חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן ההריון וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בהריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

מעקב הריון רשלני והדבקת עובר בנגיף cmv

מחבר: 31/05/2020 17:14

כאשר נגרם לאדם נזק, כתוצאה מביצוע או מאי ביצוע של הליך רפואי, עולה לעיתים באופן טבעי חשד לרשלנות רפואית.

חשוב עם זאת להבין כי עצם העובדה שנגרם הנזק, אין בה די כדי להוכיח שהייתה התרשלות. שכן, אי אפשר לבדוק כל מקרה מצער שכזה בחכמה שלאחר מעשה משום שלעיתים הנזק שנגרם הוא מסיבוך נדיר או מצירוף מקרים שהוא אמנם מצער מאוד, אך לא בהכרח יש סיבה להטיל את האשמה על גורם מסוים.

פסק דין בדבר אי גילוי נגיף CMV בהריון

מקרה שכזה מתואר בפסק הדין נמרוד גרסטל (קטין) הוריו נ' ד"ר עוזי גל, קופ"ח מכבי, מדינת ישראל.

בתאריך 14.11.00 נולד נמרוד עם נזק מוחי קשה, לאחר שבמהלך ההריון נדבק בווירוס הציטומאגלו - Cytomegalo Virus cmv, אותו נשאה האם מבלי שיהיה לכך כל ביטוי קליני (מחלת חום בלתי מוסברת וכדומה).

ווירוס זה יכול להתגלות על ידי ביצוע בדיקת torch.

בדיקת torch היא בדיקה לגילוי מומים מולדים בעובר, מתבצעת על ידי בדיקת דם שעלותה אינה גבוהה.

מאחר ואישה הרה יכולה להידבק בווירוס בכל שלב של ההריון בהיעדר סימנים קליניים, בדרך כלל לא שולחים לביצוע בדיקה זו, מאחר וגם יום לאחר הבדיקה ניתן להידבק. אמנם, ישנם רופאים שכן שולחים לבדיקה, אך אין לכך כל הנחיה מטעם משרד הבריאות.

התובעים טענו כי וירוס ה-cmv הוא גורם מרכזי ועיקרי למומים בעובר, בשיעור גבוה ממומים אחרים, כגון - תסמונת דאון או טיי זקס ובמקרים רבים אין תסמינים חיצוניים להידבקות.

עצם העובדה כי לא נמסר לאם מידע על קיום הווירוס ואפשרות ביצוע הבדיקה, שללה ממנה את האפשרות להפסיק את ההריון וגרמה להולדה בעוולה.

התובעים טוענים כנגד המדינה על כך שלא הוציאה הנחיות ברורות לרופאים לגבי הפניה לבדיקה ולגבי יידוע הנשים ההרות לאפשרות ההידבקות בווירוס.

המומחה הרפואי מטעם התביעה, פרופסור אלכס שנפלד, קבע כי התובעת נדבקה בשבוע ה-26 להריונה וכי היה ליידע אותה לגבי אפשרות ההידבקות.

התובעים טוענים עוד כי מאחר והריון קודם של התובעת הופסק בשנת 1997 בשבוע ה-22 להריון עקב מומים בעובר, היה על הנתבעים לסווג את הריונה של התובעת כהריון בסיכון גבוה.

הנתבעים טענו מנגד כי לא הייתה כל רשלנות מצד קופת החולים והרופא המטפל.

המומחה מטעם הנתבעים 1 ו-2, פרופסור אייל שיף, קבע כי אין כל הנחיה ואין סיבה להפנות מטופלת לבדיקה אם אין סממנים חיצוניים להידבקות בווירוס וכי אין כל קשר בין הפסקת ההריון הקודמת למומים עמם נולד התובע.

המומחה מטעם המדינה, פרופסור אשר אור נוי, קבע כי הנוהג שלא לשלוח נשים הרות לביצוע בדיקת torch כאשר אין סימנים חיצוניים להידבקות בווירוס ה-cmv מקובל בכל מדינות העולם.

