חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן ההריון וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בהריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

מעקב הריון רשלני והדבקת עובר בנגיף cmv

מחבר: 31/05/2020 17:14

כאשר נגרם לאדם נזק, כתוצאה מביצוע או מאי ביצוע של הליך רפואי, עולה לעיתים באופן טבעי חשד לרשלנות רפואית.

חשוב עם זאת להבין כי עצם העובדה שנגרם הנזק, אין בה די כדי להוכיח שהייתה התרשלות. שכן, אי אפשר לבדוק כל מקרה מצער שכזה בחכמה שלאחר מעשה משום שלעיתים הנזק שנגרם הוא מסיבוך נדיר או מצירוף מקרים שהוא אמנם מצער מאוד, אך לא בהכרח יש סיבה להטיל את האשמה על גורם מסוים.

פסק דין בדבר אי גילוי נגיף CMV בהריון

מקרה שכזה מתואר בפסק הדין נמרוד גרסטל (קטין) הוריו נ' ד"ר עוזי גל, קופ"ח מכבי, מדינת ישראל.

בתאריך 14.11.00 נולד נמרוד עם נזק מוחי קשה, לאחר שבמהלך ההריון נדבק בווירוס הציטומאגלו - Cytomegalo Virus cmv, אותו נשאה האם מבלי שיהיה לכך כל ביטוי קליני (מחלת חום בלתי מוסברת וכדומה).

ווירוס זה יכול להתגלות על ידי ביצוע בדיקת torch.

בדיקת torch היא בדיקה לגילוי מומים מולדים בעובר, מתבצעת על ידי בדיקת דם שעלותה אינה גבוהה.

מאחר ואישה הרה יכולה להידבק בווירוס בכל שלב של ההריון בהיעדר סימנים קליניים, בדרך כלל לא שולחים לביצוע בדיקה זו, מאחר וגם יום לאחר הבדיקה ניתן להידבק. אמנם, ישנם רופאים שכן שולחים לבדיקה, אך אין לכך כל הנחיה מטעם משרד הבריאות.

התובעים טענו כי וירוס ה-cmv הוא גורם מרכזי ועיקרי למומים בעובר, בשיעור גבוה ממומים אחרים, כגון - תסמונת דאון או טיי זקס ובמקרים רבים אין תסמינים חיצוניים להידבקות.

עצם העובדה כי לא נמסר לאם מידע על קיום הווירוס ואפשרות ביצוע הבדיקה, שללה ממנה את האפשרות להפסיק את ההריון וגרמה להולדה בעוולה.

התובעים טוענים כנגד המדינה על כך שלא הוציאה הנחיות ברורות לרופאים לגבי הפניה לבדיקה ולגבי יידוע הנשים ההרות לאפשרות ההידבקות בווירוס.

המומחה הרפואי מטעם התביעה, פרופסור אלכס שנפלד, קבע כי התובעת נדבקה בשבוע ה-26 להריונה וכי היה ליידע אותה לגבי אפשרות ההידבקות.

התובעים טוענים עוד כי מאחר והריון קודם של התובעת הופסק בשנת 1997 בשבוע ה-22 להריון עקב מומים בעובר, היה על הנתבעים לסווג את הריונה של התובעת כהריון בסיכון גבוה.

הנתבעים טענו מנגד כי לא הייתה כל רשלנות מצד קופת החולים והרופא המטפל.

המומחה מטעם הנתבעים 1 ו-2, פרופסור אייל שיף, קבע כי אין כל הנחיה ואין סיבה להפנות מטופלת לבדיקה אם אין סממנים חיצוניים להידבקות בווירוס וכי אין כל קשר בין הפסקת ההריון הקודמת למומים עמם נולד התובע.

המומחה מטעם המדינה, פרופסור אשר אור נוי, קבע כי הנוהג שלא לשלוח נשים הרות לביצוע בדיקת torch כאשר אין סימנים חיצוניים להידבקות בווירוס ה-cmv מקובל בכל מדינות העולם.

