חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן ההריון וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בהריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

מעקב הריון רשלני והדבקת עובר בנגיף cmv

מחבר: 31/05/2020 17:14

כאשר נגרם לאדם נזק, כתוצאה מביצוע או מאי ביצוע של הליך רפואי, עולה לעיתים באופן טבעי חשד לרשלנות רפואית.

חשוב עם זאת להבין כי עצם העובדה שנגרם הנזק, אין בה די כדי להוכיח שהייתה התרשלות. שכן, אי אפשר לבדוק כל מקרה מצער שכזה בחכמה שלאחר מעשה משום שלעיתים הנזק שנגרם הוא מסיבוך נדיר או מצירוף מקרים שהוא אמנם מצער מאוד, אך לא בהכרח יש סיבה להטיל את האשמה על גורם מסוים.

פסק דין בדבר אי גילוי נגיף CMV בהריון

מקרה שכזה מתואר בפסק הדין נמרוד גרסטל (קטין) הוריו נ' ד"ר עוזי גל, קופ"ח מכבי, מדינת ישראל.

בתאריך 14.11.00 נולד נמרוד עם נזק מוחי קשה, לאחר שבמהלך ההריון נדבק בווירוס הציטומאגלו - Cytomegalo Virus cmv, אותו נשאה האם מבלי שיהיה לכך כל ביטוי קליני (מחלת חום בלתי מוסברת וכדומה).

ווירוס זה יכול להתגלות על ידי ביצוע בדיקת torch.

בדיקת torch היא בדיקה לגילוי מומים מולדים בעובר, מתבצעת על ידי בדיקת דם שעלותה אינה גבוהה.

מאחר ואישה הרה יכולה להידבק בווירוס בכל שלב של ההריון בהיעדר סימנים קליניים, בדרך כלל לא שולחים לביצוע בדיקה זו, מאחר וגם יום לאחר הבדיקה ניתן להידבק. אמנם, ישנם רופאים שכן שולחים לבדיקה, אך אין לכך כל הנחיה מטעם משרד הבריאות.

התובעים טענו כי וירוס ה-cmv הוא גורם מרכזי ועיקרי למומים בעובר, בשיעור גבוה ממומים אחרים, כגון - תסמונת דאון או טיי זקס ובמקרים רבים אין תסמינים חיצוניים להידבקות.

עצם העובדה כי לא נמסר לאם מידע על קיום הווירוס ואפשרות ביצוע הבדיקה, שללה ממנה את האפשרות להפסיק את ההריון וגרמה להולדה בעוולה.

התובעים טוענים כנגד המדינה על כך שלא הוציאה הנחיות ברורות לרופאים לגבי הפניה לבדיקה ולגבי יידוע הנשים ההרות לאפשרות ההידבקות בווירוס.

המומחה הרפואי מטעם התביעה, פרופסור אלכס שנפלד, קבע כי התובעת נדבקה בשבוע ה-26 להריונה וכי היה ליידע אותה לגבי אפשרות ההידבקות.

התובעים טוענים עוד כי מאחר והריון קודם של התובעת הופסק בשנת 1997 בשבוע ה-22 להריון עקב מומים בעובר, היה על הנתבעים לסווג את הריונה של התובעת כהריון בסיכון גבוה.

הנתבעים טענו מנגד כי לא הייתה כל רשלנות מצד קופת החולים והרופא המטפל.

המומחה מטעם הנתבעים 1 ו-2, פרופסור אייל שיף, קבע כי אין כל הנחיה ואין סיבה להפנות מטופלת לבדיקה אם אין סממנים חיצוניים להידבקות בווירוס וכי אין כל קשר בין הפסקת ההריון הקודמת למומים עמם נולד התובע.

המומחה מטעם המדינה, פרופסור אשר אור נוי, קבע כי הנוהג שלא לשלוח נשים הרות לביצוע בדיקת torch כאשר אין סימנים חיצוניים להידבקות בווירוס ה-cmv מקובל בכל מדינות העולם.