בית המשפט קבע בפסק דינו כי הנתבעים 1 ו-2 פעלו על פי ההנחיות של הגורמים המקצועיים. שכן, עצם העובדה כי התובעת מס' 2 אכן נדבקה בווירוס ועקב כך נולד התובע כשהוא סובל מנזק מוחי, היא ידיעה בדיעבד.

חובת הזהירות לפיה נוהגת המדינה במתן הנחיותיה בעניין זה הוא סביר. לפיכך החליט בית המשפט לדחות את התביעה ושכל צד יישא בהוצאותיו.

יש להדגיש כי במקרים בהם יש סימנים מחשידים להדבקות של אישה הרה בנגיף ה-CMV והרופא המטפל מתעלם מסימנים אלו ולא שולח את האישה המטופלת לבדיקה מתאימה, הרי שיתכן בהחלט כי ניתן להטיל אחריות על הרופא אם יגרם נזק לעובר.

גם במקרים בהם מבוצעת בדיקת torch לאישה במהלך ההיריון, אשר מדגימה הדבקה טרייה בנגיף ה-CMV בהריון ועל אף זאת לא נעשות בדיקות לשלילת הדבקה של העובר בווירוס, יש מקום לבחון האם מדובר ברשלנות רפואית במידה ונגרם נזק.

עורכי הדין שלנו עונים על שאלות חשובות

באתרנו מעלים בקביעות תוכן אמין, מקצועי ועדכני בנושאי רשלנות רפואית. תוכלו למצוא אצלנו אלפי סקירות משפטיות שנכתבו על ידי מומחים רפואיים ועורכי דין מנוסים ולקבל מענה לכלל הסוגיות הנוגעות למקרי רשלנות רפואית.

עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל תביעת רשלנות רפואית, כמובן בכל מקרה לגופו.
 
לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית בגילוי נגיף CMV והזכויות המגיעות לכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות במעקב ההריון, שהובילה להדבקת העובר ולפגיעה בו.

נולד לנו בן אשר סובל מלקות שמיעה ופגיעה נוירולוגית בשל הדבקה ב-CMV בהריון, אילו חוות דעת רפואיות נצטרך כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית?

בתביעת רשלנות רפואית בטענה של הדבקה של העובר בנגיף CMV בהריון מבלי שההורים עודכנו באפשרות הבדיקה של העובר ומבלי שניתנה להם הזכות להחליט על המשך ההיריון, יש צורך בחוות דעת של רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה, אשר הינו בעל ניסיון במעקבי הריון. 

כמו כן יהיה צורך בחוות דעתו של רופא מומחה בתחום נוירולוגית הילדים להערכת נכותו של הילד, הקשר הסיבתי בין הפגיעה הנוירולוגית שלו וההדבקה בנגיף ה-CMV בהריון וצרכיו השיקומיים. 

מומלץ לפנות תחילה וטרם פניה למומחים רפואיים אל עורך דין מנוסה בתחום תביעות רשלנות הרפואית.

נולד לי בן שסובל מחירשות עקב הדבקה ב-CMV בהיריון, עשיתי בדיקות דם של CMV בהריון אבל הרופאה שביצעה את המעקב התעלמה מהתוצאות, יש אפשרות לתביעת רשלנות רפואית?

למרות שאין חובה לבצע בדיקת נוגדנים לנגיף ה-CMV בדם האם במהלך ההיריון, רופאים רבים מפנים את המטופלות לבדיקה זו במהלך מעקב ההיריון השגרתי.

אם בדיקות אלו כן מבוצעות בזמן ההיריון ועולה חשד כי האישה נדבקה בנגיף ה-CMV במהלך ההיריון (למשל במקרה של תוצאות בדיקות המדגימות היפוך סרולוגי ברמת הנוגדנים ל-CMV), הרי שעל הרופא לדעת לפענח את משמעות תוצאות הבדיקות ולהבין כי עליו להפנות את האישה לסדרת בדיקות לשלילת הדבקות של העובר בנגיף - בדיקות הדמיה וכן דיקור מי שפיר.

