חייג/י לקבלת ייעוץ אישי:   03-381-2222

הרופא התרשל בזמן ההריון וגרם לך ולעובר לנזק חמור?

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים במקרים של רשלנות רפואית במהלך ההריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>
סולר קפלינסקי מומחים ברשלנות רפואית

רשלנות רפואית בהריון

משרד סולר קפלינסקי מתמחה בייצוג תובעים בשל רשלנות רפואית בהריון. אם נגרם לך או לעובר נזק בשל התנהלות הצוות הרפואי, מגיע לך לקבל תשובות!

פניה מהירה לעורך דין >>

אי גילוי תסמונת דאון במהלך מעקב הריון

מחבר: 04/05/2020 16:23

החשש מלידת ילד פגוע במחלה קשה אשר סובל מפיגור מביא את מרבית הזוגות לבצע מעקב קפדני אצל רופא גניקולוג תוך מילוי כל הנחיותיו הרפואיות. בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופט שפירא), נדרש להכריע במקרה של זוג אשר ביצע מעקב הריון כנדרש על פי הוראות רופא הנשים ואולם בסופו של יום נולד ילד פגוע בתסמונת דאון, תסמונת אשר ניתן לאבחנה בבדיקת מי שפיר.

בהליך ת.א 7482/05 פלוני ואח' נ' ד"ר רם כסיף ומכבי שירותי בריאות, התובע נולד עם תסמונת דאון.

הוריו של התובע, אף הם תובעים בכתב התביעה, טענו כי רופאם, הנתבע 1, התעלם מתוצאות סקירת מערכות אשר בוצעה במהלך ההיריון בידי רופא נוסף, אשר בה נראו ממצאים אשר חייבו דיקור מי שפיר לבדיקת הגנטיקה של העובר ואפשרות היותו חולה בתסמונת דאון.

הרופא אשר ביצע את סקירת המערכות אף ציין במפורש בתוצאות הבדיקה "עקב הממצא מופנית אל רופא מטפל. יש לשקול דיקור מי שפיר לקריו - טיפ". ההורים הביאו את תוצאת הבדיקה לנתבע, ד"ר כסיף, אולם זה לא הפנה את התובעת לייעוץ גנטי או דיקור מי שפיר. התובעים טענו כי יש בהתעלמות זו ובמחדליו של הרופא משום רשלנות רפואית של רופא מטפל.

הנתבעים טענו כי חוות דעתו של המומחה מטעם התובעים, פרופ' שנקר, איננה מבוססת מטעמים שונים וביניהם כי פרופ' שנקר אינו פעיל עוד כרופא וכי בפועל לא היה מבצע בדיקות אולטראסאונד בעצמו. הנתבעים טענו עוד כי מאחר והתביעה הוגשה 10 שנים לאחר לידת התובע הפגוע הרי שתביעת ההורים התיישנה.

בית המשפט לאחר דיון משפטי ארוך קובע כי תביעת ההורים לא התיישנה, שכן תביעת ההורים כמטיבים של נזקי התובע הקטין הפגוע "נמתחת" עד למועד התיישנות תביעתו של התובע הקטין, קרי, עד לשבע שנים מיום הגיע התובע לגיל 18 - גיל 25.

בפסק דינו קובע בית המשפט כי לא הוכח בפניו שהתובעת, אימו של התובע הקטין, נשלחה לבדיקה גנטית כנדרש בעקבות הממצאים בסקירת המערכות וכי היה על הנתבע, לנוכח גילה של התובעת, להפנותה לביצוע בדיקת אולטראסאונד ממוקד יותר לגילוי מומים ומשלא עשה כן הרי שיש בכך רשלנות בטיפול.

בית המשפט חוזר בפסק הדין על ההלכה כי אף אם סבר הנתבע כי אין הכרח מובהק בביצוע הבדיקות הנוספות אשר יכלו לשלול את האפשרות כי התובע לקה בסינדרום דאון, הרי שהייתה מוטלת עליו החובה להסביר לתובעת על האפשרות לביצוע הבדיקות ולהעמיד בפניה את האפשרות לבחור אם לבצע אותן.

