חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן ההריון וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בהריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

אי אבחון חוסר קורפוס קלוסום

מחבר: 16/08/2020 12:03

בעידן המודרני עומד לרשות הרופאים וההורים לעתיד כלי רב ערך של סקירת מערכות, אשר מאפשר לגלות בחלק לא מבוטל מן המקרים מומים ובעיות בעובר ומקנה להורים יכולת להחליט אם לבקש את הפסקת ההריון בנסיבות כאלה.

כאשר מתברר בתום ההריון כי על אף ביצוע בדיקות מעקב וסקירות מערכות, נולד בסופו של דבר ילד הסובל ממומים קשים, מבלי שההורים עודכנו בכך בעת ההריון, מתעוררת מטבע הדברים השאלה האם התגלתה רשלנות רפואית באבחון מומים בהריון ובביצוע הבדיקות הנדרשות.

פסק הדין שניתן בבית המשפט המחוזי בחיפה בעניין שלום נרגיס (קטין) והוריו נ' ד"ר יגאל וקסמן, מכון הדמיה בית חולים "רמת מרפא" אסותא מרכזים רפואיים בע"מ ואח'עסק בתביעה שהגישו קטין והוריו בגין רשלנות בביצוע של בדיקת אולטרסאונד, אשר גרמה להולדה של תינוק עם מום קשה מסוג חוסר של הקורה המוחית - agenesis of corpus callosum.

שלום הוא בנם הראשון של ציפי ורונן. במהלך ההיריון הייתה ציפי במעקב אצל ד"ר רונן, רופא בקופת חולים מכבי. ד"ר רונן הפנה את ציפי למכון ההדמיה בבית החולים רמת מרפא לצורך ביצוע בדיקת אולטרסאונד שנערכה ביום 19.09.95.

הבדיקה הראשונה בוצעה על ידי טכנאית במטרה לקבוע את גיל ההיריון ואת מידות העובר. בדיקה נוספת של סקירת מערכות בוצעה על מנת לבדוק את העובר ולנסות לאתר קיום מומים, ביום 08.11.95 על ידי ד"ר יגאל וקסמן והיא הבדיקה לגביה נטענת הרשלנות.

נרגיס נולד ביום 19.03.96 בניתוח קיסרי בבית החולים "הקריה" בתל אביב, במשקל של 3.29 ק"ג וציון האפגר שניתן לו היה 10 - הציון המירבי, כאשר ציון אפגר מעל 7 הוא תקין.

בבדיקה שנערכה לאחר מכן נמצא כי הוא סובל ממומים קשים, אשר עיקרם מומים מוחיים ובהם חוסר מלא של הקורה המוחית - הקורפוס קלוסום.

טענות התובעים והנתבעים בתביעה

בתביעת רשלנות רפואית אשר הוגשה על ידם טענו ההורים, כי לאור חומרת המומים מהם סובל שלום, היה עדיף לולא היה נולד ואילו ידעו על המומים מהם הוא סובל היו מבצעים הפלה.

ההורים טוענים כי בעת הבדיקה לא נצפתה תקרת החדר השלישי במוח וכי ד"ר וקסמן לא הבחין שהקורפוס קלוסום (Corpus callosum), הקורה המוחית או כפיס המוח, שתפקידה לחבר בין שני חלקי המוח ולהעביר את רוב המידע ביניהם, חסר.

מאחר והרופא הסוקר לא הבחין בחסר, לא שלח את התובעת לבדיקות נוספות ופעל שלא בהתאם לרמת הזהירות המצופה ממנו, המצב הוביל להולדה של תינוק הסובל ממומים קשים.

ד"ר וייץ, מומחה רפואי נירולוג, שנתן חוות דעתו מטעם התובעים בעניין קבע, כי התובע סובל מנזק מוחי חמור, פיגור התפתחותי קשה, עיוורון והפרעה פירכוסית ונכותו הכללית מוערכת ב-100%, מאחר והוא סובל מחסר מלא של הקורפוס קולוסום.

כל המומחים שהגישו חוות דעת לבית המשפט הסכימו, כי מטרתה של בדיקת האולטרסאונד היא גילוי של מומים מולדים, גם כאשר לא מדובר בזיהוי של מום ספציפי, אלא בחשד המתעורר ומצריך ביצוע בדיקות נוספות.