בית המשפט קבע בפסק דינו כי הנתבעים 1 ו-2 פעלו על פי ההנחיות של הגורמים המקצועיים. שכן, עצם העובדה כי התובעת מס' 2 אכן נדבקה בווירוס ועקב כך נולד התובע כשהוא סובל מנזק מוחי, היא ידיעה בדיעבד.

חובת הזהירות לפיה נוהגת המדינה במתן הנחיותיה בעניין זה הוא סביר. לפיכך החליט בית המשפט לדחות את התביעה ושכל צד יישא בהוצאותיו.

יש להדגיש כי במקרים בהם יש סימנים מחשידים להדבקות של אישה הרה בנגיף ה-CMV והרופא המטפל מתעלם מסימנים אלו ולא שולח את האישה המטופלת לבדיקה מתאימה, הרי שיתכן בהחלט כי ניתן להטיל אחריות על הרופא אם יגרם נזק לעובר.

גם במקרים בהם מבוצעת בדיקת torch לאישה במהלך ההיריון, אשר מדגימה הדבקה טרייה בנגיף ה-CMV בהריון ועל אף זאת לא נעשות בדיקות לשלילת הדבקה של העובר בווירוס, יש מקום לבחון האם מדובר ברשלנות רפואית במידה ונגרם נזק.

עורכי הדין שלנו עונים על שאלות חשובות

באתרנו מעלים בקביעות תוכן אמין, מקצועי ועדכני בנושאי רשלנות רפואית. תוכלו למצוא אצלנו אלפי סקירות משפטיות שנכתבו על ידי מומחים רפואיים ועורכי דין מנוסים ולקבל מענה לכלל הסוגיות הנוגעות למקרי רשלנות רפואית.

עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל תביעת רשלנות רפואית, כמובן בכל מקרה לגופו.
 
לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית בגילוי נגיף CMV והזכויות המגיעות לכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות במעקב ההריון, שהובילה להדבקת העובר ולפגיעה בו.

נולד לנו בן אשר סובל מלקות שמיעה ופגיעה נוירולוגית בשל הדבקה ב-CMV בהריון, אילו חוות דעת רפואיות נצטרך כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית?

בתביעת רשלנות רפואית בטענה של הדבקה של העובר בנגיף CMV בהריון מבלי שההורים עודכנו באפשרות הבדיקה של העובר ומבלי שניתנה להם הזכות להחליט על המשך ההיריון, יש צורך בחוות דעת של רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה, אשר הינו בעל ניסיון במעקבי הריון. 

כמו כן יהיה צורך בחוות דעתו של רופא מומחה בתחום נוירולוגית הילדים להערכת נכותו של הילד, הקשר הסיבתי בין הפגיעה הנוירולוגית שלו וההדבקה בנגיף ה-CMV בהריון וצרכיו השיקומיים. 

מומלץ לפנות תחילה וטרם פניה למומחים רפואיים אל עורך דין מנוסה בתחום תביעות רשלנות הרפואית.

נולד לי בן שסובל מחירשות עקב הדבקה ב-CMV בהיריון, עשיתי בדיקות דם של CMV בהריון אבל הרופאה שביצעה את המעקב התעלמה מהתוצאות, יש אפשרות לתביעת רשלנות רפואית?

למרות שאין חובה לבצע בדיקת נוגדנים לנגיף ה-CMV בדם האם במהלך ההיריון, רופאים רבים מפנים את המטופלות לבדיקה זו במהלך מעקב ההיריון השגרתי.

אם בדיקות אלו כן מבוצעות בזמן ההיריון ועולה חשד כי האישה נדבקה בנגיף ה-CMV במהלך ההיריון (למשל במקרה של תוצאות בדיקות המדגימות היפוך סרולוגי ברמת הנוגדנים ל-CMV), הרי שעל הרופא לדעת לפענח את משמעות תוצאות הבדיקות ולהבין כי עליו להפנות את האישה לסדרת בדיקות לשלילת הדבקות של העובר בנגיף - בדיקות הדמיה וכן דיקור מי שפיר.