מאחר וטיפולו של הרופא הנתבע בוצע במסגרת קופת חולים מכבי, הרי שנקבע כי אף הנתבעת 2, קופת חולים מכבי, אחראית בגין נזקיהם של התובעים.

בית המשפט קבע כי יש לייחס לתובעת אשם תורם בשיעור של 30%, שכן הייתה ערנית ומעורה בבדיקות והיה עליה להתעניין אף היא באפשרות של הייעוץ הגנטי ודיקור מי השפיר.

בית המשפט פסק עוד כי האינטרס המוגן הינו אינטרס של החיים ללא מום ואין מוטלת על ההורים התובעים החובה להוכיח כי היו בוחרים למנוע את הלידה וכל מה שצריך להוכיח הוא שרשלנות הרופא היא אשר גרמה לכך שהקטין נולד לחיי מום וסבל.

תשובות של עורכי הדין על סוגיות נפוצות בנושא

אנו מעלים לאתר בקביעות אלפי סקירות רפואיות ומשפטיות שכתבו מומחים רפואיים ועורכי דין וזאת על סמך ניסיון פרקטי בטיפול וייצוג נפגעי רשלנות רפואית.

עורכי הדין במשרד עורכי הדין סולר קפלינסקי צברו ניסיון רב לאורך השנים, טיפלנו ונתנו ייעוץ משפטי לאלפי אנשים שרצו לבדוק היתכנות להגשת תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית. רוב האנשים שפונים למשרדנו מתעניינים לרוב בשאלות מרכזיות, אשר רלוונטיות כמעט בכל תביעת רשלנות רפואית, כמובן בכל מקרה לגופו.

לפניכם תשובות מפורטות והסברים של עורכי הדין ארבל קפלינסקי ועופר סולר בנוגע לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית במעקב הריון שהובילה לאי אבחון של תסמונת דאון ביילוג והזכויות המגיעות לכם בכל מקרה של חשש מפני התרשלות במעקב ההריון.

מאיזה גיל של הילד אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית בגין אי אבחון תסמונת דאון בהריון ועד מתי אפשר להגיש תביעה כזו?

אם יש חשד לרשלנות במעקב ההיריון שהביאה ללידת תינוק הלוקה בתסמונת דאון כדאי ומומלץ לפנות אל עורך דין מנוסה בתחום בהקדם. 

אמנם את התביעה בדרך כלל מגישים לבית המשפט סביב גיל 3-4 שנים של הילד, שאז ניתן להעריך בצורה סבירה את מצבו הקוגניטיבי של הילד. אולם, טרם הגשת התביעה יש הרבה עבודת הכנה שרצוי לעשותה במועד. 

תביעת רשלנות רפואית בגין הולדה בעוולה יש להגיש לבית המשפט בטרם ימלאו לילד 7 שנים, שכן לאחר מועד זה עילת התביעה מתיישנת. עם הגשת התביעה לבית המשפט מרוץ ההתיישנות נעצר וניתן לנהל את התביעה גם לאחר שמלאו לילד 7 שנים.  

נולד לנו ילד עם תסמונת דאון בגלל רשלנות רפואית במעקב ההיריון ואנחנו רוצים להגיש תביעה נגד קופת חולים, אילו חוות דעת רפואיות נצטרך ואיפה מוצאים רופאים שמוכנים לתת חוות דעת כאלו?

עילות התביעה בגין רשלנות רפואית אשר הביאה ללידת ילד אשר לוקה בתסמונת דאון הינן שונות - אי הפניה לבדיקת מי שפיר, אי ידוע בדבר בדיקת NIPT, אי הפניה לייעוץ גנטי ועוד ובהתאם לכך יש צורך בחוות דעת שונות. 