לפי חוזר מנכ"ל משרד הבריאות, מטרת סקירת המערכות היא לבצע סריקה של איברים והראשון המצוין מביניהם הוא חדרי המוח.

הנתבעים טענו, כי הנתבע לא יכול ולא צריך היה לגלות את היעדרו של הקורפוס קולסום וכי הבדיקה שבוצעה היא בהתאם לפרקטיקה ולנהלים המקובלים.

בית המשפט נדרש להכריע במחלוקת: האם התרשל ד"ר וקסמן בביצוע הבדיקה בכך שלא איתר את החוסר, שכלל לא הסתכל בחדרי המוח העליונים ושלא איתר את הסימנים המשניים המעידים על היעדר של קורפוס קלוסום.

פרופסור שיינפלד, מומחה בתחום האולטרסאונד, מיילדות וגניקולוגיה מטעם התובעים, כתב בחוות דעתו, כי למרות שהסוקר בבדיקה רשם כי סקר את חדרי המוח הוא לא עשה כן ולא אבחן את הסימנים המשניים. 

עוד קבע שיינפלד, כי ניתן היה לזהות את קיום הסימנים כולם במועד הבדיקה.

פרופסור אחירון מטעם הנתבעים טען, כי במועד הבדיקה לא באו לידי ביטוי הסימנים המשניים וכי אופן התפתחות המום במקרה הזה והמוגבלות של ההדמיה, הם שגרמו לכך שהסוקר לא זיהה את המום.

בחקירתו של אחירון בבית המשפט הודה, כי ממצאים שעלו בבדיקה היו צריכים להדליק נורה אדומה אצל הנתבע.

בחקירתו הנגדית בבית המשפט נאלץ פרופ' אחירון להודות, כי גם בסקירת מערכות שגרתית ניתן לצפות בסימנים משניים, אשר יכולים להחשיד למום של חוסר בקורה המוחית ולפיכך ייתכן כי גם בבדיקה נשוא התביעה הופיעו סימנים אלה, אשר מהם התעלם הרופא הסוקר.

פסיקת בית המשפט

בית המשפט קבע, כי למרות שהריונה של התובעת היה הריון בסיכון נמוך וכי ד"ר וקסמן בפועל לא זיהה ממצאים חשודים בבדיקה, היה עליו לזהות את הסימנים המשניים, אשר יכולים להעלות חשד בדבר חסר של הקורה המוחית.

בית המשפט קבע עוד, כי לא נצפו בבדיקה כל חדרי המוח כפי שנדרש ולכן הפר ד"ר וקסמן את חובת הזהירות הנדרשת ממנו.

לעניין עילת חיים בעוולה קיבל בית המשפט את טענת ההורים, כי לאור המומים הקשים מהם סובל בנם, לו ידעו על המומים מראש היו מבצעים הפלה וכי המומים נגרמו עקב החוסר בקורפוס קולסום שלא זוהה בבדיקה וקבע כי על הנתבעים לפצות את התובעים בגין הנזקים החמורים אשר נגרמו לילוד.

עורכי הדין שלנו עונים על סוגיות נפוצות

 אנו מזמינים אתכם לחפש ולמצוא באתר שלנו אלפי סקירות רפואיות ומשפטיות שנכתבו על ידי מומחים רפואיים ועורכי דין, על סמך ניסיון פרקטי בטיפול וייצוג נפגעי רשלנות רפואית.
 
עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל סוגיית רשלנות רפואית וזאת מן הסתם בכל מקרה לגופו.
 
לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא אבחון חוסר אבחון קורפוס קלוסום בסקירת מערכות והזכויות המגיעות לכם בכל מקרה של חשש מפני אי אבחון שגרם לנזקים.

עד איזה גיל ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בשל אי גילוי אגנזיס של קורפוס קלוזום בסקירת מערכות?

תביעות בגין הולדה בעוולה הן השם המשפטי לתביעות בגין החמצה רשלנית של מומים או מחלות קשות בעובר ובשל כך אי מתן אפשרות להורים לשקול הפסקת הריון.