אם הרופא אשר מבצע את מעקב ההיריון מתעלם מתוצאות בדיקות רמת הנוגדנים או לא פועל כפי הנדרש ובסופו של ההיריון נגרם נזק לעובר בשל הדבקה ב-CMV מבלי שההורים עודכנו בכך, הרי שיתכן שתהיה עילת תביעה להורים כנגד הגורם המטפל אשר ביצע את מעקב ההיריון.

הבת שלנו נולדה עם פגיעה נוירולוגית בעקבות הדבקה בנגיף ה-CMV בהריון, היא כעת בת שנה וחצי, מתי יהיה הזמן הנכון לבדוק אם יש עילה לתביעת רשלנות רפואית ומתי כדאי להגיש את התביעה?

הבירור אם יש עילת תביעה בטענת רשלנות רפואית במקרה המתואר של הדבקה בנגיף ה-CMV בהריון עלול להימשך חודשים ארוכים (בדומה לבירור בתביעות רשלנות רפואית רבות), שכן הוא דורש איסוף של התיקים הרפואיים והתייעצות עם מומחים. 

כדאי ומומלץ לפנות לפיכך אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית בהקדם ולא להמתין. ניתן יהיה בשלב הראשון כאמור לערוך את הבירור ואם יש אכן עילה לתביעה לקבל חוות דעת רפואית בנושא ההתרשלות במעקב ההיריון ממומחה בתחום הגניקולוגיה.

המועד להגשת התביעה לבית המשפט תלוי במועד בו ניתן יהיה להעריך באופן ברור את היקף הנזק שנגרם לילדה ושיעור נכותה. 

אצל ילדים צעירים מאוד, מתחת לגיל 4 שנים, קשה לעיתים להעריך את ההיקף של פגיעה נוירולוגית קוגניטיבית ולכן לעיתים יש צורך להמתין עד אשר ניתן יהיה לגבש חוות דעת ברורה בתחום הנוירולוגי בגיל מעט בוגר יותר של הילד (לאחר גיל 4). 

את זמן ההמתנה הזה ניתן להקדיש כאמור להכנת ובדיקת חוות הדעת בתחום ההתרשלות ולעוד נושאים שיש לבחון טרם הגשת התביעה.     

בזמן ההיריון עברתי שפעת עם חום וניגשתי להיבדק אצל הרופא, בתום ההיריון נולדה לנו בת אשר התברר כי היא סובלת מפגיעה נוירולוגית בשל הדבקות בנגיף ה-CMV ושלא ביצעו לי בדיקות דם בהריון ל-CMV, האם יש עילה לתביעת רשלנות רפואית? 

על פניו נראה כי המקרה בהחלט מצדיק בירור רציני ובחינת סטנדרט הטיפול בהריון, מחלת חום או שפעת בהריון יכולים להחשיד להדבקה של האישה ההרה בנגיף ה-CMV, כאשר הדבקה כזו עלולה לגרום להדבקה של העובר ובמקרים מסוימים לפגיעה נוירולוגית בעובר. 

במקרה של מחלת חום נראה שהרופא אשר ביצע את מעקב ההיריון היה מחויב להפנות אותך לבדיקות דם לגילוי רמת הנוגדנים ל-CMV ואם היה מתגלה חשד כי נדבקת בנגיף בזמן ההיריון היה צורך לבדוק אם העובר נדבק בנגיף ה- CMVוהאם נגרמה לו פגיעה נוירולוגית ולאפשר לכם להחליט האם להמשיך את ההיריון.

כדאי יהיה לפנות תחילה אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית, לקבלת ייעוץ כיצד לברר את האפשרות להגשת תביעת רשלנות רפואית.

בזמן ההיריון עברתי בדיקות דם לרמת נוגדנים ל-CMV, מתברר שהבדיקות הראו שיש סיכון שהעובר נדבק והרופאים שמו לב לזה רק בסוף ההיריון והציעו לי להפסיק את ההיריון ולא הסכמתי כי הייתי כבר אמורה ללדת. אפשר לתבוע שלא גילו את הבעיה מוקדם יותר ואז הייתי מסכימה להפיל?