במרבית המקרים חוות הדעת הרפואיות הנדרשות הן של מומחה רפואי בתחום המיילדות והגניקולוגיה לנושא ההתרשלות במעקב ההריון וחוות דעת של מומחה רפואי בתחום נוירולוגית הילדים לעניין שיעור נכותו של הילד. 

מומלץ מאוד שלא לנסות ולקבל חוות דעת רפואיות בתמיכה בתביעת רשלנות רפואית לפני שפונים אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית, אשר יוכל להמליץ אילו מומחים מתאימים למקרה ומכיר אילו מומחים הינם בעלי מוניטין טוב ומקובלים כאמינים ורציניים.

עברתי הריון תאומים תקין לחלוטין בגיל 32 ולא הופניתי לבדיקת מי שפיר כי הסיכון לפי הבדיקות היה נמוך וגם על בדיקתNIPT  לא הסבירו לי. לאחר הלידה התברר לי כי אחד התאומים הוא בעל מוזאיקה של תסמונת דאון, האם אפשר היה לאבחן את הבעיה בהריון? האם יש עילה לתביעה?

מוזאיקה (פסיפס) של טריזומיה 21 (תסמונת דאון), הינו מצב נדיר בו רק בחלק מהתאים קיימת הטריזומיה 21. ניתן לאבחן את המצב של מוזאיקה בבדיקת מי שפיר, אך בדיקת NIPT לא מתאימה לזיהוי מצב זה. 

על כל מקרה יש לבחון בקפידה את התיעוד הרפואי ממעקב ההיריון כדי להעריך אם היה מקום להפנות אותך לייעוץ גנטי במקרה זה והאם ניתנו לך ההסברים הראויים על הסיכונים להולדת ילד עם תסמונת דאון. 

במקרה של תאומים ברוב המקרים ניתן לאבחן את מצבו של כל עובר בנפרד ובמידת הצורך אף לבצע הפלה רק לעובר שאובחן כבעל תסמונת, מבלי לפגוע בעובר הבריא.

בהריון הראשון שלי בגיל 26 עשיתי את כל הבדיקות הנדרשות, כולל חלבון עוברי ושקיפות עורפית וסקירות מערכות, הכל היה תקין. אחרי הלידה התברר שלתינוקת שלי יש תסמונת דאון. אמרו לי רק עכשיו שיש בדיקת דם לאם שיכולה לגלות תסמונת דאון בהריון, אבל בזמן ההיריון הרופאה שלי לא אמרה לי כלום על זה, אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית?

הבדיקות שנערכות בהריון להערכת סיכון להולדת תינוק עם טריזומיה 21 (תסמונת דאון) הן בדיקות סטטיסטיות, אשר נותנות הערכה של הסיכון בהתבסס על בדיקת חלבון עוברי, שקיפות עורפית וגיל האישה. גם כאשר הסיכון הוא נמוך מאוד הוא עדיין לא אפסי ותיתכן לידה של תינוק עם תסמונת דאון. 

בעבר כדי לשלול את הסיכוי ללידת תינוק עם טריזומיה 21, היה ניתן לבצע רק בדיקת מי שפיר אשר נתנה תשובה וודאית לגבי הגנטיקה של התינוק. בדיקת מי שפיר נחשבת בטוחה לביצוע, אולם עדיין יש בה סיכון מסוים להפלה (כחצי אחוז מהמקרים). 

מזה מספר שנים קיימת בדיקת דם פשוטה אשר האם יכולה לבצע בהריון והיא יכולה לתת תשובה ברמת ודאות של כ-99% האם העובר לוקה בתסמונת דאון וכן לגבי עוד בעיות גנטיות אחרות. בדיקה זו הנקראת Non Invasive Prenatal Test - NIPT   והיא אינה כלולה בסל הבריאות כאשר כל הבדיקות האחרות תקינות ולכן על בני הזוג לשלם עליה באופן פרטי.  