גם תביעה בגין החמצת מום מוחי בעובר מסוג אגנזיס של קורפוס קלוזום הינה תביעה בגין הולדה בעוולה. את התביעות בגין הולדה בעוולה יש להגיש לבית המשפט עד לגיל 7 של הילד, שכן לאחר מועד זה עילת התביעה מתיישנת ולא ניתן לקבל פיצויים על ההתרשלות בסקירות המערכות.

במקרים מסוימים בהם מוכח כי עד לגיל צעיר של הילד לא הייתה ידועה כל בעיה רפואית, ניתן להאריך מעט את מועד ההתיישנות, אולם מומלץ מאוד בכל מקרה לעשות מאמץ לא להסתמך על טענה זו, אלא להגיש את התביעה לבית המשפט טרם גיל 7 שנים.
 
יש לקחת בחשבון כי גיבוש תביעת הולדה בעוולה לוקחת זמן רב ולכן מומלץ לפנות לעורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית בהקדם לאחר קבלת האבחנה של אגנזיס של קורפוס קלוזום.

אילו חוות דעת רפואיות של מומחים יש צורך לקבל כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית בשל אי אבחון אגנזיס של קורפוס קלוזום בהריון?

על מנת לבסס כראוי תביעה בטענה של התרשלות בסקירת מערכות שהביאה להחמצת מום מוחי מסוג אגנזיס של קורפוס קלוזום, יש צורך בחוות דעת של מומחה רפואי בתחום הגניקולוגיה עם תת התמחות בנושא בדיקות אולטרסאונד בהריון.

חוות דעת של מומחה זה תתייחס לחובה להדגים את המום המוחי בסקירה ולהתרשלות בהחמצת המום בהריון.

כמו כן, יהיה צורך בחוות דעת של מומחה רפואי בתחום נוירולוגית ילדים, אשר בחוות דעתו יסביר על אופי המום המוחי של אגנזיס של קורפוס קלוזום ACC, על הנכויות שמום זה גורם ועל היקף הנכות של הילד נשוא התביעה.

לעיתים יהיה צורך גם בחוות דעת רפואית בתחום השיקום, חוות דעת לעניין עלויות טיפול ואביזרי שיקום ועוד.

נולד לנו בן שאובחן עם עיכוב התפתחותי ובבדיקת MRI מוח התברר שיש לו אגנזיס של קורפוס קלוזום, האם זו בעיה שניתן היה לאתר בסקירת מערכות?

אגנזיס של הקורפוס קלוזום - ACC הינו מום מוחי משמעותי בעובר. המדובר בחוסר של הקורה המוחית אשר מחברת בין שתי אונות המוח ומום זה עלול לגרום לעיכוב התפתחותי ומוגבלות שכלית התפתחותית.

בסקירת המערכות שמבוצעת במסגרת הרפואה הציבורית לעיתים הקורפוס קלוזום אינו מופיע ברשימת האיברים אשר על הסוקר להדגים, אולם במקרה של חסר של הקורה המוחית יופיעו בדרך כלל בסקירה סימנים עקיפים אשר על הסוקר להבחין בהם, כמו למשל הרחבת חדרי המוח.

אם בוצעו בהריון סקירות מערכות אשר פוענחו כתקינות ונולד ילד עם חוסר של קורפוס קלוזום, יש בהחלט מקום לבחון אם לא הייתה רשלנות בביצוע סקירות המערכות.

אם יש בידי ההורים דיסקים של סקירות המערכות או תמונות של הסקירה מומלץ לשמור עליהם היטב ואף להכין העתקים של הדיסקים. רצוי ומומלץ לפנות להתייעצות עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית לבחינת המקרה.

במקרה של לידת ילד פגוע, כאשר ההורים לא עודכנו במהלך ההריון באפשרות של קיום מום או נזק גוף לעובר, מומלץ להתייעץ עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית.

בא כוח מקצועי ומנוסה יוכל לסייע לכם לבחון אם יש מקום לעריכת בירור נוסף כמו גם בבדיקת היתכנות להגשת תביעת רשלנות רפואית.

בכל מקרה שבו יש לכם חשד כי אתם או מי מיקריכם נפגעתם בשל רשלנות רפואית, לא כדאי לפעול לבד. עורכי הדין במשרד סולר קפלינסקי צברו וותק רב בליווי וייצוג נפגעים בתביעות רשלנות רפואית מורכבות ונשמח להעניק גם לכם שירות משפטי מקצועי, קשוב ומקיף, לאורך כל הדרך ועד לסיום ההליך וקבלת הפיצויים.

