומצאה ועד היום עברה גלגולים רבים. מזה שנים שהבדיקה משמשת בראש ובראשונה לצורך אנליזה גנטית המאפשרת אבחון של אינספור מוטציות גנטיות והפרעות כרומוזומליות, שעלולות לפגוע בעובר ולהתבטא בתסמונות גנטיות.

המדובר בין השאר על: פיגור שכלי, אוטיזם, מומים בלב ובמערכות פנימיות נוספות בגוף, אפילפסיה, פגיעות שלד, הפרעות פסיכיאטריות ועוד.

בדיקת מי השפיר מאפשרת לא רק לבצע בדיקה גנטית, אלא גם לבדוק אם העובר נחשף לזיהומים כגון CMV ולדגום מרקרים שיכולים להעיד על מחלות שונות. לאחר הדיקור, מי השפיר לרוב נלקחים לצורך בדיקה גנטית של העובר, על ידי שימוש בשיטת הצ'יפ הגנטי או בשיטת ריצוף אקסום.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר אודות חשיבותה הרבה של הבדיקה וחובתו של רופא הנשים, המלווה את מעקב ההריון, להסביר להורים אודות הבדיקה בכל הריון ללא יוצא מן הכלל.

מי השפיר ובדיקתם

במהלך ההריון העובר ברחם אמו עטוף בשק שפיר ובתוכו נמצאים מי השפיר, שלהם כמה וכמה תפקידים חשובים בהתפתחותו התקינה של ההריון.

מי השפיר מאפשרים לעובר:

  • לנוע ברחם ובכך לפתח את השרירים
  • מעניקים לעובר הגנה מפני זעזועים
  • העובר בולע את מי השפיר והם מאפשרים את התפתחות מערכת השתן
  • לקבל חומרים החשובים לגדילה ולהתפתחות תקינה ברחם

לפני עשרות שנים התגלה כי באמצעות בדיקת מי השפיר, במהלכה נשאבת דגימה ממי השפיר של העובר, ניתן לאבחן מוטציות ופגיעות גנטיות של העובר.

בסביבות שנת 2010 ולאחר שנים ארוכות של מחקר, החל שימוש תדיר בבדיקת הצ'יפ הגנטי CMA לצורך בדיקת נוזל מי השפיר. בדיקת מי שפיר לצ'יפ גנטי היא בדיקת ברירת המחדל בכל בדיקת מי שפיר בישראל מאז שנת 2017 וקיימת חובה ברורה להסביר עליה להורים, בכל הריון ללא יוצא מן הכלל, כבר מאז שנת 2012.

בדיקת מי השפיר מציעה את האפשרות לאבחן מאות רבות של מוטציות גנטיות דה-נובו או מוטציות חדשות, כאלה המתפתחות לראשונה אצל העובר.

מוטציות דה-נובו אינו ניתן לאבחון טרום הריוני, במסגרת בדיקת הסקר הגנטי של ההורים לפני ההריון, שכן אינן עוברות בתורשה מההורים והלכה למעשה, בדיקת מי השפיר במהלך ההריון היא הדרך היחידה לאבחן אותן לפני הלידה.

הרופא חייב להסביר לך בכל הריון:

בדיקת מי השפיר היא כנראה הבדיקה החשובה ביותר להורים ולעובר. הסיכוי לאבחן פגיעה גנטית בעובר לאחר בדיקת מי שפיר גבוה יחסית ועומד על 0.9%.

לצערנו הרב ולאור מחדל מתמשך הבדיקה ממומנת על ידי משרד הבריאות רק במצבים מסויימים:

  • גיל האישה הוא מעל 34 בעת הכניסה להריון
  • אחת מבדיקות הסקר במהלך ההריון, סקירת המערכות המוקדמת או חלבון עוברי בדם יוצאות בלתי תקינות ולפי המלצה של גנטיקאי
  • קיים חשד גבוה למחלה תורשתית, למשל כאשר ילד קודם לוקה באוטיזם או עיכוב התפתחותי או כהתקיים רקע מוכר של פגיעה גנטית במשפחה

חשוב לדעת כי התפיסה המיושנת לפיה "בדיקת מי השפיר מסוכנת" אינה מדוייקת בלשון המעטה. העובדות, נכון לאמצע שנת 2023, מלמדות כי הסיכון המזערי לזיהום והפלה הנו סיכון של 1 ל-2000 בדיקות או 0.002%.