מחיר הבדיקה ירד עם השנים ורמת הדיוק שלה עלתה ונראה כי בהחלט יש מקום כי רופא אשר מבצע מעקב הריון יסביר למטופלת על האפשרות לבצע את הבדיקה, גם במקרים בהם הבדיקות האחרות הסטטיסטיות תקינות והיא בגיל צעיר יחסית בעת ההיריון.  

במקרה שאת מתארת יש מקום לקבל את מלוא התיעוד הרפואי של מעקב ההיריון וככל שאכן לא נרשם כי ניתן הסבר בדבר האפשרות לבצע את בדיקת ה-NIPT, הרי שיתכן שתהיה עילה לתביעת רשלנות רפואית.

במעקב ההיריון השני שלי בגיל 31 עשיתי בדיקת חלבון עוברי ושקיפות עורפית והתברר שהסיכון לתסמונת דאון הוא 1:370 ואמרו לי שכדאי לשקול לבצע בדיקת מי שפיר, כי יש סיכון קצת יותר גבוה מהרגיל. הרופאה לא אמרה לי שאני חייבת לבצע את הבדיקה ובסוף לא עשיתי אותה כי סקירת המערכות הייתה תקינה. לאחר הלידה התברר שהילד עם תסמונת דאון, האם אפשר עדיין לתבוע את הרופאה שלא הזהירה אותי?

כדי לברר את המקרה צריך יהיה ראשית לקבל את מלוא הרשומה הרפואית של מעקב ההיריון, תוצאות הבדיקות וייעוץ גנטי, אם בוצע. ההחלטה אם לבצע בדיקה היא בסופו של דבר של האישה ההרה, לאחר שניתן לה על ידי הרופאים מלוא המידע הנדרש. 

במקרה זה לפי תיאורך הוסבר לך על הסיכון של הולדת תינוק עם תסמונת דאון והוצעה לך בדיקת מי שפיר כך שיתכן שיהיה מורכב לבסס תביעת רשלנות רפואית, אולם בכל אופן כדאי ומומלץ לבחון מה נרשם בתיק הרפואי ולהתייעץ עם מומחה רפואי מתאים. יהיה גם כדאי לראות אם קיבלת הסבר בזמן ההיריון על בדיקת דם NIPT.

בכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית במעקב הריון שהובילה ללידת ילד שסובל מסתמונת דאון, מומלץ ואף הכרחי לפנות לעורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית על מנת לבדוק האמנם מדובר ברשלנות ובמידה וכן - האם יש טעם לתבוע ומה הם סיכויי התביעה.

עורכי הדין במשרדנו זמינים עבורכם וישמחו להעניק לכם ייעוץ משפטי אישי.

פנו עכשיו לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד רשלנות רפואית!

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור  

מיקומך באתר: סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מעקב הריון אי גילוי תסמונת דאון

הערכת סיכויי תביעה

פנה/י עכשיו לצורך הערכה מדוייקת של סיכויי התביעה בשיתוף מומחה רפואי מוביל:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

סקירה משפטית עדכנית:

03 ביוני 2020

אחוזי נכות ופיצויים שנקבע...

קטין שנפגע בתאונת דרכים תבע פיצויים בגין ראשי נזק שונים - לחצו לקריאת חוות דעת המומחים הרפואיים מטעם בית המשפט והכרעת הערכאה המשפ...

קרא עוד

03 ביוני 2020

נגרמה לך נכות בגלל פגיעה ...

נכות בגלל תאונת עבודה - נפגעת בעבודה? יש לך זכויות! ליחצו כאן למידע...

קרא עוד

03 ביוני 2020

נכות פסיכאטרית עקב רשלנות...

כיצד רשלנות רפואית בהרדמה לניתוח סינוסים גרמה למטופל לנכות פסיכיאטרית ומה ההבדלים בין נכות רפואית ותפקודית...

קרא עוד

10 ביוני 2020

נזק מוחי לאחר ניתוח נוירו...

מקרה של רשלנות רפואית במעקב אחרי ניתוח נוירוכירורגי, שהובילה לנזק מוחי והסבר אודות חובת הזהירות המוטלת על רופא מנתח...