פנו אלינו לשיחת ייעוץ משפטי עם עורך דין מומחה!

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית סקירת מערכות חוסר קורפוס קלוסום

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

08 באוגוסט 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

08 באוגוסט 2021

אי גילוי תסמונת דאון ביילוד

רשלנות רפואית באבחון תסמונת דאון בהריון בשל אי הפניה של האם לביצוע דיקור מי שפיר לגילוי התסמונת...

קרא עוד

17 באוגוסט 2021

התיק הרפואי נעלם? התביעה ...

הגשת תביעה ברשלנות רפואית במקרה שהתיק הרפואי נעלם או חסרים מסמכים! נטל ההוכחה עובר למוסד הרפואי שהיה אחראי לניהול הרשומה הרפואית ...

קרא עוד

22 באוגוסט 2021

תסמונת איקס שביר

עורך הדין עופר סולר מביא לפנינו הסבר מקיף אודות תסמונת האיקס השביר, כולל דוגמאות למקרי רשלנות רפואית ופסקי דין מתביעות...

קרא עוד

25 באוגוסט 2021

טעויות ואיחור בזיהוי ואבח...

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מתי ולמה עלולות להתרחש טעויות שמובלות לאיחור בזיהוי ואבחון של סרטן השד...

קרא עוד

31 באוגוסט 2021

תביעת פיצויים: איחור רשלנ...

האם רשלנות רפואית הובילה לאיחור באבחון מחלת הסרטן ועקב כך למותה של המנוחה? - היכנסו לקריאת תקציר פסק הדין והכרעת בית המשפט

קרא עוד

12 בספטמבר 2021

פגיעה חמורה בזמן לידת מלק...

עו"ד עופר סולר מסביר על לידת מלקחיים forceps birth ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

19 בספטמבר 2021

הפחתת הסיכון לרשלנות רפוא...

ניתוחים פלסטיים אסתטיים הפכו פופולאריים, אך יש בהם גם סיכון לרשלנות רפואית בטיפול ולנזק וחשוב לדעת איך ניתן לנסות ולצמצם אותו.

קרא עוד

23 בספטמבר 2021

הרופא לא אבחן מום בלב העו...

משרדנו הגיש כמה תביעות פיצויים גדולות בשל רשלנות רפואית, שהובילה ללידת תינוק עם מום לבבי נדיר ונכות קשה! אם נולד לך ילד/ה עם מום ...

קרא עוד

29 בספטמבר 2021

הערכת גובה הנזק לפני הגשת...

הערכת גובה הנזק שנגרם לך לפני הגשת תביעת רשלנות רפואית - איך זה נעשה בפועל?

קרא עוד

03 באוקטובר 2021

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

17 באוקטובר 2021

לדעת יותר לפני זריקת אפידורל

לדעת יותר על זריקת אפידורל – סיבוכים אפשריים בעת שימוש באפידורל...

קרא עוד

19 באוקטובר 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

26 באוקטובר 2021

מקרי רשלנות רפואית באבחון...

בכל מקרה של אבחון דיסאוטונומיה משפחתית רק לאחר הלידה, חשוב לבדוק ולקבל תשובות ברורות: מדוע הרופאים לא אבחנו את המחלה הגנטית הנדיר...

קרא עוד

07 בנובמבר 2021

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

11 בנובמבר 2021

גם ניתוח פשוט יכול להסתבך...

חלק גדול מתביעות הרשלנות הרפואית קשורות לניתוחים שונים אשר בוצעו שלא כהלכה, תוך פגיעה מיותרת במנותח. למידע נוסף לחץ כאן...

קרא עוד

15 בנובמבר 2021

אחריות על אי אבחון מומים ...

אחריות על אי אבחון מומים במהלך ההריון - סקירה משפטית ועמדת בית המשפט העליון בנושא...

קרא עוד

28 בנובמבר 2021

2 חוות דעת של 2 מומחים יד...

משרד עורכי דין עופר סולר ושות' - 2 חוות דעת של 2 מומחים ידועים - כיצד הכריע בית המשפט בתביעת הרשלנות הרפואית?

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36