הבדיקה אינה חפה מסיכונים אך חשוב להכניס את המספרים לפרופורציה, כאשר לעומת הסיכוי המזערי והזניח לפגיעה בעובר במהלך בדיקת מי השפיר, עומד סיכון של 0.9% לאבחון פגיעה גנטית בעובר - גם בהריונות "בריאים" ו"תקינים" לכאורה. במבחן סיכון סיכוי של בדיקת מי השפיר התוצאות די ברורות.

הבדיקה עצמה נעשית בעזרת מחט דקה שמוחדרת דרך דופן הבטן אל תוך שק מי השפיר, דרכה נשאבים כ-20-40 מ"ל של נוזל. היא אורכת מספר דקות, מתבצעת על ידי רופא מומחה בתחום ואינה כרוכה כמעט בכאב.

ההחלטה עם לבצע בדיקת מי שפיר בהריון, כל הריון של כל אשה, היא החלטה שכל הורה צריך לקבל בהתאם לצו מצפונו ובלבד, שהרופא שמלווה את ההריון הסביר את כל מה שחשוב לדעת על הבדיקה.

ללא הסבר ברור ומפורט של העובדות, סביר שחלק ניכר מההורים יקבלו את ההחלטה על בסיס מידע לא עדכני, שגוי ולא מדוייק, מה שעלול להתברר בנקודת מסויימת בעתיד כבעייתי מאד.

אבחון מדוייק של מוטציות נדירות

לאחר הפרוצדורה של שאיבת מי השפיר מתבצעת בדיקה גנטית, לרוב באמצעות צ'יפ גנטי CMA, המאפשרת להעריך האם העובר נושא בגופו פגיעה גנטית מזערית. בדיקת ה-CMA הוכיחה במשך שנים את יעילותה באבחון מדוייק של מאות ואלפי פגיעות גנטיות.

כך לדוגמא, לפי מחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות הרי שבאמצעות בדיקת צ'יפ גנטי של מי השפיר ניתן לאבחן רקע גנטי מוכר הגורם לכ-20% מסך מקרי האוטיזם המאובחנים. הבדיקה המתקדמת מאפשרת לאבחן בדיוק ניכר מאות ואלפי מוטציות גנטיות מזעריות, בעיקר מוטציות חסר והכפלה של החומר הגנטי שהן המוטציות הנפוצות ביותר בין אלו הנדירות.

מחקרים רפואיים רבים שהתפרסמו בשנים האחרונות מוכיחים את היעילות הרבה של בדיקת הצ'יפ הגנטי באבחון פגיעות גנטיות משמעותיות גם בהריונות שנחשבים לתקינים לחלוטין, בהם אין לכאורה סיבה להפנות את האם לבדיקת מי שפיר.

כך לדוגמא, לפי מחקר מקיף שבדק אלפי בדיקות CMA, הוכח כי באמצעות הבדיקה של מי השפיר ניתן לאבחן פגיעה גנטית מהותית באחד מכל כ-110 הריונות "בריאים" ו"תקינים" לכאורה, הרוינות שבהם לרופא המלווה את ההורים לא היתה כי "סיבה ראויה" להפנות לבדיקת מי שפיר.

עוד עולה מן המחקר כי לא קיים הבדל סטטיסטי בסיכון למחלה גנטית אצל נשים הריוניות לפני או מעבר לגיל 35. מחקר זה ורבים נוספים מוכיחים את החשיבות שבביצוע הבדיקה בכלל הגילאים, בכל הריון וגם בהיעדר גורמי סיכון כאמור.

בנקודה זאת, חשוב להסביר כי רופא הנשים צריך להסביר להורים גם על בדיקת האקסום. זוהי בדיקה חדשנית ומתקדמת יותר מבדיקת הצ'יפ הגנטי, אשר מרחיבה את אפשרויות האבחון הגנטי בעוד כ-18% לעומת בדיקת הצ'יפ הגנטי, וההורים צריכים לדעת שניתן לבצע אותה כמעט בכל בית חולים בישראל ובמכונים פרטיים רבים.

כך לצורך ההסבר, מחקר שבוצע לאחרונה הראה שהוספה של בדיקת אקסום לבדיקת הצ'יפ הגנטי מאפשרת לגלות פי 3 יותר מוטציות המקושרות לאוטיזם מאשר בדיקת צ'יפ גנטי לבדה.

בדיקת האקסום אינה נמצאת בסל הבריאות וניתנת לביצוע רק באופן פרטי, אך עם השנים המחיר שלה נהיה יותר ויותר זול ואל מול היעילות שלה יש לשקול את ביצועה בכל בהריון. תמיד.

לא קיבלת הסבר מהרופא? זאת רשלנות רפואית!