גילוי מומים או מחלות בעובר בשלב מאוחר של ההיריון, בשעה שניתן היה לגלות את הבעיה או המום בשלב מוקדם יותר של ההיריון והוא לא התגלה בשלב מוקדם בשל התרשלות של הצוות הרפואי, מהווה נושא לתביעות רשלנות רפואית רבות. 

הטענה שחוזרת לרוב בתביעות אלו הינה כי אילו היה הרופא המטפל נוהג כרופא סביר, המחלה או המום של העובר היו מתגלים בשלב מוקדם של ההיריון ואז ההורים יכלו להפסיק את ההיריון בהפלה ואילו כאשר הבעיה בעובר התגלתה בשלב מאוחר בהריון להורים יש מניעה דתית או מוסרית או רגשית להפסיק את ההיריון בהפלה. 

בתי המשפט נתנו פסיקות שונות באשר לטענה זו בפסקי דין שונים וכמובן שנסיבות כל מקרה משפיעות על ההכרעה שניתנה בו. 

כך למשל אם ההורים התעלמו בהריונות קודמים או מאוחרים להריון נשוא התביעה מבעיות אשר התגלו במהלך ההיריון או סירבו לבצע בדיקות אבחנתיות לבירור מומים ומחלות בעובר, כמו בדיקת מי שפיר, הרי שבית המשפט פחות נטה לקבל את טענת ההורים כי היו מפסיקים את ההיריון נשוא התביעה אם האבחנה באשר לבעיה בה לוקה העובר הייתה ניתנת מוקדם יותר.

בחלק מהמקרים הללו פסק בית המשפט פיצויים להורים בגין ראש הנזק של פגיעה באוטונומיה בגין אי מתן המידע במועד, גם אם לא שוכנע שההורים אכן היו מפסיקים את ההיריון אם האבחנה הייתה מתקבלת מוקדם יותר אלמלא התרשלות הרופאים.

אבחנה בדבר הדבקות של העובר ב-CMV בעקבות חשד של הדבקה של האם בהריון בנגיף יתכן ויכלה להתקבל במקרה זה מוקדם יותר. 

לשם כך יהיה צורך לקבל את מלוא התיעוד הרפואי ולהתייעץ עם מומחה רפואי בתחום הגניקולוגיה. מומלץ לפנות תחילה אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית לקבלת מלוא התיעוד ופניה למומחה הרפואי המתאים.

במידה ונגרם לך נזק בשל רשלנות רפואית יש לפנות בהקדם האפשרי אל עור​ך דין מנוסה בתחום הרשלנות רפואית לקבלת ייעוץ ומידע לגבי האפשרויות העומדות בפנייך. כדאי וחשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בטרם נוקטים פעולות באופן עצמאי.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (3)

5 stars - based on 3 reviews

קראו עוד

סגור  

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

25 ביולי 2021

תביעה לנזק גוף בעקבות ליד...

הוריו של תינוק אשר נולד בלידת ואקום טענו כי נזקי גוף שנגרמו לו אירעו כתוצאה מביצוע הלידה באופן מכשירני - לחצו לקריאת תקציר פסק הד...

קרא עוד

08 באוגוסט 2021

רשלנות רפואית בניתוח מעי הגס

עוה"ד עופר סולר וארבל קפלינסקי מביאים לפנינו דוגמא למקרה רשלנות רפואית לאחר ניתוח מעי גס ומסבירים מדוע נטל ההוכחה עבר לנתבעי...

קרא עוד

08 באוגוסט 2021

אי גילוי תסמונת דאון ביילוד

רשלנות רפואית באבחון תסמונת דאון בהריון בשל אי הפניה של האם לביצוע דיקור מי שפיר לגילוי התסמונת...

קרא עוד

17 באוגוסט 2021

התיק הרפואי נעלם? התביעה ...

הגשת תביעה ברשלנות רפואית במקרה שהתיק הרפואי נעלם או חסרים מסמכים! נטל ההוכחה עובר למוסד הרפואי שהיה אחראי לניהול הרשומה הרפואית ...