בית המשפט קבע בפסק דינו כי הנתבעים 1 ו-2 פעלו על פי ההנחיות של הגורמים המקצועיים. שכן, עצם העובדה כי התובעת מס' 2 אכן נדבקה בווירוס ועקב כך נולד התובע כשהוא סובל מנזק מוחי, היא ידיעה בדיעבד.

חובת הזהירות לפיה נוהגת המדינה במתן הנחיותיה בעניין זה הוא סביר. לפיכך החליט בית המשפט לדחות את התביעה ושכל צד יישא בהוצאותיו.

יש להדגיש כי במקרים בהם יש סימנים מחשידים להדבקות של אישה הרה בנגיף ה-CMV והרופא המטפל מתעלם מסימנים אלו ולא שולח את האישה המטופלת לבדיקה מתאימה, הרי שיתכן בהחלט כי ניתן להטיל אחריות על הרופא אם יגרם נזק לעובר.

גם במקרים בהם מבוצעת בדיקת torch לאישה במהלך ההיריון, אשר מדגימה הדבקה טרייה בנגיף ה-CMV בהריון ועל אף זאת לא נעשות בדיקות לשלילת הדבקה של העובר בווירוס, יש מקום לבחון האם מדובר ברשלנות רפואית במידה ונגרם נזק.

עורכי הדין שלנו עונים על שאלות חשובות

באתרנו מעלים בקביעות תוכן אמין, מקצועי ועדכני בנושאי רשלנות רפואית. תוכלו למצוא אצלנו אלפי סקירות משפטיות שנכתבו על ידי מומחים רפואיים ועורכי דין מנוסים ולקבל מענה לכלל הסוגיות הנוגעות למקרי רשלנות רפואית.

עורכי הדין שלנו צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בסוגיות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל תביעת רשלנות רפואית, כמובן בכל מקרה לגופו.
 
לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית בגילוי נגיף CMV והזכויות המגיעות לכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות במעקב ההריון, שהובילה להדבקת העובר ולפגיעה בו.

נולד לנו בן אשר סובל מלקות שמיעה ופגיעה נוירולוגית בשל הדבקה ב-CMV בהריון, אילו חוות דעת רפואיות נצטרך כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית?

בתביעת רשלנות רפואית בטענה של הדבקה של העובר בנגיף CMV בהריון מבלי שההורים עודכנו באפשרות הבדיקה של העובר ומבלי שניתנה להם הזכות להחליט על המשך ההיריון, יש צורך בחוות דעת של רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה, אשר הינו בעל ניסיון במעקבי הריון. 

כמו כן יהיה צורך בחוות דעתו של רופא מומחה בתחום נוירולוגית הילדים להערכת נכותו של הילד, הקשר הסיבתי בין הפגיעה הנוירולוגית שלו וההדבקה בנגיף ה-CMV בהריון וצרכיו השיקומיים. 

מומלץ לפנות תחילה וטרם פניה למומחים רפואיים אל עורך דין מנוסה בתחום תביעות רשלנות הרפואית.

נולד לי בן שסובל מחירשות עקב הדבקה ב-CMV בהיריון, עשיתי בדיקות דם של CMV בהריון אבל הרופאה שביצעה את המעקב התעלמה מהתוצאות, יש אפשרות לתביעת רשלנות רפואית?

למרות שאין חובה לבצע בדיקת נוגדנים לנגיף ה-CMV בדם האם במהלך ההיריון, רופאים רבים מפנים את המטופלות לבדיקה זו במהלך מעקב ההיריון השגרתי.