במקרים בהם הילד.ה מאובחנ/ת לאחר הלידה עם אוטיזם, עיכוב התפתחותי, אפילפסיה או כל לקות רפואית אחרת הנובעת מפגיעה גנטית, ואם יתברר כי רופא הנשים שליווה את ההריון לא הסביר להורים על חשיבותה של בדיקת מי השפיר בהריון, עשויה לקום עילה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית.

רופא המפר את חובתו המקצועית להסביר וליידע את ההורים לגבי חשיבותה של הבדיקה בכל הריון ללא יוצא דופן, מתרשל במילוי תפקידו וחושף את עצמו לתביעת רשלנות רפואית במקרים כאמור. אם הילד או הילדה שלך אובחנה עם נכות הנובעת מפגיעה גנטית, ניתן וראוי לפנות להתייעצות עם עורך דין מנוסה בתחום.

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מייצג מאות משפחות, הורים לילדים שאובחנו רק לאחר הלידה עם תסמונת גנטית מורכבת או פגיעה גנטית שגורמת לתופעות כמו אוטיזם, מומי לב מורכבים, אפילפסיה, עיכוב התפתחותי [ומקרים נוספים] מקום בו ההורים לו זכו לקבל הסבר על חשיבותה של בדיקת מי השפיר במהלך ההריון.

צוות המשרד עומד לרשותך בכל שאלה ולצרוך הערכת סיכוי התביעה במקרה שלך.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור  

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

31 במרץ 2024

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניהול לידה הובילה...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו תיאור תביעה שהוגשה בגין רשלנות בניהול לידה, אשר גרמה לקרע ברחם והובילה לצורך בכריתתו של הרחם...

קרא עוד

31 במרץ 2024

אוסטאומיליטיס בעקבות זיהו...

תקציר פסק דין שבוחן האם זיהום שהתפתח לאחר ניתוח גרם לאוסטאומיליטיס ובעקבות כך לכריתת שתי אצבעות רגליו של התובע...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בניתוח בקע מפשעתי ...

תובע הסובל מלידה מטמירות אשכים טען כי רשלנות בניתוח בקע מפשעתי שעבר פגעה בכושר הפריון שלו - להלן תקציר פסק הדין והכרעת ביהמ"ש.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי גילוי תסמונת דאון במהל...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירת פסק דין בעניין אי גילוי תסמונת דאון בעת הריון והסבר אודות חובותיו של הרופא המטפל במעקב ההריו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית לפני צינתור לב

תקציר פסק דין העוסק בטענות תובע, כי לא ניתנו לו הסברים מספקים טרם ביצוע הליך צינתור לב, חוות דעת המומחים הרפואיים והכרעת ביהמ&quo...

קרא עוד

31 במרץ 2024

חובת מתן הסבר לפני ניתוח ...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא לרשלנות רפואית בניתוח הרניה ומתייחס לחובת ההסבר על סיבוכים אפשריים בניתוח...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית באבחון דלקת...

סקירה משפטית שבוחנת האם רשלנות חדר המיון של בי"ח קפלן גרמה לאיחור באבחון דלקת התוספתן אצל נערה, שגרמה לבסוף להתנקבות שלו.

קרא עוד

31 במרץ 2024

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

פרשנות חשובה ומעניינת של פסק דין המתאר מקרה של רשלנות רפואית חמורה בסקירת מערכות שגרמה לאי אבחון של חוסר בקורפוס קלוסום...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

31 במרץ 2024

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תסחיף מי שפיר Amniotic fl...

על תסחיף מי שפיר Amniotic fluid embolism ומקרי רשלנות רפואית בלידה ומיד אחריה...

קרא עוד

31 במרץ 2024

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

31 במרץ 2024

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

31 במרץ 2024

האם מותר לקחת את התרופה ה...

כמעט כל אשה בהריון נתקלת לאורך תשעת החודשים בשאלות לגבי נטילת תרופות בהריון. התשובות מורכבות, חשובות ולעיתים אינן חד משמעיות וברו...

קרא עוד

31 במרץ 2024

רשלנות רפואית בלידה - לפנ...

עורך הדין עופר סולר מנהל את משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה, לצורך הגשת תביעת פיצויים בשל נזקים שנ...

קרא עוד

31 במרץ 2024

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

03 באפריל 2024

הכירו את רוט סולר - תביעו...

רוט סולר - תביעות ביטוח הנה פירמה פורצת דרך, שמעדכנת גרסה בעולם המשפט וקובעת סטנדרט חסר תקדים, באמצעות הצגת פתרון השוזר את העלית ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24