אם הרופא אשר מבצע את מעקב ההיריון מתעלם מתוצאות בדיקות רמת הנוגדנים או לא פועל כפי הנדרש ובסופו של ההיריון נגרם נזק לעובר בשל הדבקה ב-CMV מבלי שההורים עודכנו בכך, הרי שיתכן שתהיה עילת תביעה להורים כנגד הגורם המטפל אשר ביצע את מעקב ההיריון.

הבת שלנו נולדה עם פגיעה נוירולוגית בעקבות הדבקה בנגיף ה-CMV בהריון, היא כעת בת שנה וחצי, מתי יהיה הזמן הנכון לבדוק אם יש עילה לתביעת רשלנות רפואית ומתי כדאי להגיש את התביעה?

הבירור אם יש עילת תביעה בטענת רשלנות רפואית במקרה המתואר של הדבקה בנגיף ה-CMV בהריון עלול להימשך חודשים ארוכים (בדומה לבירור בתביעות רשלנות רפואית רבות), שכן הוא דורש איסוף של התיקים הרפואיים והתייעצות עם מומחים. 

כדאי ומומלץ לפנות לפיכך אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית בהקדם ולא להמתין. ניתן יהיה בשלב הראשון כאמור לערוך את הבירור ואם יש אכן עילה לתביעה לקבל חוות דעת רפואית בנושא ההתרשלות במעקב ההיריון ממומחה בתחום הגניקולוגיה.

המועד להגשת התביעה לבית המשפט תלוי במועד בו ניתן יהיה להעריך באופן ברור את היקף הנזק שנגרם לילדה ושיעור נכותה. 

אצל ילדים צעירים מאוד, מתחת לגיל 4 שנים, קשה לעיתים להעריך את ההיקף של פגיעה נוירולוגית קוגניטיבית ולכן לעיתים יש צורך להמתין עד אשר ניתן יהיה לגבש חוות דעת ברורה בתחום הנוירולוגי בגיל מעט בוגר יותר של הילד (לאחר גיל 4). 

את זמן ההמתנה הזה ניתן להקדיש כאמור להכנת ובדיקת חוות הדעת בתחום ההתרשלות ולעוד נושאים שיש לבחון טרם הגשת התביעה.     

בזמן ההיריון עברתי שפעת עם חום וניגשתי להיבדק אצל הרופא, בתום ההיריון נולדה לנו בת אשר התברר כי היא סובלת מפגיעה נוירולוגית בשל הדבקות בנגיף ה-CMV ושלא ביצעו לי בדיקות דם בהריון ל-CMV, האם יש עילה לתביעת רשלנות רפואית? 

על פניו נראה כי המקרה בהחלט מצדיק בירור רציני ובחינת סטנדרט הטיפול בהריון, מחלת חום או שפעת בהריון יכולים להחשיד להדבקה של האישה ההרה בנגיף ה-CMV, כאשר הדבקה כזו עלולה לגרום להדבקה של העובר ובמקרים מסוימים לפגיעה נוירולוגית בעובר. 

במקרה של מחלת חום נראה שהרופא אשר ביצע את מעקב ההיריון היה מחויב להפנות אותך לבדיקות דם לגילוי רמת הנוגדנים ל-CMV ואם היה מתגלה חשד כי נדבקת בנגיף בזמן ההיריון היה צורך לבדוק אם העובר נדבק בנגיף ה- CMVוהאם נגרמה לו פגיעה נוירולוגית ולאפשר לכם להחליט האם להמשיך את ההיריון.

כדאי יהיה לפנות תחילה אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית, לקבלת ייעוץ כיצד לברר את האפשרות להגשת תביעת רשלנות רפואית.

בזמן ההיריון עברתי בדיקות דם לרמת נוגדנים ל-CMV, מתברר שהבדיקות הראו שיש סיכון שהעובר נדבק והרופאים שמו לב לזה רק בסוף ההיריון והציעו לי להפסיק את ההיריון ולא הסכמתי כי הייתי כבר אמורה ללדת. אפשר לתבוע שלא גילו את הבעיה מוקדם יותר ואז הייתי מסכימה להפיל?