אם בדיקות אלו כן מבוצעות בזמן ההיריון ועולה חשד כי האישה נדבקה בנגיף ה-CMV במהלך ההיריון (למשל במקרה של תוצאות בדיקות המדגימות היפוך סרולוגי ברמת הנוגדנים ל-CMV), הרי שעל הרופא לדעת לפענח את משמעות תוצאות הבדיקות ולהבין כי עליו להפנות את האישה לסדרת בדיקות לשלילת הדבקות של העובר בנגיף - בדיקות הדמיה וכן דיקור מי שפיר.

אם הרופא אשר מבצע את מעקב ההיריון מתעלם מתוצאות בדיקות רמת הנוגדנים או לא פועל כפי הנדרש ובסופו של ההיריון נגרם נזק לעובר בשל הדבקה ב-CMV מבלי שההורים עודכנו בכך, הרי שיתכן שתהיה עילת תביעה להורים כנגד הגורם המטפל אשר ביצע את מעקב ההיריון.

הבת שלנו נולדה עם פגיעה נוירולוגית בעקבות הדבקה בנגיף ה-CMV בהריון, היא כעת בת שנה וחצי, מתי יהיה הזמן הנכון לבדוק אם יש עילה לתביעת רשלנות רפואית ומתי כדאי להגיש את התביעה?

הבירור אם יש עילת תביעה בטענת רשלנות רפואית במקרה המתואר של הדבקה בנגיף ה-CMV בהריון עלול להימשך חודשים ארוכים (בדומה לבירור בתביעות רשלנות רפואית רבות), שכן הוא דורש איסוף של התיקים הרפואיים והתייעצות עם מומחים. 

כדאי ומומלץ לפנות לפיכך אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית בהקדם ולא להמתין. ניתן יהיה בשלב הראשון כאמור לערוך את הבירור ואם יש אכן עילה לתביעה לקבל חוות דעת רפואית בנושא ההתרשלות במעקב ההיריון ממומחה בתחום הגניקולוגיה.

המועד להגשת התביעה לבית המשפט תלוי במועד בו ניתן יהיה להעריך באופן ברור את היקף הנזק שנגרם לילדה ושיעור נכותה. 

אצל ילדים צעירים מאוד, מתחת לגיל 4 שנים, קשה לעיתים להעריך את ההיקף של פגיעה נוירולוגית קוגניטיבית ולכן לעיתים יש צורך להמתין עד אשר ניתן יהיה לגבש חוות דעת ברורה בתחום הנוירולוגי בגיל מעט בוגר יותר של הילד (לאחר גיל 4). 

את זמן ההמתנה הזה ניתן להקדיש כאמור להכנת ובדיקת חוות הדעת בתחום ההתרשלות ולעוד נושאים שיש לבחון טרם הגשת התביעה.     

בזמן ההיריון עברתי שפעת עם חום וניגשתי להיבדק אצל הרופא, בתום ההיריון נולדה לנו בת אשר התברר כי היא סובלת מפגיעה נוירולוגית בשל הדבקות בנגיף ה-CMV ושלא ביצעו לי בדיקות דם בהריון ל-CMV, האם יש עילה לתביעת רשלנות רפואית? 

על פניו נראה כי המקרה בהחלט מצדיק בירור רציני ובחינת סטנדרט הטיפול בהריון, מחלת חום או שפעת בהריון יכולים להחשיד להדבקה של האישה ההרה בנגיף ה-CMV, כאשר הדבקה כזו עלולה לגרום להדבקה של העובר ובמקרים מסוימים לפגיעה נוירולוגית בעובר. 

במקרה של מחלת חום נראה שהרופא אשר ביצע את מעקב ההיריון היה מחויב להפנות אותך לבדיקות דם לגילוי רמת הנוגדנים ל-CMV ואם היה מתגלה חשד כי נדבקת בנגיף בזמן ההיריון היה צורך לבדוק אם העובר נדבק בנגיף ה- CMVוהאם נגרמה לו פגיעה נוירולוגית ולאפשר לכם להחליט האם להמשיך את ההיריון.

כדאי יהיה לפנות תחילה אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית, לקבלת ייעוץ כיצד לברר את האפשרות להגשת תביעת רשלנות רפואית.