קרא עוד

11 ביוני 2020

על בדיקת ממוגרפיה ומקרי ר...

עו"ד עופר סולר מסביר ומפרט על מקרי רשלנות רפואית בביצוע או פענוח תוצאות בדיקת ממוגרפיה...

קרא עוד

16 ביוני 2020

אי הפניה לביצוע בדיקת ממו...

רשלנות רפואית של רופא משפחה שלא הפנה בזמן אישה לביצוע בדיקת ממוגרפיה, מה שגרם לאיחור באבחון סרטן השד...

קרא עוד

17 ביוני 2020

פגיעה מוחית עקב אי אבחון ...

הסבר אודות תביעת רשלנות רפואית שהוגשה בטענה של איחור באבחון יתר לחץ דם כלייתי אצל ילדה אשר גרמה לנזק מוחי חמור...

קרא עוד

22 ביוני 2020

אי גילוי תסמונת דאון ביילוד

רשלנות רפואית באבחון תסמונת דאון בהריון בשל אי הפניה של האם לביצוע דיקור מי שפיר לגילוי התסמונת...

קרא עוד

22 ביוני 2020

כריתת אשך בשל איחור באבחו...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו פסק דין בנושא איחור באבחון אשך טמיר אצל תינוק לאחר הלידה, אשר הוביל לכריתת האשך...

קרא עוד

22 ביוני 2020

איחור באבחון דלקת באפנדציט

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו סקירה של פסק דין העוסק באיחור באבחון דלקת בתוספתן ומסביר האם מדובר במקרה הזה ברשלנות רפואית...

קרא עוד

22 ביוני 2020

רשלנות רפואית בניתוח כיס מרה

טענה בדבר רשלנות רפואית בעת ניתוח לכריתת כיס מרה - עורך דין עופר סולר סוקר פסק דין חשוב בנושא...

קרא עוד

29 ביוני 2020

רשלנות רפואית בניתוח עיניים

רשלנות רפואית בניתוח עיניים גרמה נזק לראיה בשל טעות של רופא העיניים המנתח וחוסר זהירות בניתוח, לפניכם פרטי המקרה...

קרא עוד

29 ביוני 2020

עברת ניתוח קטרקט ונגרמו ל...

עו"ד עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית לאחר ניתוח קטרקט. כנסו לאתר למידע נוסף...

קרא עוד

29 ביוני 2020

רשלנות בטיפול להוצאת שברי...

עורך דין עופר סולר מביא לפנינו דוגמא למקרה של רשלנות רפואית בטיפול להוצאת שברי זכוכית והותרת שברים בפצע ומסביר מה ניתן לעשות...

קרא עוד

29 ביוני 2020

גילית בגופך גוף זר שהושאר...

עו"ד עופר סולר מסביר: האם חפץ זר שנשאר בגוף המנותח לאחר ניתוח זה רשלנות רפואית?

קרא עוד

07 ביולי 2020

מוות של ילדה בשל רשלנות ב...

רשלנות רפואית בבדיקת ילדה במוקד ביקורופא הובילה להחמצת אבחנה של דלקת קרום המוח ומוות של הילדה עקב כך...

קרא עוד

07 ביולי 2020

פתח בשילייה בשל דלקת מי ש...

איחור באבחון מצוקה עוברית אפשרית בשל דלקת מי שפיר במצב של שיליית פתח, הוביל לנזק מוחי שנגרם לעובר בזמן הניתוח הקיסרי...

קרא עוד

07 ביולי 2020

מקרי רשלנות בביצוע בדיקת ...

עורך דין עופר סולר מסביר על מקרי רשלנות רפואית בביצוע בדיקת מי שפיר ותוצאותיה האפשריות...

קרא עוד

פניה לעורך דין

עורכי הדין שלנו עומדים לרשותך בכל שאלה ובכל מקרה של חשש מרשלנות רפואית:

אני רוצה להתייעץ >>

טלפון: 03-381-2222

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36