גילוי מומים או מחלות בעובר בשלב מאוחר של ההיריון, בשעה שניתן היה לגלות את הבעיה או המום בשלב מוקדם יותר של ההיריון והוא לא התגלה בשלב מוקדם בשל התרשלות של הצוות הרפואי, מהווה נושא לתביעות רשלנות רפואית רבות. 

הטענה שחוזרת לרוב בתביעות אלו הינה כי אילו היה הרופא המטפל נוהג כרופא סביר, המחלה או המום של העובר היו מתגלים בשלב מוקדם של ההיריון ואז ההורים יכלו להפסיק את ההיריון בהפלה ואילו כאשר הבעיה בעובר התגלתה בשלב מאוחר בהריון להורים יש מניעה דתית או מוסרית או רגשית להפסיק את ההיריון בהפלה. 

בתי המשפט נתנו פסיקות שונות באשר לטענה זו בפסקי דין שונים וכמובן שנסיבות כל מקרה משפיעות על ההכרעה שניתנה בו. 

כך למשל אם ההורים התעלמו בהריונות קודמים או מאוחרים להריון נשוא התביעה מבעיות אשר התגלו במהלך ההיריון או סירבו לבצע בדיקות אבחנתיות לבירור מומים ומחלות בעובר, כמו בדיקת מי שפיר, הרי שבית המשפט פחות נטה לקבל את טענת ההורים כי היו מפסיקים את ההיריון נשוא התביעה אם האבחנה באשר לבעיה בה לוקה העובר הייתה ניתנת מוקדם יותר.

בחלק מהמקרים הללו פסק בית המשפט פיצויים להורים בגין ראש הנזק של פגיעה באוטונומיה בגין אי מתן המידע במועד, גם אם לא שוכנע שההורים אכן היו מפסיקים את ההיריון אם האבחנה הייתה מתקבלת מוקדם יותר אלמלא התרשלות הרופאים.

אבחנה בדבר הדבקות של העובר ב-CMV בעקבות חשד של הדבקה של האם בהריון בנגיף יתכן ויכלה להתקבל במקרה זה מוקדם יותר. 

לשם כך יהיה צורך לקבל את מלוא התיעוד הרפואי ולהתייעץ עם מומחה רפואי בתחום הגניקולוגיה. מומלץ לפנות תחילה אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית לקבלת מלוא התיעוד ופניה למומחה הרפואי המתאים.

במידה ונגרם לך נזק בשל רשלנות רפואית יש לפנות בהקדם האפשרי אל עור​ך דין מנוסה בתחום הרשלנות רפואית לקבלת ייעוץ ומידע לגבי האפשרויות העומדות בפנייך. כדאי וחשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בטרם נוקטים פעולות באופן עצמאי.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (3)

5 stars - based on 3 reviews

קראו עוד

סגור  

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

19 ביוני 2022

אבחון פגיעות גנטיות בעובר...

ניתן לאבחן פגיעה גנטית בעובר כבר בחודשי ההריון הראשונים באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי של מי השפיר ובאמצעות בדיקות כמו NIPT ובדיקת אקסום...

קרא עוד

19 ביולי 2022

הפרעה נפשית בגלל פגיעה גנ...

רופאי הנשים שמלווים את ההורים במהלך ההריון חייבים להסביר כי ניתן לאבחן מאות מוטציות גנטיות שגורמות להפרעות נפשיות, באמצעות בדיקות...

קרא עוד

18 בספטמבר 2022

תסמונת ויליאמס 7q11.23 חי...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן תסמונת ויליאמס בעובר באמצעות בדיקה גנטית פשוטה וזמינה, ואין כל סיבה לאבחן את התסמונת רק לאחר הלידה! עורך ...

קרא עוד

18 בספטמבר 2022

אבחון תסמונת די ג'ורג' בע...

תסמונת די ג'ורג' הנה תסמונת גנטית נדירה, לרוב נובעת ממטוציה חדשה, שניתן וחשוב לאבחן באמצעות בדיקות גנטיות כבר בתחילת ההריון! עורך...

קרא עוד

18 בספטמבר 2022

בדיקת צ'יפ גנטי CMA: הרופ...