בזמן ההיריון עברתי בדיקות דם לרמת נוגדנים ל-CMV, מתברר שהבדיקות הראו שיש סיכון שהעובר נדבק והרופאים שמו לב לזה רק בסוף ההיריון והציעו לי להפסיק את ההיריון ולא הסכמתי כי הייתי כבר אמורה ללדת. אפשר לתבוע שלא גילו את הבעיה מוקדם יותר ואז הייתי מסכימה להפיל?

גילוי מומים או מחלות בעובר בשלב מאוחר של ההיריון, בשעה שניתן היה לגלות את הבעיה או המום בשלב מוקדם יותר של ההיריון והוא לא התגלה בשלב מוקדם בשל התרשלות של הצוות הרפואי, מהווה נושא לתביעות רשלנות רפואית רבות. 

הטענה שחוזרת לרוב בתביעות אלו הינה כי אילו היה הרופא המטפל נוהג כרופא סביר, המחלה או המום של העובר היו מתגלים בשלב מוקדם של ההיריון ואז ההורים יכלו להפסיק את ההיריון בהפלה ואילו כאשר הבעיה בעובר התגלתה בשלב מאוחר בהריון להורים יש מניעה דתית או מוסרית או רגשית להפסיק את ההיריון בהפלה. 

בתי המשפט נתנו פסיקות שונות באשר לטענה זו בפסקי דין שונים וכמובן שנסיבות כל מקרה משפיעות על ההכרעה שניתנה בו. 

כך למשל אם ההורים התעלמו בהריונות קודמים או מאוחרים להריון נשוא התביעה מבעיות אשר התגלו במהלך ההיריון או סירבו לבצע בדיקות אבחנתיות לבירור מומים ומחלות בעובר, כמו בדיקת מי שפיר, הרי שבית המשפט פחות נטה לקבל את טענת ההורים כי היו מפסיקים את ההיריון נשוא התביעה אם האבחנה באשר לבעיה בה לוקה העובר הייתה ניתנת מוקדם יותר.

בחלק מהמקרים הללו פסק בית המשפט פיצויים להורים בגין ראש הנזק של פגיעה באוטונומיה בגין אי מתן המידע במועד, גם אם לא שוכנע שההורים אכן היו מפסיקים את ההיריון אם האבחנה הייתה מתקבלת מוקדם יותר אלמלא התרשלות הרופאים.

אבחנה בדבר הדבקות של העובר ב-CMV בעקבות חשד של הדבקה של האם בהריון בנגיף יתכן ויכלה להתקבל במקרה זה מוקדם יותר. 

לשם כך יהיה צורך לקבל את מלוא התיעוד הרפואי ולהתייעץ עם מומחה רפואי בתחום הגניקולוגיה. מומלץ לפנות תחילה אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית לקבלת מלוא התיעוד ופניה למומחה הרפואי המתאים.

במידה ונגרם לך נזק בשל רשלנות רפואית יש לפנות בהקדם האפשרי אל עור​ך דין מנוסה בתחום הרשלנות רפואית לקבלת ייעוץ ומידע לגבי האפשרויות העומדות בפנייך. כדאי וחשוב לפנות לקבלת ייעוץ משפטי בטרם נוקטים פעולות באופן עצמאי.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (3)

5 stars - based on 3 reviews

קראו עוד

סגור  

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

03 ביוני 2020

אחוזי נכות ופיצויים שנקבע...

קטין שנפגע בתאונת דרכים תבע פיצויים בגין ראשי נזק שונים - לחצו לקריאת חוות דעת המומחים הרפואיים מטעם בית המשפט והכרעת הערכאה המשפ...

קרא עוד

03 ביוני 2020

נגרמה לך נכות בגלל פגיעה ...

נכות בגלל תאונת עבודה - נפגעת בעבודה? יש לך זכויות! ליחצו כאן למידע...