קרא עוד

22 באוגוסט 2021

תסמונת איקס שביר

עורך הדין עופר סולר מביא לפנינו הסבר מקיף אודות תסמונת האיקס השביר, כולל דוגמאות למקרי רשלנות רפואית ופסקי דין מתביעות...

קרא עוד

25 באוגוסט 2021

טעויות ואיחור בזיהוי ואבח...

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי מסבירים מתי ולמה עלולות להתרחש טעויות שמובלות לאיחור בזיהוי ואבחון של סרטן השד...

קרא עוד

31 באוגוסט 2021

תביעת פיצויים: איחור רשלנ...

האם רשלנות רפואית הובילה לאיחור באבחון מחלת הסרטן ועקב כך למותה של המנוחה? - היכנסו לקריאת תקציר פסק הדין והכרעת בית המשפט

קרא עוד

12 בספטמבר 2021

פגיעה חמורה בזמן לידת מלק...

עו"ד עופר סולר מסביר על לידת מלקחיים forceps birth ומקרי רשלנות רפואית...

קרא עוד

19 בספטמבר 2021

הפחתת הסיכון לרשלנות רפוא...

ניתוחים פלסטיים אסתטיים הפכו פופולאריים, אך יש בהם גם סיכון לרשלנות רפואית בטיפול ולנזק וחשוב לדעת איך ניתן לנסות ולצמצם אותו.

קרא עוד

23 בספטמבר 2021

הרופא לא אבחן מום בלב העו...

משרדנו הגיש כמה תביעות פיצויים גדולות בשל רשלנות רפואית, שהובילה ללידת תינוק עם מום לבבי נדיר ונכות קשה! אם נולד לך ילד/ה עם מום ...

קרא עוד

29 בספטמבר 2021

הערכת גובה הנזק לפני הגשת...

הערכת גובה הנזק שנגרם לך לפני הגשת תביעת רשלנות רפואית - איך זה נעשה בפועל?

קרא עוד

03 באוקטובר 2021

הגשת תביעת רשלנות רפואית ...

הגשת תביעת רשלנות רפואית - סדר ההליך לצורך הגשת תביעת רשלנות רפואית עד למועד פסק דין...

קרא עוד

17 באוקטובר 2021

לדעת יותר לפני זריקת אפידורל

לדעת יותר על זריקת אפידורל – סיבוכים אפשריים בעת שימוש באפידורל...

קרא עוד

19 באוקטובר 2021

המשמעת של אבחון מיקרוצפלי...

אבחון מיקרוצפליה בזמן מעקב ההריון נושאת משמעות רבה וקריטית, ולכן חשוב לאבחן ולקבל מרופא הנשים הסבר מפורט והפניה לייעוץ גנטי ממוקד...

קרא עוד

26 באוקטובר 2021

מקרי רשלנות רפואית באבחון...

בכל מקרה של אבחון דיסאוטונומיה משפחתית רק לאחר הלידה, חשוב לבדוק ולקבל תשובות ברורות: מדוע הרופאים לא אבחנו את המחלה הגנטית הנדיר...

קרא עוד

07 בנובמבר 2021

רשלנות בטיפול בדמם לאחר ל...

עורכי הדין שלנו מביאים לפניכם תקציר פס"ד ופרשנות משפטית על מקרה של רשלנות רפואית בטיפול בדימום לאחר לידה, שהובילה לכריתת רחם.

קרא עוד

11 בנובמבר 2021

גם ניתוח פשוט יכול להסתבך...

חלק גדול מתביעות הרשלנות הרפואית קשורות לניתוחים שונים אשר בוצעו שלא כהלכה, תוך פגיעה מיותרת במנותח. למידע נוסף לחץ כאן...

קרא עוד

15 בנובמבר 2021

אחריות על אי אבחון מומים ...

אחריות על אי אבחון מומים במהלך ההריון - סקירה משפטית ועמדת בית המשפט העליון בנושא...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36