בדיקת הצ'יפ הגנטי היא בדיקה חשובה מאד, בכל הריון ללא יוצא מן הכלל, וחובתו של רופא הנשים המלווה את ההריון להסביר על כך להורים בכל ...

קרא עוד

18 בספטמבר 2022

פגיעה במבנה הכרומוזום: חש...

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לזהות בבדיקות גנטיות, כבר בתחילת ההריון, מאות פגיעות ושינויים במבנה הכרומוזומים של העובר וזכותם ש...

קרא עוד

18 בספטמבר 2022

בדיקות גנטיות שהרופא צריך...

הרופא שמלווה את ההריון שלך חייב להסביר על חשיבותן של הבדיקות הגנטיות שניתן לעשות בהריון, לכל אשה, בכל הריון וללא יוצא מן הכלל! אם...

קרא עוד

18 בספטמבר 2022

רשלנות רפואית במתן ייעוץ ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית, משרד עורכי הדין המוביל בישראל בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בשל כשלים והתרשלות בהפנייה לייעוץ גנטי ופענ...

קרא עוד

21 בספטמבר 2022

זכויות הורים לילדים על הס...

הצ'ט בוט שלנו יעזור לך להבין את כל הזכויות שלך לאחר אבחון ילד/ה על הספקטרום האוטיסטי...

קרא עוד

21 בספטמבר 2022

1 מכל 7 מקרי אוטיזם ניתן ...

מעל 15% מכלל מקרי האוטיזם נובעים בשל פגיעה גנטית מוכרת, שניתן לראוי לאבחן בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים. מחובתו של רופא הנשים...

קרא עוד

21 בספטמבר 2022

הרופא לא הסביר על הבדיקות...

אלה העובדות: על רופא הנשים שמלווה הורים במהלך ההריון חלה החובה ליידע אותם, בכל מקרה, לגבי מגוון הבדיקות הגנטיות שזמינות עבורם והא...

קרא עוד

21 בספטמבר 2022

חשוב להכיר ולדעת: על בדיק...

רופא הנשים שמלווה את ההריון חייב להסביר להורים בכל מקרה על בדיקת האקסום, שהיא הבדיקה הרחבה והמדוייקת ביותר לצורך אבחון מוטציות גנ...

קרא עוד

18 באוקטובר 2022

תסמונת טרנר: אפשר וחשוב ל...

תסמונת טרנר הנה תסמונת גנטית הנובעת בשל חסר, חלקי או מלא, של כרומוזום X. ניתן לאבחן את התסמונת באמצעות בדיקה גנטית פשוטה בזמן ההר...

קרא עוד

02 בנובמבר 2022

אבחון מוקדם של פגיעה במבנ...

פגיעה במבנה התקין של כרומוזום X עלולה להוביל להתפתחותן של תסמונות גנטיות משמעותיות, ולכן חשוב להסביר להורים עד כמה חשוב לערוך בדי...

קרא עוד

27 בנובמבר 2022

הרופא חייב להסביר על בדיק...

חובתו של רופא הנשים להסביר להורים לעתיד על חשיבותה של בדיקת ה-NIPT בכל הריון ללא יוצא מן הכלל! המדובר בבדיקת דם של האם ההריונית, ...

קרא עוד

27 בנובמבר 2022

בדיקת NIPT במקום מי שפיר?...

אנחנו שומעים עוד ועוד קולות של נשים שהסבירו להן כי אפשר לעשות בדיקת דם פשוטה בהריון בשם NIPT והבדיקה הזאת מחליפה את בדיקת מי השפי...

קרא עוד

13 בדצמבר 2022

מוטציה דה נובו - מה משמעו...

מוטציות גנטיות דה נובו הנן תסמונות גנטיות שמתפתחות לראשונה בעובר, במהלך ההריון, ולכן ניתן לאבחן אותן רק במהלך ההריון ובאמצעות בדי...

קרא עוד

05 במרץ 2023

בדיקת מי שפיר: כל הורה חי...

רופא הנשים המלווה את ההורים במהלך ההריון חייב להסביר, בכל הריון ללא יוצא מן הכלל, על החשיבות הרבה שבבדיקת מי שפיר על מנת שההורים ...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36