קרא עוד

03 ביוני 2020

נכות פסיכאטרית עקב רשלנות...

כיצד רשלנות רפואית בהרדמה לניתוח סינוסים גרמה למטופל לנכות פסיכיאטרית ומה ההבדלים בין נכות רפואית ותפקודית...

קרא עוד

10 ביוני 2020

נזק מוחי לאחר ניתוח נוירו...

מקרה של רשלנות רפואית במעקב אחרי ניתוח נוירוכירורגי, שהובילה לנזק מוחי והסבר אודות חובת הזהירות המוטלת על רופא מנתח...

קרא עוד

11 ביוני 2020

על בדיקת ממוגרפיה ומקרי ר...

עו"ד עופר סולר מסביר ומפרט על מקרי רשלנות רפואית בביצוע או פענוח תוצאות בדיקת ממוגרפיה...

קרא עוד

16 ביוני 2020

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

17 ביוני 2020

פגיעה מוחית עקב אי אבחון ...

הסבר אודות תביעת רשלנות רפואית שהוגשה בטענה של איחור באבחון יתר לחץ דם כלייתי אצל ילדה אשר גרמה לנזק מוחי חמור...

קרא עוד

22 ביוני 2020

אי גילוי תסמונת דאון ביילוד

רשלנות רפואית באבחון תסמונת דאון בהריון בשל אי הפניה של האם לביצוע דיקור מי שפיר לגילוי התסמונת...

קרא עוד

22 ביוני 2020

כריתת אשך בשל איחור באבחו...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו פסק דין בנושא איחור באבחון אשך טמיר אצל תינוק לאחר הלידה, אשר הוביל לכריתת האשך...

קרא עוד

22 ביוני 2020

איחור באבחון דלקת באפנדציט

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירה של פסק דין העוסק באיחור באבחון דלקת בתוספתן ומסביר האם מדובר במקרה הזה ברשלנות רפואית...

קרא עוד

22 ביוני 2020

רשלנות רפואית בניתוח כיס מרה

טענה בדבר רשלנות רפואית בעת ניתוח לכריתת כיס מרה - עורך דין עופר סולר סוקר פסק דין חשוב בנושא...

קרא עוד

29 ביוני 2020

רשלנות רפואית בניתוח עיניים

רשלנות רפואית בניתוח עיניים גרמה נזק לראיה בשל טעות של רופא העיניים המנתח וחוסר זהירות בניתוח, לפניכם פרטי המקרה...

קרא עוד

29 ביוני 2020

עברת ניתוח קטרקט ונגרמו ל...

עו"ד עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית לאחר ניתוח קטרקט. כנסו לאתר למידע נוסף...

קרא עוד

29 ביוני 2020

רשלנות בטיפול להוצאת שברי...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא למקרה של רשלנות רפואית בטיפול להוצאת שברי זכוכית והותרת שברים בפצע ומסביר מה ניתן לעשות...

קרא עוד

29 ביוני 2020

גילית בגופך גוף זר שהושאר...

עו"ד עופר סולר מסביר: האם חפץ זר שנשאר בגוף המנותח לאחר ניתוח זה רשלנות רפואית?

קרא עוד

07 ביולי 2020

מוות של ילדה בשל רשלנות ב...

רשלנות רפואית בבדיקת ילדה במוקד ביקורופא הובילה להחמצת אבחנה של דלקת קרום המוח ומוות של הילדה עקב כך...

קרא עוד

07 ביולי 2020

פתח בשילייה בשל דלקת מי ש...

איחור באבחון מצוקה עוברית אפשרית בשל דלקת מי שפיר במצב של שיליית פתח, הוביל לנזק מוחי שנגרם לעובר בזמן הניתוח הקיסרי...

קרא עוד

07 ביולי 2020

מקרי רשלנות בביצוע בדיקת ...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית בביצוע בדיקת מי שפיר ותוצאותיה האפשריות...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36